Rath: ODS sabotuje zákon o neziskových nemocnicích

Titulní obrázek

Sociální demokraté v parlamentu rozhodně nepodpoří odklad zákona o neziskových nemocnicích. Sdělil to včera exministr zdravotnictví David Rath.Podle něj se lidé nového šéfa tohoto resortu Tomáše Julínka (ODS) snaží realizaci zákona, který má nabýt účinnosti již 28. listopadu, sabotovat…

Exministr chystá trestní oznámení na neznámého pachatele

„Na ministerstvu zdravotnictví (MZ) byly po příchodu Julínka pozastaveny přípravné práce. Vysocí úředníci MZ vydávají pokyny, ať se na aplikaci zákona o neziskových nemocnicích přestane pracovat, aby se to do 28. listopadu nestihlo,“ prohlásil Rath v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Rath oznámil, že v souvislosti s blokováním zákona o neziskových nemocnicích uvažuje o podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Zimmermann: jsme připraveni k novele

Naopak hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann doufá, že návrh ODS na odklad účinnosti zákona o neziskových nemocnicích najde v Poslanecké sněmovně potřebnou podporu.

„Absolutně vylučuji, že bychom zákon blokovali. Jsme ale připraveni ho novelizovat tak, aby v Česku byly nejen Rathovské, ale i ziskové nemocnice,“ uvedl v diskusním pořadu Zimmermann. Hejtman připomněl, že předseda ČSSD Jiří Paroubek nedávno při jednání s lidovci slíbil zákon o neziskových nemocnicích novelizovat. „To mne naplňuje nadějí, že odložení jeho účinnosti ve Sněmovně projde,“ řekl Zimmermann. Hejtman navíc doufá, že připomínky k tomuto zákonu vyslyší Ústavní soud, jenž by se tím měl na popud ODS zabývat v říjnu.

Rath jakoukoli toleranci ČSSD ke snaze Občanských demokratů odložit účinnost zákona tvrdě odmítá.

„Kdybychom na návrh ODS ve Sněmovně skočili, nebylo by pak už co převádět na neziskové nemocnice. Řada zdravotnických zařízení by skončila stejně, jako mnohé firmy zprivatizované za vlády ODS v první polovině devadesátých let,“ prohlásil. Exministr také zdůraznil, že v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Francii, a dokonce i ve Spojených státech neziskové nemocnice dobře fungují.

„Jsem zastáncem toho, aby sedmdesát procent nemocnic běželo ve veřejném režimu, a třicet procent bylo ziskových. Nikdy ale nekývnu na to, aby většina nemocnic v České republice byla soukromých, protože by to bylo pro občany velmi nebezpečné,“ uzavřel Rath.

Právo

Rath: ODS sabotuje zákon o neziskových nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!