Rath: pojišťovny odmítají platit a ohrožují tak péči

Zdravotní pojišťovny nerespektují vyhlášku ministerstva zdravotnictví, podle níž mají platit lékařům za odvedenou práci v tomto pololetí. Odmítají dát víc peněz pro nemocné a tím ohrožují poskytování zdravotní péče. Novinářům to řekl ve středu prezident České lékařské komory David Rath…

PRAHA –

„To vše se děje v situaci, kdy letos vyberou na pojistném o 8 miliard víc, zatímco vyhláška jim ukládá platit jen o tři miliardy víc než loni,“ uvedl Rath.

Domnívá se, že nastal čas, aby stát zasáhl a provedl kontroly „toku peněz“ v těch pojišťovnách, které neplatí za své pojištěnce. V praxi to pak vypadá tak, že některá zdravotnická zařízení klienty neplatících pojišťoven odmítají ošetřit.

„Vláda by měla o takových pojišťovnách rozhodnout a zrušit je. V ČR by pak mohly být jen čtyři nebo pět pojišťoven místo současných devíti a jejich hospodaření by bylo více čitelné,“ sdělil Rath.

Nejpozději příští týden by chtěl Rath jednat s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a premiérem Stanislavem Grossem. Situaci by podle něj řešila buď jednorázová dotace do zdravotnictví ve výši pěti miliard, nebo rázný zásah vlády do hospodaření pojišťoven.

Rath rovněž řekl, že někteří ambulantní specialisté chtějí přejít na takzvaný pokladenský systém, pokud jim pojišťovny neplatí. Znamenalo by to, že by pacienta sice ošetřili, ale za přímou úhradu. Pacient by si pak vše musel vyřídit s pojišťovnou, která by mu peníze vrátila.

Tento systém ale v ČR neexistuje, přejít na něj možné není, protože by znamenal změnu zákona. Požadavky některých ambulantních specialistů jsou tedy nereálné.

Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Ing. Gajdáček

Ministerstvo zdravotnictví nutí zdravotní pojišťovny k vyšším výdajům pod pohrůžkou zavedení nucené správy. Nabízí se přímá otázka, zda MZ nehraje vabank s cílem absolutně opanovat zdravotní pojišťovny. K vyšším výdajům nutí zdravotní pojišťovny například způsobem, aby za 90 % objemu péče zaplatili

103 % finančních prostředků a to bez ohledu na to, že jde o peníze občanů, kteří tak prostřednictvím zdravotních pojišťoven zaplatí nemocnicím nepřiměřený růst, a to v době, kdy se nedostávají v mnoha případech peníze na nákladnou či chronickou zdravotní péči. S tímto stavem zásadně nesouhlasí zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů ve správních radách zdravotních pojišťoven. Je nutné si položit otázku, čí zájmy MZ vlastně hájí? Napadá nás spousta odpovědí, ale jedno je jisté, o oprávněné nároky občanů opět nejde.

Ohodnoťte tento článek!