Rath odmítl Ouzkého slova, že chtěl zničit projekt IZIP

„Pan poslanec Ouzký trpí tak trochu stihomamem. Proč bych měl ničit jeho projekt IZIP,“ řekl Právu Rath. Reagoval tak na slova europoslance Ouzkého, který týž den před vyšetřovací parlamentní komisí k VZP označil projekt IZIP za výhodný a dodal, že útoky na IZIP jsou politicky motivované…

Ministr zdravotnictví David Rath ve čtvrtek tvrdě odmítl slova europoslance za ODS Miroslava Ouzkého o tom, že Rath chtěl zničit jeho i projekt Internetových zdravotních knížek (IZIP).

„Pan poslanec Ouzký trpí tak trochu stihomamem. Proč bych měl ničit jeho projekt IZIP,“ řekl Právu Rath. Reagoval tak na slova europoslance Ouzkého, který týž den před vyšetřovací parlamentní komisí k VZP označil projekt IZIP za výhodný a dodal, že útoky na IZIP jsou politicky motivované.

Ouzký tvrdil, že Rath se mu současnou kritikou mstí za to, že podpořil návrh na zrušení povinného členství v České lékařské komoře v době, kdy Rath byl jejím prezidentem.

Ouzký před komisí uvedl, že si dodnes pamatuje, co mu tehdy na to Rath řekl: „Zničím vás osobně i projekt IZIP.“

Ministr Rath včera reagoval slovy, že IZIP stojí strašné peníze. „Letos skoro 200 miliónů z veřejného zdravotního pojištění, kdy potřebujeme každou korunu.“

Oznámil, že ve čtvrtek byl v pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce, kde jsou v havarijním stavu dva ozařovače pro onkologicky nemocné.

„Oba přijdou na 140 miliónů korun. Když nebudeme mít takovou hloupost, jako je IZIP, a tyto peníze dáme na ozařovače, zachráníme stovky lidských životů. Samozřejmě nemá z toho ale zisk pan europoslanec za ODS Ouzký,“ řekl Rath.

Dodal, že ti, co z projektu mají peníze, „bojují jako o život, aby si zachovali zisky“. „Trvám na tom, aby IZIP nebyl financován z veřejných peněz. Připadá mi naprosto amorální, že takovýto doslova kšeft dvou politiků je z veřejných peněz placen,“ řekl Rath.

Tento týden premiér Jiří Paroubek oznámil, že nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) by mohla být do tří týdnů zrušena, pokud správní rada VZP vyřadí z návrhu nového pojistného plánu hrazení některých aktivit, které s léčbou nesouvisejí. Myslel tím právě projekt IZIP.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml již dříve uvedl, že podle smluv by IZIP měl VZP do roku 2007 stát téměř půl miliardy korun.

Právo

Ohodnoťte tento článek!