Rath: Pacienti by se neměli žebříčkem nemocnic znepokojovat

Pacienti by se neměli žebříčkem kvality 16 fakultních nemocnic a ústavů, které řídí ministerstvo, znepokojovat. Podle Davida Ratha sestavení pořadí neukazuje zatím přesně to, zda jsou nemocnice dobré, či ne. Přehled má spíše ministerstvu pomoci určit, kam má poslat odbornou kontrolu…

Podle kritiků hodnocení jsou některá zařízení nesrovnatelná, nelze je tedy poměřovat.

Na prvním místě hodnocení kvality skončil pražský Ústav péče o matku a dítě. Podprůměrný byl IKEM či Masarykův onkologický ústav. Poslední příčku obsadila brněnská úrazová nemocnice.

Rath uvedl, že některá zařízení v žebříčku jsou skutečně těžko srovnatelná s ostatními. Jmenoval právě „úrazovku“ v Brně. „Výsledky je nutné brát s rezervou. Ten žebříček je orientační a je pro ministerstvo, ne pro pacienty,“ uvedl Rath.

Nemocnice, které skončily ve druhé polovině seznamu, by měli od března kontrolovat auditoři. Podle Ratha audit ukáže, zda se ve výsledcích objevila „statistická chyba“, nebo chybovaly nemocnice. „Nedovedu si vysvětlit rozdíly mezi Fakultní nemocnicí U svaté Anny, Fakultní nemocnicí Brno a Olomouc,“ uvedl ministr.

Tabulku ministerstvo získalo z výkazů nemocnic, které má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky. Jednotlivá zařízení teď data neposkytovala. Podle ředitele pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavla Horáka, jehož nemocnice skončila třetí, lze ale srovnávat jen příslušná oddělení mezi sebou.

Statistická data navíc mohou obsahovat nepřesnosti, míní Horák. Podle něj totiž například úrazová nemocnice léčí nemocného komplexně, takže do statistiky zahrnuje všechny pacienty. Velká fakultní nemocnice má sice svou úrazovou chirurgii, ale pacienti se pak přesunou do jiných oddělení. Vykazuje je tedy jinak.

DÁLE ČTĚTE:
Ministerstvo zdravotnictví má žebříček kvality nemocnic

„Takže výsledky nemusejí být a zřejmě ani nejsou zcela srovnatelné,“ dodal Horák. Se zavedením hodnocení je spokojen. Hlavní přínos vidí v tom, že se ukazatele začínají zveřejňovat.

Hodnověrností současného pořadníku si není jist ani prezident České lékařské komory Milan Kubek. Aby pacienti měli dostatek informací, je podle něj ale žádoucí. „Je třeba, aby byly údaje nezkreslené a srozumitelné,“ dodal. Upozornil na to, že vyšší úmrtnost v některé nemocnici nemusí znamenat to, že v zařízení je

péče horší. Mohou se do něj jen soustřeďovat vážně nemocní.

Podle ministra by pacienti výsledkům měli věnovat pozornost až po pololetí. Do té doby bude sestaveno porovnání podle letošních údajů. V budoucnu by měl žebříček zahrnovat pořadí nemocnic podle kvality péče v jednotlivých oborech a u

jednotlivých diagnóz.

Například onkologičtí pacienti by se tak mohli dozvědět, ve kterých zařízeních dostanou lepší péči. Stejně tak by pacienti zjistili, která úrazová centra jsou nejlepší.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!