Rath na Žofíně podpořil nepředepisování „paralenů“

„Kdybychom chtěli vytvořit konkurenční prostředí, potřebovali bychom dvojnásobný, možná čtyřnásobný počet nemocnic v okresech,“ i tato slova zazněla z úst ministra zdravotnictví Davida Ratha na čtvrtečním žofínském fóru…

Před účastníky Žofínského fóra včetně novinářů ministr zdravotnictví David Rath vyjádřil své sympatie ambulantním lékařům, kteří se rozhodnou levné volně prodejné léky svým pacientům předepisovat pouze s úhradou nemocného.

Zaznělo to jako součást odpovědi na otázku praktického lékaře, jak se má zachovat, překročí-li 98% limit na léky před koncem zúčtovacího období. Dále k tomu ministr řekl, že je ministerstvo domluveno se zdravotními pojišťovnami, že budou zohledňovat případné mimořádné situace, například když lékař přijme do svého ošetřování hemofilika. „Kdo tvrdí, že nemůže léčit jako loni, nemluví pravdu,“ uvedl Rath s poukázáním na platnost dalších opatření v úhradách léků. Lékaři díky nim podle něj mohou předepsat o několik procent větší objem léků než loni.

David Rath také uvedl, že bude brzy zavedena degresivní marže na léky, tedy princip, kdy si u levných léků lékárny účtují více procent přirážky než u drahých. Také toto opatření má snížit příjmy lékárníků. Lékárnická komora prosazovala degresivní marži proto, že pomáhá menším lékárnám.

Ty dnes mají finanční problémy spíše než velké nemocniční lékárny. „Kdybychom ze státních institucí (lékáren fakultních nemocnic, pozn. red.), které ze svých příjmů dotují transplantace a jiné provozy, převedli příjmy majitelům pouličních lékáren, a celkový dopad by byl nulový, nebyli bychom asi dobrými hospodáři,“ vysvětlil Rath fakt, že má toto zavedení degresivní marže znamenat pokles celkového objemu obchodní přirážky o několik set milionů korun.

Ve svém úvodním projevu David Rath mluvil mimo jiné o svém názoru na posílení tržních principů ve zdravotnictví. Zavedení volného trhu do zdravotnictví podle něj brání tři faktory. Volný trh může fungovat tam, kde si zákazník může svobodně vybrat, zatímco u akutních stavů této volby pacienti schopni nejsou.

Dále k tomu je podle ministra nutné, aby měl zákazník dostatek informací a třetí podmínkou podle něj je existence konkurenčního prostředí. To dnes podle něj není ani mezi zdravotními pojišťovnami, ani mezi poskytovateli péče. „Kdybychom chtěli vytvořit konkurenční prostředí, potřebovali bychom dvojnásobný, možná čtyřnásobný počet nemocnic v okresech,“ uvedl Rath.

(ada), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!