Rath: poplatky vytáhnou lidem z kapes až 12 miliard

Titulní obrázek

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath včera napadl ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za to, že tahá lidem peníze z kapes. „Zavedením poplatků jim nevytáhne z kapes 4 miliardy, jak ministerstvo slibovalo, ale reálně až 12 miliard. A to naprosto bez efektu. Péče nebude lepší, naopak se bude zhoršovat,“ prohlásil Rath…

Léky podle něj zdražily až o osm procent

Odůvodnil to tím, že poplatky zůstávají jako zisky zdravotnických zařízení, lékáren a nemocnic a na financování zdravotní péče vliv nemají.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt tvrdí, že Rathova slova jsou „strašení veřejnosti“. Podle něj „nic z toho, co předpovídá, se nestane“. Do dvou měsíců se prý ukáže, kdo měl pravdu.

„Julínek šikanuje“

„Od začátku říkáme, že levné léky budou dražší a dražší levnější, ale celkově pacient víc nezaplatí,“ dodal mluvčí.

„Takový způsob výběru a zpoplatnění péče nenajdeme ani v jediné ze zemí Evropské unie,“ řekl Rath.

Tam podle něj buď existuje příjmová hranice, do které se poplatky nehradí, nebo jsou časová omezení například při poplatku za hospitalizaci, či jsou vyňaty děti, sociálně slabí a pacienti s chronickými chorobami.

„ODS tak v naší zemi realizuje naprostý experiment, který nemá obdoby. Vyzývám premiéra Mirka Topolánka, aby bezodkladně odvolal ministra Julínka pro naprosté nezvládnutí funkce. Julínek poškozuje české zdravotnictví a zcela zbytečně šikanuje pacienty i zdravotníky,“ prohlásil Rath.

Rath uvedl, že nejčastěji užívané léky zdražily od ledna až o osm procent. „A to zcela bez jakéhokoliv důvodu, protože byl zaveden poplatek 30 korun za recept.“ Informoval, že Julínek zvýšil marži na léky až o čtyři procenta – ze 32 na 36 procent u léků do 150 korun a o jedno procento u léků do 300 korun, a k tomu ještě vláda navýšila DPH na léky o 4 procenta.

Podle Ratha obchodní marže lékáren měla spíše výrazně klesnout. „Pokud by marže měla klesnout proporčně k zavedenému 30korunovému poplatku za položku na receptu, tak by musela klesnout na jednu třetinu roku 2007, a ne stoupnout.“

Paralen až za 50 Kč

Podle Ratha ministerstvo zrušilo maximální obchodní přirážku na volně prodejné léky, a tak každý lékárník si může na takovém léku přirazit, kolik chce.

„Tak například paralen, který teď stojí 7 korun, může stát 30 nebo 50 korun,“ řekl Rath. Oznámil, že ministerstvo chystá vyřazení desítek léků z úhrad od zdravotních pojišťoven, protože půjde o tzv. podpůrné léky. Na ně teď byl doplatek podle Ratha zhruba 10 korun, ale může stoupnout na 100 i více korun. Jde o léky na křečové žíly a další.

V rozporu se zákonem prý jedná Julínek i tehdy, když nabádá zubaře, aby vybírali za návštěvu poplatek 90 korun od pacienta, který u nich není registrován. Podle Ratha mají právo jen na 30 korun, pacienti by za to mohli zubaře žalovat, že se nezákonně obohacují.

Rath oznámil, že pokud by byl zvolen hejtmanem Středočeského kraje, zrušil by v kraji poplatky minimálně pro děti do 18 let a seniory.

Václav Pergl, Právo

Rath: poplatky vytáhnou lidem z kapes až 12 miliard
Ohodnoťte tento článek!