Rath neustoupí, i kdyby protesty pokračovaly

Ministr zdravotnictví David Rath neustoupí v dělání pořádku ve zdravotnictví, i když protesty proti němu budou pokračovat. Řekl to v neděli v pořadu ČT 1 Otázky Václava Moravce…

Když se ho moderátor zeptal, kolik lidí by mělo demonstrovat, aby odešel z funkce ministra, Rath uvedl: „Klidně i pět, pokud by měli pravdu a oprávněné požadavky. Pokud je to zpolitizovaná akce a jde už o předvolební kampaň, tak jich tam může být třeba 200 000,“ řekl Rath.

Prezident Stomatologické komory Jiří Pekárek, který byl jedním z hlavních řečníků na páteční demonstraci lékařů na Staroměstském náměstí v Praze proti Rathovi, uvedl, že „pokud Rath neustoupí, my budeme pokračovat v našich protestech. Je možné, že v květnu bude generální protest“.

Ministr dodal, že ví, o co demonstrantům jde. „Nechceme, aby lidé platili víc u zubaře. To chtějí zubaři a ODS. Nechceme, aby šla marže za léky v lékárnách nahoru a lidé platili víc v lékárnách. To chce lékárenská komora a podporuje ji v tom ODS. My nechceme, aby veškerá péče byla plošně zajištěna obchodními společnostmi, privátními nemocnicemi. My chceme neziskové nemocnice jako většinový model. ODS chce privatizaci nemocnic,“ řekl ministr.

Dodal, že je „připraven čelit generálnímu protestu“. Účastníci se přeli i o to, kdo zpolitizoval zdravotnictví. Ministr Rath z toho obvinil prezidenta zubařů Jiřího Pekárka.

Jako důvod uvedl, že vystoupil na listopadovém sjezdu ODS a nepřímo vlastně slíbil podporu 20 000 soukromých lékařů. Podle Ratha prezident stomatologické komory možná dostal od ODS nabídku kandidovat do Senátu.

„To jsou rathoviny, na to nebudu reagovat. Musel bych o tom vědět,“ reagoval šéf ODS Mirek Topolánek.

Rath: demonstrace jako před nástupem Pinocheta

Rath v nedělním pořadu kritizoval i počínání ředitele oblastní nemocnice Příbram Romana Bočka, který prý dal některým svým zaměstnancům na páteční demonstraci placené volno. Ministrovi to údajně připomíná demonstrace před nástupem bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, kdy podle něj „také stávkovali ti nejbohatší“.

Diskusi provázely i další vzájemné slovní výpady, Pekárek mimo jiné o Rathovi řekl, že lež je jeho pracovním nástrojem. Ministr uvedl, že stomatologická komora protestuje proti regulacím, které podepsal její vlastní reprezentant, a že „to je snad horší než blázinec“.

Ze lhaní pak Ratha obvinil i prezident lékárenské komory Lubomír Chudoba. Rath totiž řekl, že lékárníci navrhovali, aby současná marže u nejlevnějších léků vzrostla z 29 na padesát procent. „Pro nás byl akceptovatelný kompromis, aby marže začínala na 32 procentech a pak klesala. Návrh lékárníků by znamenal zásadní zdražení nejlevnějších léků,“ řekl Rath.

„Pan ministr lže. Už s bývalou ministryní Emmerovou jsme připravovali návrh, kdy by u levných léků marže vzrostla na 45 procent. To by u léků kolem 20 korun znamenalo zdražení o 1,50, maximálně 2 koruny. U drahých léků by ale marže klesly tak, že pacienti by ušetřili desetikoruny až stokoruny,“ řekl Chudoba.

Pharmos má předložit důkazy o korupci

Rath vyzval společnost Pharmos, aby neodkladně předložila přímo jemu důkazy, o něž opírá svá tvrzení o údajném korupčním jednání na ministerstvu zdravotnictví. V případě, že tak neučiní, podá ministerstvo na Pharmos trestní oznámení.

„Nikdo se se mnou nespojil, posiluje to ve mně dojem, že tady se nehraje fér,“ řekl Rath.

Předseda představenstva Pharmosu Roman Kejzlar nechtěl včerejší Rathovo prohlášení komentovat. Podotkl pouze, že ministr představitele firmy požádal o schůzku. Kejzlar nevyloučil, že na setkání s Rathem mohou důkazy předložit.

Termín schůzky podle něj dosud nebyl stanoven. Pharmos chce 1. března ukončit dodávky léků do tří fakultních nemocnic. Rozhodla se tak údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách. Navíc dluh nemocnic, kvůli němuž distributoři léky přestali nemocnicím dodávat, je podle firmy trojnásobný.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ivčo

Ted trochu logiky.Proc tak vsichni rvete kvuli panu Rathovi?Protoze trefil hrebicek na hlavicku a spravne tusite ze to taky zuroci ve volbach.Proc vam nevadi jini vysoce postaveni lide na kandidatkach CSSD?Odpoved je jednoducha.Protoze(na rozdil od pana Ratha)nejsou nebezpecni.Jsou to sede mysky.Predpokladate spravne z ktere strany vam hrozi nebezpeci.

Ikrak

Jsem rád za Ratha, i když jako člověka ho nemam rád. Konečně se začíná ve zdravotnictví něco dít, má narozdíl od minulejch cca. 10 ministrů zdravotnictví nějakou koncepci, dluh VZP klesl, tak snad bude líp? A stávky lékárníků a doktorů? Bojej se o svý výhody, dovolený zdarma, a tak .. Rath má mou podporu, a můžete mi nadávat

karel

Doufám,že Rath dokáže do voleb přesvědčit většinu lidí,že má pravdu.A nebude to velká námaha,ještě pár podobných debat,jako ta nedělní a bude vystaráno.

Občan čr

Rath není z mého pohledu příliš dobrý ministr, ale nenechá se vydírat společnostmi, které tu mají jasný monopol, a to nejen na výrobu, ale zejména distribuci léků. Systém funguje já na bráchu a brácha na mě. Doufám, že on, či někdo jiný odkryje miliónové úplatky a korupci, jenž vznikají za všech vlád, které tu fungují od revoluce.

Marie

Nechte už Ratha na pokoji, je ve funkci teprve několik měsíců. Za tu nemohl nemohl vymést celý ten Augiášův chlív. Za každou snahu byste ho nejraději utopili na lžíci vody. Co vlastně chcete? Julínka? To se tedy máme na co těšit

PharmDr. Jan Šaloun

Ikraku a Ivčo. Nemáte důvod se bát podepsat pod své názory. Naše společnost je dnes již tak vyspělá, že na duševně choré pacienty se odborná veřejnost nedívá jinak, než např. na pacienty s diabetem – jste prostě nemocní a na nás je, poskytnout vám adekvátní terapii.

Mám pro Vás bohužel špatnou zprávu. Až si příště půjdete pro svoji Zyprexu, asi se budete velmi divit doplatku. K nám do lékárny odčas nějaký pacient z psychiatrie zajde, tak bych Vám byl velmi vděčný za návrh, jak mu situaci vysvětlit. Vy nejlépe znáte, čeho je mozek duševně chorého pacieta schopen. Já bych totiž velmi nerad, aby mi některý s Vašich kolegů zasekl mačetu do hlavy.

Karel

DAVIDE DRŽ SE! SLUŠNÍ LIDÉ ZA TEBOU STOJÍ!Rath neustoupí, i kdyby protesty pokračovaly
Ohodnoťte tento článek!