Rath: léky do nemocnic i od zahraničních distributorů

Ministr zdravotnictví David Rath uvažuje o tom, že by mohli léky do ČR dodávat i zahraniční distributoři. Nepřímo tak odpověděl na hrozbu českých distributorů léků, kteří tento týden prohlásili, že pokud jim nejzadluženější státní nemocnice nezaplatí za léky do 14 dnů, zastaví jejich dodávky…

Distributoři tak reagovali mj. i na snížení marže za prodej léků „Dohodl jsem se s řediteli přímo řízených nemocnic, že nám dodají podklady a my na jejich základě vypíšeme výběrové řízení na jednoho distributora léků, který by byl nejvýhodnější, tedy měl co nejnižší marže a současně lhůty splatnosti v řádu několika měsíců. Výběrové řízení by bylo vypsáno na celoevropské úrovni. Mohl by se do něho přihlásit jakýkoli distributor ze zemí EU,“ řekl Rath.

To by mohlo mít těžký dopad na příjmy českých distributorů. Nejzadluženější, a tedy nejohroženější jsou tři nemocnice. Bulovka a Thomayerova v Praze a brněnská U sv. Anny. Dohromady mají dluhy u distributorů asi 400 miliónů korun.

„Ředitelé se diví, proč jim čeští distributoři dali nůž na krk, když s nimi mají splátkové kalendář,“ uvedl ministr. Dodal, že žádný pacient nemusí mít obavy, že by svůj lék v nemocnici nedostal.

Václav Pergl, Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

I. Stone

Když má jednoho dodavatele vyhlídnutého, tak jich moc nebude. A na to stejně musí vypsat výběrové řízení. A výsledek? Dodavatel zvítězí, odkoupí pohledávky stávajících dodavatelů a než vůbec začne dodávat uplatní pohledávku. A …?

Nebo výběrové řízení bude zablokováno předběžným opatřením soudu účelově „neúspěšných“ dodavatelů. A …? Požadavek na personální změny místních zástupců globálních firem? Ekonomická síla takovéto firmy je násobkem rozpočtu ČR, kdo asi ustoupí? Stačí si jen vzpomenout na nedávnou hru na jánošíka s dph. Český chlapík se bil v prsa jak tomu Bruselu zatopí a do tří dnů souhlasil se vším co mu dali k podpisu. Ale doma k tomu udělal briefing jak jsme je „doběhli“.

Jiří Procházka

Škoda, že jste článek ochudili o poznámku Pavla Suchého z AVELu.

Jan Šavrda

To je ten průšvih. Stát může dlužit distributorům, nemusí platit daně, může se chovat jako lump. Soukromník by byl poslán okamžitě do konkursu. Stát by neměl podnikat, protože jen křiví trh práce, jedná se o nekalou soutěž.

Petr

V závěru článku si ředitelé nemocnic kladou otázku, proč distributoři chtějí peníze, když mají splátkové kalendáře.

Jenže oni je mají v různých formách od roku 1996, vždy dojde k jejich jednorázovému splacení ze státních peněz, pak se systém v klidu 2 roky zadlužuje, udělají se splátkové kalendáře, krize,oddlužení a tak dokola.

Žádná z uvedených nemocnic není ve stavu splácet úvěr a současně i nové

dodávky, takže když se splátkový kalendář ukončí, hned se uzavře nový,na

daleko vyšší sumu a čeká se, až stát tuto sumu jednorázově oddluží.

Teď jsme ale svědky nové situace – distributoři vědí, že snížení marží lékáren (i nemocničních – a nemocnice to vzhledem k cenám nemocničních léků bude bolet hodně!), zvýšení mezd lékařů (mocné Rathovy odbory!) bude mít na hospodaření nemocnic katastrofální důsledky, tedy schopnost nemocnic splácet dluhy se významně zhorší.

Dále otázka, proč je kritériem „výběrového řízení“ co nejdelší splatnost? Uvědomme si, že dlouhá splatnost pouze zastírá skrytý dluh systému, nandavá financím státu růžové brýle – proč nemít lhůty splatnosti 270 a bít se v prsa s tím, že nikomu nic nedlužím po splatnosti ? Daleko jednodušší by bylo pracovat stabilně se splatnostmi obvyklými a srovnatelnými – například 30 dnů. Alespoň si na nic nebudeme hrát a systém se obnaží ve své nahotě.

Jitka Horná

Když pomineme fakt, že až na jednu firmu jsou všichni distributoři zahraniční, tak už vidím ten nával dalších zájemců o sponzorování státních nemocnic formou bezplatných dodávek léků… Poprvé jsem se výroky pana ministra upřímně pobavila. Většinou mi z nich spíš naskakuje husí kůže.

Zdeněk Charvát, daňový poradce

Vážený pane Pergle, ono to v tom vašem článku není všechno tak jasné, jak se zdá. Pan ministr může stokrát deklarovat, že distributoři jsou ti špatní, když si, jak říká, i přesto, že mají nemocnice s nimi splátkové kalendáře, troufnou „vyhrožovat“ zastavením dodávek. Ale jak jsem stačil zaregistrovat z televizních zpráv, ono je to trochu jinak. Nemocnice totiž podle mne ještě ty splátkové kalendáře nemají, maximálně některé z nich o nich začínají jednat. A to přiznají i tiskoví mluvčí nemocnic, kteří situaci asi znají lépe než pan ministr. Takže opět další příklad manipulace s veřejným míněním ze strany ministra Ratha.

B. Zoubek

Je videt ze pan ministr ma bohate zkusenosti z podnikani kdys nekomu dluzim a on to nahodou chce zaplatit tak si najdu jinyho dodavatele. Ale ze se vubec rozciluju,vzdit slusnost panu ministrovi nikdy nic nerikala.Ohodnoťte tento článek!