Rath láká bohaté Araby do českých lázní

David Rath se snaží sehnat peníze pro české zdravotnictví i v Saúdské Arábii, kde je od soboty na oficiální návštěvě. „Saúdská Arábie je jednou z nejbohatších zemí světa. Možnost investic do zdravotnictví v ČR je velká,“ řekl ministr…

Zatímco čeští zdravotníci se chystají 24. února demonstrovat proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi, on se snaží sehnat peníze pro české zdravotnictví i v Saúdské Arábii, kde je od soboty na oficiální návštěvě. Ratha přijal i král Saúdské Arábie Abdullah.

„Saúdská Arábie je jednou z nejbohatších zemí světa. Možnost investic do zdravotnictví v ČR je velká,“ řekl Právu v neděli Rath.

„V českých lázních se léčí ročně asi pět tisíc Saúdů a mohlo by to být až čtyřikrát víc,“ uvedl Rath s tím, že největší zájem je o léčbu pohybového aparátu a obezity, ale spolupráce by se mohla rozvíjet i v dalších oblastech zdravotnictví.

Ratha proto doprovází i skupina ředitelů českých lázní a obchodníků. Saúdská Arábie totiž staví sto nemocnic a české firmy by se mohly na jejich vybavení podílet.

Saúdové mají rovněž zájem o spolupráci lékařských fakult a vyškolené rehabilitační týmy, které by v Saúdské Arábie mohly třeba jeden rok pracovat.

„Saúdové by se mohli finančně podílet na přípravě týmu i na investici do některých rehabilitačních klinik v ČR,“ řekl Rath, který Saúdům oplácí návštěvu.

Jejich ministr zdravotnictví byl v ČR na návštěvě před dvěma roky. České zdravotnictví, zejména lázeňství, má v Saúdské Arábii dobrý zvuk, svědčí o tom i mimořádná, neplánovaná audience u hlavy státu.

Rath je po Václavu Havlovi teprve druhým politikem z České republiky, kterého přijal saúdský král Abdullah.

Václav Pergl, Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jan Vaclavik

Bravo! Jak geniální! Zavřeme 80-100 nemocnic, naše pacienty necháme omřít. Staří a nemocní stojí moc peněz, a proto budeme léčit mladé, perspektivní Saudy, islamisty. Islám to je to pravé, co tady ještě nemáme. Ovšem katarští princové jsou bohatí a nároční, brzy zjistí jak je to s kvalitou socialistického zdravotnictví, budou vyhledavat asi úplně jiné služby od mladýchm,krásných sestřiček.

J.Hašek

Asi tomu plně nerozumím, snaží se D.Ráth sehnat peníze pro české

zdravotnictví nebo pro provozovatele českých lázní?

MGR. STANISLAV HAVLÍČEK

Tak se nám ministr RATH vrátil z výletu do Saudské Arábie. Byl tam společně se spřátelenými řediteli škol, nemocnic a lázní. Podle informac z deníku Právo loboval za české lázně a odhaduje, že tak čtyřnásobně zvýš počet saúdskoarabských klientů. Jsem poněkud skeptický, protože přesnosti ministerských odhadů vím za poslední týdny své. Ale arabsk peníze mají ve světě „jméno“, třeba se zadaří a oživíme jimi tristní stav zdravotnických rozpočtů.

Trochu mě zaráží fakt, že podle dostupných informací je z 96 lázeňských zařízení pouze 7 pod vedením ministerstva zdravotnictví a 9 řízených ministerstvem vnitra. Ostatní jsou a.s. nebo s.r.o. Tedy většina lázní je nestátní.

Nabízí se otázka, jestli pan ministr hodlá tyto lukrativní pacienty směřovat především do „ministerských“ lázní a běžné „české“ pojištěnce nechat pro nestátní zařízení nebo plánuje nějaký zákon na ochranu lázeňských zařízení před nadstandardními zisky.


Ohodnoťte tento článek!