Rath: Olomoucká a vinohradská nemocnice dostanou peníze na dluhy

Pražská vinohradská nemocnice a fakultní nemocnice v Olomouci by měly do pátku dostat peníze na srovnávání svých dluhů. Rozdělí si mezi sebe větší část ze 150 milionů korun, kterou jim poskytne ministerstvo zdravotnictví. Řekl to po jednání s řediteli těchto dvou nemocnic ministr zdravotnictví David Rath…

Praha – Částku, kterou by měla zdravotnická zařízení získat, ale neupřesnil.

„Nemocnice dostanou dnes či zítra doklad o tom, že si peníze mohou vybrat v bance,“ uvedl ministr. Podle něj po odeslání částek zbude ministerstvu jen několik desítek milionů. Dostat by je mělo zařízení, které Rath nechtěl jmenovat. S jeho ředitelem se setká nejspíš příští týden. „Není to žádná z velkých fakultních nemocnic,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo na oddlužení nemocnic koncem února 350 milionů korun, z nichž mu zbylo 150 milionů. Částku 200 milionů si totiž rozdělila tři nejzadluženější zařízení – pražské nemocnice Thomayerova a Bulovka a brněnská „svatá Anna“. Kvůli vysokým dluhům jim před měsícem přestali čtyři velkodistributoři dodávat léky.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR měly ke konci roku 2004 nejvíc závazků po lhůtě splatnosti fakultní nemocnice všeobecná, olomoucká, vinohradská a ostravská. Dluhy po splatnosti činily tehdy ve Všeobecné fakultní nemocnici kolem 701 milionů korun, v olomoucké 587 milionů, ve vinohradské přes 299 milionů a v ostravské zhruba 122 milionů korun.

Rath ve čtvrtek řekl, že ani ostravská, ani všeobecná nemocnice zbytek ze 150 milionů nezískají. Dodal, že peníze na oddlužení dostanou „ve druhé vlně“. Vláda minulý týden souhlasila s poskytnutím 1,6 miliardy korun na srovnání závazků asi 35 zdravotnických zřízení, která ministerstvo řídí. Polovinu sumy poskytne stát, druhou půlku musí najít Rathův úřad.

Personální změny v čele fakultních nemocnic, které špatně hospodaří, ministr nyní podle svých slov nechystá. „Zatím jsem nenarazil na žádného ředitele, u kterého bych v tuto chvíli nabyl dojmu, že je odpovědný za špatné hospodaření osobně,“ řekl Rath. Podle něj se „v drtivé většině“ ukazuje, že dluhy vznikaly za předchozího vedení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!