Rath obvinil VZP, že přispívala ODS

Ministr zdravotnictví David Rath v pátek vyslovil další domněnku o finančním propojení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s některými představiteli ODS. Podezřívá stínového ministra ODS Tomáše Julínka…

Měla prý připlácet na vznik Modré šance

PRAHA – že jeho publikace Reforma zdravotnictví – Modrá šance byla pořízena za peníze VZP. K takové úvaze vede Ratha skutečnost, že spoluautorem publikace je Pavel Hroboň, který má zároveň lukrativní smlouvu o spolupráci s VZP.

„Jen tato věc mě plně opravňuje k určité domněnce, že kniha senátora Julínka mohla být klidně vydána na podkladě této smlouvy,“ uvedl Rath. Současně Julínka vyzval, aby „dal účty na stůl a zveřejnil je před zraky celé veřejnosti“.

Nevýhodná smlouva?

Hroboňovu smlouvu označil Rath za jednoznačně pro VZP nevýhodnou. Hroboň má pojišťovně například dávat přehled zahraničních zkušeností, navrhovat priority její smluvní politiky pro příští tři roky i postup při ukončení pětiletých smluv s poskytovateli zdravotní péče.

To je podle Ratha náplň práce, kterou musí dělat sama VZP, tedy někteří z jejích 5000 zaměstnanců. „Nicméně na tuto práci si pojišťovna najímá firmu jednoho člověka,“ uvedl Rath.

Hroboň za to podle Ratha inkasuje „desítky až stovky tisíc“, zatímco zaměstnanci by tuto práci vykonávali za standardní, tedy mnohonásobně nižší plat.

Ředitelka VZP Jiřina Musílková v BBC uvedla, že Hroboň pobírá 60 tisíc korun měsíčně, ale jako vysoce kvalifikovaný odborník pojišťovně přinesl miliardové úspory. Řekla, že se obává, aby Hroboň nepřešel ke konkurenci.

Rathova obvinění včera popřel šéf ODS Mirek Topolánek. „Modrá šance je dílem stínového ministra zdravotnictví a byla plně financována z prostředků ODS,“ řekl.

Julínek se pak podle něj podílel jako jeden z expertů na návrhu reformy zdravotnictví, který je dílem občanského sdružení. „Ani ODS, ani VZP tuto práci nefinancovaly,“ dodal Topolánek.

Uvalení nucené správy na VZP povede podle ODS k destabilizaci zdravotnictví, na což doplatí zdravotníci, občané jako pacienti i jako daňoví poplatníci. „Tento krok je dalším důkazem, že vláda soc. dem. je vládou arogance, korupce, vulgarity a strachu,“ uvedla v prohlášení ODS.

Chce kvůli tomu co nejdřív navrhnout svolání mimořádné schůze Sněmovny a současně dát právníkům přezkoumat, zda vyhlášení nucené správy nebyl trestný čin.

Spor o zprávu

Podle Topolánka budou nemocnice a lékaři nuceni odmítat léčbu pacientů a nemocní se stanou hlavní obětí Rathovy politiky. Podle ODS touží Rath, aby sám mohl rozhodovat o penězích. „Chce to získat do své vlastní moci, má to být jeho osobní rozpočet,“ uvedl šéf ODS.

Tvrdil, že zpráva o kontrole VZP byla zfalšována. Novinářům byl rozdán zápis z předání kontrolního protokolu, z nějž vyplývá, že ve zprávě byly provedeny po ukončení kontroly změny v neprospěch VZP.

Topolánek svá slova doložil zápisem z předávání protokolu o výsledku kontroly z 8. listopadu. Zástupci ministerstva financí v něm uvedli, že údaje o hospodaření VZP a výdajích na antikoncepci zařadilo ministerstvo zdravotnictví do zprávy až po kontrole proti vůli kontrolorů.

Tyto výroky odmítl premiér Jiří Paroubek. „Já jsem tu zprávu četl, nemyslím, že je na ní něco zfalšovaného. Ale nebyl to důvod, proč byla vyhlášena nucená správa nad VZP, takže ODS opět střílí vedle,“ řekl.

Rath uvedl, že o nucené správě nerozhodl na základě jedné kontroly. Důvodem jsou podle něj dluhy VZP, její nevyrovnané hospodaření či nenaplněný rezervní fond.

Pečenkovi je smutno ze stanoviska ODS

Nucený správce VZP Antonín Pečenka z ODS se odmítá nechat vtáhnout do politického boje. „Když jsem se rozhodl přijmout tuto nabídku, dal jsem si určité podmínky. Jedna z nich byla: žádná politická zakázka. A druhá, že si vezmu své spolupracovníky z pojišťovny. Jen lidí, kteří se budou zabývat věcně problémem. A nebudou mít žádnou tendenci to politicky interpretovat,“ řekl Pečenka.

Na dotaz, co říká tomu, že jeho strana zpochybňuje nucenou správu, odpověděl: „Já to vnímám celkem smutně. Myslím, že ne všichni z představitelů ODS dobře vědí, jaká je realita činnosti této pojišťovny. Ale nehodlám s tím nijak polemizovat, nebo to dokonce nějak atakovat. Prostě, vnímám to trošku smutně.“

Na otázku, zda věří, že VZP byla zneužita pro volební materiály ODS, Pečenka sdělil, že bude posuzovat jednotlivé smlouvy: „Pokud zjistím, že tam něco takového je, tak se k tomu budu chovat stejně, jako kdyby to nebyl člen ODS. Zda by toho byla ODS schopna? Každá strana se skládá z jednotlivců, a ti jsou jak známo různí,“ uzavřel Pečenka.

Právo

Rath obvinil VZP, že přispívala ODS
Ohodnoťte tento článek!