Rath nechce výrobce na jednání o úhradách léků

Na jednání kategorizační komise, která rozhoduje o úhradách léků ze zdravotního pojištění, by příště neměli mít přístup zástupci výrobců léčiv. Ve svém prohlášení to ve středu řekl ministr zdravotnictví David Rath…

Ten uvedl, že účast zástupců farmaceutických firem při jednáních komise zdědil po svých předchůdcích. Pro příští kolo stanovování úhrad chce jejich přítomnost vyloučit.

Nejde prý jen o střet zájmů

„Nejde o možný střet zájmů, ale o přímé prosazování zájmu výrobců, kterým je prodat co nejdráž a dostat co nejvíce jak z peněženek pacientů, tak z pokladny zdravotních pojišťoven,“ zdůvodnil ministr. Reagoval tak na zprávy v tisku, podle nichž mu s léčivy radí Jindřich Graf, který vlastní firmu na výrobu lékových obalů.

Podle Ratha Graf, kterého označil za známého odborníka na farmakoekonomiku, působil jako poradce už za ministryně Milady Emmerové a jejích předchůdců. Na chodu lékové komise se prý podílí od jejího počátku.

„Je velmi diskutabilní, zda člověk spoluvlastnící výrobnu obalů na léky je ve střetu zájmů, pokud se s mnoha dalšími odborníky podílí na stanovení úhrad léčiv,“ uvedl ministr.

Ve svém prohlášení sdělil, že má vážné obavy z toho, že Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) používá k prosazování svých zájmů ODS. Vyzval představitele této opoziční strany, aby přestali kampaň firem podporovat.

ODS v úterý vyzvala vládu, aby připravovanou vyhlášku o úhradách léků na rok 2006 zastavila.

Do lékové vyhlášky ministr nezasáhne

Názory na předpis se různí. Zástupci ministerstva a kategorizační komise tvrdí, že by lidé podle nové vyhlášky neměli na léky víc doplácet. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba toto tvrzení zpochybňuje. Rath pro Právo prohlásil, že do lékové vyhlášky vůbec nebude zasahovat a podepíše ji v podobě, jakou mu kategorizační komise navrhne.

ČTK

Rath nechce výrobce na jednání o úhradách léků
Ohodnoťte tento článek!