Rath : Pacient půjde za lékařem a nebude platit

Titulní obrázek

Poplatky za ošetření a za položku na receptu se od ledna nebudou platit ve středočeských krajských nemocnicích a jejich lékárnách. V pondělí to odsouhlasila sociálnědemokratická krajská rada v čele s hejtmanem Davidem Rathem.
Ještě to musí posvětit krajské zastupitelstvo 15. prosince, ale tam má ČSSD s KSČM, která požaduje stejný krok, jasnou většinu…

Na tento záměr musela rada najít v krajském rozpočtu 80 miliónů korun, aby mohl kraj za pacienty poplatky nemocnicím zaplatit. Kromě zrušení poplatků středočeská krajská vláda prosazuje, že od září příštího roku budou jezdit žáci a studenti do 19 let veřejnou dopravou zdarma. Na to bude muset najít dalších asi 80 miliónů ročně.

„Ušetříme peníze na chodu úřadu i na některých investicích. Původně kraj plánoval nereálné investice, které jsme upravili,“ uvedl hejtman Rath. Podle jeho náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla se například ušetří tím, že se nebudou budovat nákladná centra pro hasiče nebo záchrannou službu a využije se růst celkových příjmů kraje. Kdo přijde už 1. ledna 2009 do některé z pěti krajských nemocnic v Benešově, Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami, už ho nebudou muset zajímat automaty na poplatky. „Pacient půjde za lékařem a nebude nic platit. Automaty jsem v nadsázce zamýšlel poslat ministru zdravotnictví Julínkovi jako vánoční dárek. Tahle hračka je pozůstatek jeho reformy zdravotnictví,“ dodal hejtman. Dodal, že doporučil ostatním hejtmanům v krajích, aby postupovali stejně jako on ve středních Čechách a stejně přistupovali ke zrušení poplatků. Kdy by mohly být zrušeny na celostátní úrovni, si však netroufl odhadnout. „Zatím jednáme s lidovci, a pokud se na toto téma dohodneme a oni nás v tom podpoří, budeme žádat ještě v prosinci o mimořádnou schůzi sněmovny,“ řekl na dotaz Práva Rath.

Dokud bude mezi krajskými a soukromými nemocnicemi a lékárnami rozdíl, vedení kraje by klidně uvítalo, aby pacienti upřednostnili krajská zařízení. „Pro naše nemocnice a lékárny by to bylo jedině dobře. Sice mají omezenou kapacitu, ale rezervy tam jsou. Znamenalo by to pro nás jedině více peněz za výkony od pojišťoven, takže by bylo více na mzdy zdravotníků, na modernizaci nemocnic,“ komentoval to Rath. „Uvidíme, jak na to budou majitelé nemocnic reagovat, třeba se rozhodnou, že budou poplatky za své pacienty také platit,“ uvedl Rath.

Jak svůj předvolební slib, v krajským nemocnicích bez poplatků, vyřeší jiné krajské vlády ČSSD, je zatím v rovině projektů a diskusí. V Karlovarském kraji se například zvažuje hned několik variant refundací poplatků u lékaře za pacienty. „Ten nejsložitější by probíhal tak, že by pacient poplatek normálně u lékaře uhradil, ale na jednom místě pro to určeném v nemocnici by na základě dokladu o jeho úhradě dostal peníze od kraje zpět formou daru,“ vysvětloval karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Radek Plavecký, Právo

Rath : Pacient půjde za lékařem a nebude platit
Ohodnoťte tento článek!