Rath po kritice od premiéra ubere na razanci

Ministr zdravotnictví David Rath ubere na své razanci. Řekl, že premiér mu své hodnocení říká průběžně. Premiérovu kritiku ministr vzal jako změnu zadání od krizového managementu zdravotnictví k diplomatičtějšímu řízení resortu…

Jandák odkládá smlouvu s Vatikánem

Ministr zdravotnictví David Rath ubere na své razanci. Reagoval tak na kritiku premiéra Jiřího Paroubka.

Ten v komentáři pro včerejší Právo napsal, že Rath u některých svých kroků zvolil technokraticky správný, ale politicky necitlivý postup. Ministr kultury Vítězslav Jandák pak zase připustil, že nemá podporu pro česko-vatikánskou smlouvu.

Rath novinářům řekl, že premiér mu své hodnocení říká průběžně. Premiérovu kritiku ministr vzal jako změnu zadání od krizového managementu zdravotnictví k diplomatičtějšímu řízení resortu.

„Šlo o to zachránit těžce nemocného pacienta v ohrožení života. Tam se neohlížíte na to, jestli klečíte v blátě nebo jestli na vás náhodou neprší,“ poznamenal Rath. Podle svých slov sám neumí posoudit, zda jeho kroky mohly uškodit preferencím ČSSD, nebo ne.

Situace se podle ministra uklidňuje

Situace ve zdravotnictví se začíná podle Ratha uklidňovat. „ODS ztratila významné finanční prostředky ve VZP, které plynuly k jejím členům. Tam už konflikt nemusí být tak vyostřen,“ dodal Rath.

Konec nucené správy ve VZP podle něj nastane, až ministerstvo přijme zdravotně pojistný plán pro letošní rok. Jeho podoba závisí na správní radě VZP a ministr žádá, aby neobsahoval finančně neodpovědné projekty.

Rath jmenoval projekt internetových knížek IZIP, který prosazují lidé blízcí ředitelce Jiřině Musílkové. Rath řekl, že svou přihlášku do ČSSD ještě nestihl vyplnit. „Jsem přesvědčen, že bych to do voleb měl zrealizovat,“ uvedl. S volebním štábem ministr jako pražský volební lídr prý spolupracuje úzce.

Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík odmítl Paroubkovy názory komentovat. Premiér napsal, že si volební štáb počíná chaoticky a dokonce ještě nevymyslel témata volební kampaně.

Ministr Jandák Právu řekl, že když smlouvu mezi ČR a Vatikánem dojednala a podepsala soc. dem. vláda, měl být také dokument ratifikován. „Jsem pro pořádek,“ řekl k premiérově výtce. Podle Paroubka udělala ČSSD zbytečné chyby, když nezvládla komunikaci s veřejností kolem této mezistátní smlouvy.

Jandák přiznal, že na jednání vlády letos navrhl, aby smlouva s Vatikánem byla znovu poslána do Sněmovny, ale nezískal od svých vládních kolegů podporu.

Ve Sněmovně nebyla před lety vůle ratifikovat tuto smlouvu, neboť poslancům s výjimkou lidovců se jeví pro Česko jako nevýhodná. Obdobně argumentoval po svém nástupu do prezidentské funkce i Václav Klaus, který prohlásil, že dokument v této podobě nestvrdí, neboť mj. povyšuje kanonické právo nad český právní řád.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

PharmDr. Petr Rejsek, Cheb/Aš

Ať už ten histrion na žádné razanci neubírá, ale rovnou se sbalí a táhne konečně do … propadliště dějin, třeba.

Ohodnoťte tento článek!