Rath pohřbí léčbu některých nemocných

Kde vezme invalidní důchodce pět tisíc na životně důležitý lék? To je otázka, kterou si na ministerstvu zdravotnictví nejspíš nepoložili. Nová léková vyhláška platí od srpna a opět jde proti těžce nemocným: chystá se jim sebrat z peněženek pořádnou sumu…

Praha –

“ Kompromis podle Davida Ratha“ ochutná v lékové vyhlášce i Jana Pelouchová, která čtyři roky trpí leukémií. Konkrétně chronickou myeloidní leukémií, známou jako CML. Za životně důležitý lék Glivec má od srpna platit pět tisíc korun měsíčně. Je to jistě lepší než původní návrh vyhlášky: ten strašil osmnáctitisícovým doplatkem. Jenže stejně – kde na to vzít? “ Je to skandální a v Evropě to u tohoto léku nemá obdobu. A nespravedlivé to je, vždyť jakou jsme měli možnost se na tuto nemoc připojistit?“ ptá se nešťastně Pelouchová.

Upozorňuje, že se možná úspory neodehrávají na tom nejsprávnějším místě: “ Je pozoruhodné, že se urputně šetří na chorobě, která je tak vzácná a trápí jen pár stovek lidí.“ Šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček ji doplňuje: “ Nyní je republice tímto přípravkem úspěšně léčeno přibližně 380 pacientů, přičemž všichni jsou v péči šesti vysoce specializovaných hematoonkologických center.“ To podle něj zajišťuje, že drahý lék dostanou jen ti, kterým opravdu pomáhá. “ Doplatky pro pacienty s touto nemocí jsou nehumánní a nesmyslné,“ podotkl včera Vorlíček.

Rath ale tvrdí, že chyba není na jeho straně a že ministerstvo dosáhlo kompromisu. “ Firma tento lék v Česku až harpagonsky předražila. Prodá tu léků za dvě miliardy ročně, tak nemusí české pacienty ždímat na tomto léku,“ říká Rath. Experti ale upozorňují, že farmaceutické firmy se nikde na světě nechovají jako charitativní spolky.

Rathovi lidé si kritiku nepřipouštějí a opakují, že v každé skupině léků je jeden plně hrazený. Lidé s CML o tom vědí své: pro mnohé z nich teď bude účinná léčba nedostupná. Stejné problémy budou řešit tři stovky pacientů s artritidou, kteří potřebují biologickou léčbu. K nedostupnosti “ podraží“ i lék Prograf používaný po transplantaci orgánů.

“ Bohužel při rozhodování na ministerstvu převážily důvody ekonomické, ne ty odborné. Takže vysoké doplatky naskakují malým skupinám těžce nemocných,“ popisuje dopady vyhlášky Jana Mikotová z Mezinárodní asociace farmaceutických firem. “ Doplatky na léky by měly vést pacienta k racionálnímu chování, ale to se v Česku neděje,“ uzavírá Mikotová.

Deníky Bohemia

Rath pohřbí léčbu některých nemocných
Ohodnoťte tento článek!