Rath odmítl, že dříve nabádal lékaře k neetickému chování

Ministr zdravotnictví David Rath v pondělí odmítl, že by před léty ještě jako prezident České lékařské komory nabádal lékaře k neetickému chování v souvislosti s předepisováním léků. Z toho Ratha obvinili někteří lékárníci…

Údajně mají dopis, v němž před lety informoval ambulantní specialisty o tehdy vydané vyhlášce, která upravovala úhradu zdravotní péče. Měl v něm napsat, že pro některé ordinace, které mají vyšší limit úhrad léků, bude vhodnější uzavřít individuální dohodu se zdravotní pojišťovnou a následně smlouvu s lékárnou na pětiprocentní provizi z léků, které lékař předepíše. Podle lékárníků tato slova mohla nabádat ke korupci, protože lékaři by pak předepisovali pacientům drahé léky.

„Odmítám, že by můj dopis naváděl k neetickému chování nebo korupci. To je nesmysl. Byl pouhým konstatováním dlouhodobě zavedené praxe v ČR. I proto jsme nyní snížili marže u léků, aby k tomu nedocházelo. Tato praxe totiž skutečně může vést k tomu, že lékař předepisuje dražší léky a s lékárníkem se podělí o marži,“ řekl Rath.

Právo

Rath odmítl, že dříve nabádal lékaře k neetickému chování
Ohodnoťte tento článek!