Přejít na obsah

Rath: Privatizace středočeských nemocnic zavání korupcí

zpět
7.5.2007

Stínový ministr zdravotnictví David Rath považuje privatizaci středočeských nemocnic za neprůhlednou. Možná jí podle něj provázely úplatky. Opětovně společně s Richardem Dolejšem vyzvali hejtmana Petra Bendla, aby prodej nemocnic zastavil...

S tím ale Bendl nepočítá a tvrdí, že privatizace je transparentní.

Krajští zastupitelé budou o prodeji deseti menších nemocnic právnickým subjektům, které vybrala odborná komise, rozhodovat ve středu 9. května. Ve stejný den se podle Dolejše mají před úřadem sejít i nespokojení Středočeši, kteří zde chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s privatizací.

„Tato privatizace skutečně zavání korupcí, protože nemocnice mají být přiřčeny společnostem, které jsou velmi pochybné, některé dokonce vznikly den před podáním přihlášky, navíc je mají získat zájemci, kteří nabídli poloviční sumu, než je odhadovaná účetní hodnota nemocnic,“ řekl Rath.

„Proces privatizace byl naopak naprosto průhledný a měl jasně stanovené podmínky, o vybraných zájemcích nerozhodovali jen zástupci kraje, ale i ředitelé oblastních nemocnic, odborníci z řad pojišťoven nebo odboráři,“ řekl ČTK Bendl.

Podle něj nebyla hlavním kritériem pro posuzování komisí cena. „Ta tvořila v rozhodování jen třicet procent, stejnou váhu měla garance zachování rozsahu a kvality péče,“ dodal. Komise braly v potaz i výši investice do dalšího rozvoje nemocnice, garanci zachování pracovních míst pro personál a to, zda projekt nového vlastníka neodporuje středočeské koncepci zdravotnictví.

Podle Ratha by ale měly být nemocnice bezúplatně převedeny na města, která o jejich provozování projevila zájem. Pokud by přece jen kraj trval na prodeji soukromým společnostem, měly by být nemocnice prodávány postupně, a to nejvyšší nabídce, která přijde, minimálně za částku odhadované účetní hodnoty a s garancí zdravotní péče minimálně na deset let. Navíc by kraj měl mít předkupní právo na koupi nemocnice v případě, že by nový vlastník chtěl nemocnici hned po koupi prodat.

Výše nabídek vybraných zájemců se zdá sociálním demokratům velmi nízká a kraj obviňují, že daňové poplatníky případným prodejem okrade o více než půl miliardy korun. „Nemocnice měly být prodány minimálně za jejich současnou účetní hodnotu, která je 1,2 miliardy korun, kraj je přitom chce prodat za necelých 500 milionů,“ upozornil Dolejš s tím, že může doložit konkrétní případ zájemce, který v případě Ústavu onkologie a pneumologie Na Pleši nabídl 114 milionů korun, přičemž kraj vybral zájemce, který nabídl jen 45 milionů korun a může ihned po koupi zařízení prodat.

Podle Bendla je však složité určit tržní cenu zdravotnického zařízení, která se s účetní hodnotou budov nedá srovnávat. Kupci se totiž musí zavázat, že do zařízení budou v budoucnu investovat a zachovají v něm zdravotní péči minimálně po dobu pěti let, zařízení, která mají uzavřené smlouvy se státem dokonce po dobu deseti let.

Zastupitelé za ČSSD podle Dolejše na mimořádném zasedání zastupitelstva prodej nemocnic rozhodně nepodpoří. Jelikož však mají vládnoucí koaliční strany v zastupitelstvu většinu, nemají moc šancí na to, aby plány kraje zhatili. „Budeme proto navrhovat zrušení prodeje a bezúplatný převod nemocnic na města,“ řekl Dolejš.

Prodej deseti zdravotnických zařízení za 466 milionů korun, které v současnosti spadají pod pět velkých nemocnic, akciových společností kraje, konkrétním zájemcům schválili začátkem dubna radní. Pokud jej zastupitelé schválí, musí noví majitelé zaplatit peníze akciovým společnostem do 90 dnů, nemocnice či léčebna s veškerým vybavením na ně bude převedena až poté, co sumu uhradí.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Rath: Privatizace středočeských nemocnic zavání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath: Privatizace středočeských nemocnic zavání…

Komentáře

další 3 komentáře
BLB Kradu, kradeš, krademe...  | 9. 05. 2007 22:33

do pekla se hrabeme... Nebo do p.dele?

Je to jedno Kdo by poskytoval , když se vybírá ?  | 7. 05. 2007 21:27

Privatizované nemocnice se stejně budou držet s budoucí investorskou účastí krajů.Pokuď zůstane povinné ZP.

Dr.Hause Rabování? Asi ano, ale kdo to vymyslí líp  | 7. 05. 2007 18:08

Rábování asi děje více v státních, tj. fakultních, krajských a městských nem. Prakticky mu nelze zabránit. Dozorčím radám se zalepí ústa, pustí se také ke korýtku. I v soukromém se rabuje, většinou ti, kdo se chtěj napakovat a zmizet. Ale normální investor, pokud investuje 10 milonu, tak chce vydělat aspon 11 a ne o ně přijit. Nejlepší by bylo je nechat zprivatizovat, nechat je blbečky postavit nemocnici na nohy a pak jim to zase znárodnit. To by čuměli ":-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné