Rath: Lékárníci podpisy vymáhali. Důkaz?

Petici za záchranu malých lékaren, kterou dnes lékarníci přinesli na vládu, označil ministr David Rath za částečný podvod. „Lidé byli nuceni ji podepsat,“ tvrdí. Bez důkazu. Petiční archy, které byly hlavně v malých a venkovských lékárnách, podepsalo za zhruba měsíc a půl přes 35 000 lidí…

Praha –

Podle ministra však mnoho pacientů petici podepsalo „pod nátlakem“. Jeho úřad prý registruje za celý měsíc a půl desítky případů, kdy vydání léku bylo podmíněno podpisem pod peticí. „Pacient je člověk v nouzi, který potřebuje pomoc, a není v situaci, kdy se může rozhodovat zcela svobodně,“ uvedl ministr. Lidé v ordinacích a lékárnách byli podle něj vydíráni.

Obvinění bez důkazu

Na žádost o podání důkazů, tedy konkrétních dopisů, ministerstvo redakci Aktuálně.cz poslalo tři emaily, které se ovšem netýkají stížností na lékárníky, ale na doktory. Ministr Rath tedy o petici lékárníků neříká pravdu. Lidé si v emailech označených za „důkazy“ totiž nestěžují na to, že by museli podepsat petici, ale na to, že jim jejich lékař nechce dát léky, protože má z ministerstva stanovené limity.

Ministr tvrdí, že se nediví lidem, kteří petici podepsali. Zdůraznil, že chce v systému udělat pořádek, což vyvolává silný odpor ze strany těch, kdo ze zdravotního pojištění profitovali. Rath poukázal na údajně vysoké zisky lékárníků, jejich protesty označil za stávku bohatých.

Malé lékárny snížení marží ohrožuje

Malé a venkovské výdejny léků jsou podle názoru České lékárnické komory kvůli zásahům ministra zdravotnictví Davida Ratha ohroženy. „Je to petice za zachování malých lékáren, chceme zabránit jejich likvidaci,“ řekla ČTK členka představenstva lékárnické komory Leona Štěpková.

Lékárníci a také řada pacientů se obrátili v dopise s tímto varováním i na premiéra Jiřího Paroubka. „Čekali jsme, až se premiér vrátí ze své cesty do Ameriky,“ říká prezident čeké lékárnické komory Lubomír Chudoba. Odpověď zatím neobdrželi.

Degresivní marže nebo plošné snížení?

Lékárníci Rathovi vytýkají, že od ledna snížil společnou lékovou přirážku o tři procenta. Chtějí systém marží v Česku změnit na marži degresivní, která se mění podle výše ceny jednotlivých léků.

„Snažíme se lékárníky na venkově podporovat, snažíme se, aby do voleb vydrželi, pak se snad něco změní“ uvádí prezident lékárníků.

Pokles příjmů podle lékárníků ekonomicky ohrožuje čtvrtinu z 2300 lékáren. Po snížení marže z 32 na 29 procent má lékárna z konečné ceny léku 17 procent.

Od začátku roku zavřelo 11 lékáren

„Od ledna do poloviny února bylo zavřeno 11 lékáren. Ne všechny samozřejmě kvůli snížení marží,“ říká prezident lékárnické komory Chuboda. Podle něj je jisté, že některé z lékáren mohly mít dlouhodobější problémy a špatné hospodaření již před snížením marží.

„To samé ale platí pro nově otevřené lékarny,“ říká Chudoba. Reagoval tak na tvrzení ministra Ratha, že se lékárníkům musí dařit dobře, když od ledna otevřeli 13 výdejen léků. „Od rozhodnutí k otevření lékarny může uběhnout i rok,“ nesouhlasí s ministrem Chudoba.

Co bude dál?

Tuto sobotu pořádají mimořádný lékárnický sněm, na němž chtějí na problémy lékárenské profese v Česku upozornit. „Poslechnu si, co se děje v krajích, řekneme si, jaký je aktuální stav a co bude dál,“ říká prezident komory Lubomír Chudoba.

Lékárníkům vadí, že je ministr označil za obchodníky, považují se za zdravotnické pracovníky. Když zavřeli na protest lékárny, ministr řekl, že místo nich mohou léky vydávat lékaři v ordinacích. Rath připravuje i změny zákonů, jimiž rozšíří prodej volně prodejných léků i mimo lékárny. Medikamenty by byly v prodeji také na internetu.

