Rath: Prezident Klaus si navlékl tričko ODS

Nový ministr zdravotnictví David Rath se neomluví za své výroky z uplynulých týdnů vůči prezidentu Václavu Klausovi. Řekl to v Nedělní partii TV Prima. Podle něj totiž Klaus zapomněl na svou nadstranickost a natáhl si tričko ODS…

Spoluúčast pacientů se do voleb zvyšovat nebude

PRAHA –

„Za trefné příměry není adekvátní se omlouvat,“ prohlásil Rath. Připustil však, že některé jeho výroky mohla veřejnost považovat za přehnané. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) v Nedělní partii v reakci na Rathova slova uvedl:

„Klaus si tričko ODS nikdy nesvlékl. Na rozdíl od vás, který jste si ho kdysi oblékl a pak svlékl.“ Připomněl tak někdejší Rathovo členství v ODS. Rath ale kontroval:

„Když jsem do ODS v devadesátých letech vstoupil, říkala věci, které pak vůbec neplnila. Její základní teze byla co nejrychleji standardním způsobem do západní Evropy. A pak dělala všechno jinak – všechny ty kupónové privatizace, rozdávání majetku.“

Na otázku, zda v parlamentních volbách bude v příštím roce kandidovat za ČSSD, Rath odpověděl: „Teď mám před sebou sedm měsíců, kdy musím velmi tvrdě pracovat, snažit se posunout české zdravotnictví. Pokud budu úspěšný, což se zatím na postu ministra zdravotnictví nikomu nepodařilo, tak by samozřejmě mé další případné angažmá v politice nebylo od věci.“

Musílková má jen týdny na nápravu

Za jeden ze svých nejdůležitějších úkolů Rath považuje řešení situace ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). „Její ředitelka Jiřina Musílková má sedm bodů, které musí zlepšit. Všechny směřují k zastavení nárůstu zadluženosti VZP,“ oznámil nový ministr zdravotnictví.

Na dotaz, zda se ředitelku VZP chystá odvolat, Rath odpověděl: „Na nápravu má Musílková dny, možná týdny. Když nebudou výsledky, budeme se muset zamyslet, co dál.“ Dodal však, že jeho cílem není jedna zdravotní pojišťovna a stejně tak ani nucená správa nad VZP.

„Nucená správa je pouze jedním z nástrojů, pokud zdravotní pojišťovna rychle nebude plnit úkoly. Nechceme k ní ale sahat,“ ujistil Rath. Slíbil také, že spoluúčast pacientů se do voleb zvyšovat nebude. „Jako expert ale vidím určitou míru spoluúčasti vyšší než nyní. V dané chvíli jsem však vázán volebním programem ČSSD a vládním prohlášením, v němž se o zvyšování spoluúčasti pacientů nemluví,“ konstatoval Rath.

Ministr také oznámil, že už jsou hotova kritéria pro stanovení kvality léčení v nemocnicích. Fakultní nemocnice budou mít za povinnost od ledna 2006 zveřejňovat na internetu, jak léčí. V nemocnicích zřejmě vzniknou i určité informační útvary, které budou podávat pacientům příslušné informace.

Vakcíny prý budou

Vakcíny proti sezónní chřipce budou v České republice během několika dní. Rath ale nedokázal říci, kolik jich přesně bude. Omezil se pouze na konstatování, že by jich mělo být dost. Podle dřívějších údajů hlavního hygienika Michaela Víta by to mělo být 125 000 dávek. Ministr ale oznámil, že sám očkovaný není.

Stejně tak jeho spolubesedník Sobotka. Ten řekl, že očkován proti sezónní chřipce není a ani se očkovat nedá. Oba si myslí, že očkování je významné a nezbytné především pro rizikové skupiny. Tedy osoby starších 65 let, které již mají některá onemocnění, například kardiovaskulární.

Právo

Rath: Prezident Klaus si navlékl tričko ODS
Ohodnoťte tento článek!