Rath pošle na VZP policii, podporuje prý opozici proti němu v ČLK

Prezident ČLK David Rath jako už tradiční kritik Všeobecné zdravotní pojišťovny pošle na největší pojišťovnu v zemi policejní vyšetřovatele. Podle něj VZP podporuje z peněz pojištěnců opoziční proudy ve stavovské organizaci lékařů, které si přejí svržení Ratha i nynějšího představenstva…

PRAHA – Prezident České lékařské komory David Rath jako už tradiční kritik Všeobecné zdravotní pojišťovny pošle na největší pojišťovnu v zemi policejní

vyšetřovatele. Podle něj VZP podporuje z peněz pojištěnců opoziční proudy ve stavovské organizaci lékařů, které si přejí svržení Ratha i nynějšího představenstva.

Mluvčí VZP Jiří Suttner Rathova obvinění odmítl jako neopodstatněná. Řekl, že pokud Rath chce takto pracovat pro české zdravotnictví, ať raději odejde.

„Máme vážné podezření, že část opozičních proudů v ČLK je podporována současným vedením VZP, protože (komora) je kritikem této pojišťovny a jejích hospodářských praktik,“ řekl Rath.

Pojišťovna publikuje pro pojištěnce časopis Pohoda, na který vydává ročně kolem 100 milionů korun. Podle Ratha stačí na jeho vydávání polovina, takže zbytek může VZP využít na „nějaké PR aktivity“.

Podle Suttnera má VZP právo na vydávání časopisu, nabídka byla jako nejvýhodnější vybrána ve výběrovém řízení.

Rath tvrdí, že lékaře ochotné veřejně kritizovat vedení komory podporuje VZP různými výhodami, dává jim napříkladvýhodnější smlouvy a nestrhává jim platby, pokud překročí dohodnutý objem péče. „Nic takového neexistuje,“ oponoval

Suttner.

Podle Ratha ministryně Milada Emmerová o praktikách VZP „určité informace“ jistě má, Rath ale nepředpokládá, že by šla do sporu s VZP, protože její předchůdce Jozef Kubinyi, který se do sporu pustil, špatně pochodil.

„Podle našeho soudu je nutné, aby se tím vážně zabývaly orgány, které mají za úkol odhalovat zvlášť nebezpečnou kriminální činnost hospodářského charakteru,“ dodal.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!