Aktuálně.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Milane Kubku. Znovu, již po třetí, tě jako člen ČLK a lékař žádám, abys neprodleně požádal ministra zdravotnictví o předložení důkazů. ČLK musí neodkladně s viděrači z ordinací zahájit disciplinární řízení. Na druhou stranu. Nepodloží-li ministr zdravotnictvé své tvrzení o vydírání v ordinacích validními důkazy, žádám tě, abys neprodleně konal svou povinnost. Dr. Rath (pokud nepředloží jasné důkazy) hanobí lékaře. Ty se jich musíš zastat. Jako jediné východisko při nepředložení důkazů dr. Rathem vidím žalobu ze strany ČLK disciplinární řízení v ČLK. Nelze poškozovat lékařský stav za tvého ať souhlasného či nesohlasného mlčení.

Mgr.Jiří Procházka

Tak například mám tuto scénku z naší lékárny, konkrétně z dnešního dne:

Pacientka: „Prý se u vás podepisuje nějaká ta petice. Kde ji máte?“

Já: „Tady, leží přímo před váma.“

Pacientka (poté, co podepsala): „Jo a tady máte ještě fotku toho …?

Kdybych ho potkala, tak bych mu dala do rypáku!!“ Tolik k nátlaku na pacienty v lékárnách.

Bednarik

Už se u nás stalo bohužel zvykem, že co řekne pan ministr Neomylný, je všeobecně chápáno jako pravda a žádná instituce ho nedonutí, aby se po prokázání nepravdy alespoň omluvil. Smutné, že?…

PharmDr.Josef Důbravný

Ministr opět potvrdil,že selhává odborně i morálně. Stejně jako v případě celostátní manifestační stávky lékárníků,kdy bylo zavřeno 90% všech lékáren tvrdil,že ve skutečnosti jich byla zavřena jen třetina,i v případě článkem zmiňované petice neopírá svá tvrzení o vynucených podpisech o konkrétní důkazy.

Primitivismus jeho stále opakovaných výroků o stávce bohatých,o řízením všech jeho názorových odpůrců nevyditelnou rukou ODS už začíná být hodně nudný. Uzavření a ekonomické potíže zejména menších lékáren /jen plošným snížením marže klesl hrubý výnos lékárny o 10%/ jsou naopak hmatatelným důkazem efektu jeho nekoncepčních kroků.

Pokud místo věcného řešení problémů ve zdravotnictví bude i nadále dávat přednost pouze předvolebním populistickým opatřením /sanace VZP a vybraných ztrátových zařízení penězi daňových polatníků/,pokud slovo pacient dostává nyní jen přívlastek volič,pak v jeho osobě lze spatřovat nikoli ministra-odborníka,ale politického karieristu,který své kroky a rétoriku řídí tím,jak je mu momentálně nakloněno veřejné mínění,resp.vývoj politických preferencí. Ostatně jeho bývalé členství v ODS,SD-LSNS a nyní námluvy s ČSSD ho vybavilo pro politickou hru s občany dostatečnou zkušeností.

Čermáková Renata

Podepsala jsem v lékárně petici proti krokům ministra zdravotnictví. Prohlašuji, že na mne nikdo nevyvíjel nátlak, nikdo mne ani na možnost podepsání neupozorňoval, ani jsem nebyla svědkem podobného jednání. R. Čermáková Hradec Králové

koblížek

To je divné! Tade se Vedral ještě nestačil odborně a přesně , skvěle a

průzračně vyjádřit.Tak jako všude…. že by se začal léčit?

Pane Vedrale – VYDĚRAČ – tvrdé Y je správně. Zkuste zvážit kursy pravopisu místo napadání slušných uznávaných kolegů. A to jak formou písemnou tak ústní.

v dokonalé uctě

Martin Vedral

Vážený pane Koblížku. Stane se. Omlouvám se Vám za to. Jen si Vás dovolím upozornit, že příjmění se píše na začátku s velkým písmenem. A že by se nejednalo o Vaše příjmení se mi nezdá, že byste neměl ani tolik slušnosti, abyste se podepsal? Srdečně zdraví Martin VedralRath: Lékárníci podpisy vymáhali. Důkaz?
Ohodnoťte tento článek!