Rath: Privatizace středočeských nemocnic zavání korupcí

Titulní obrázek

Stínový ministr zdravotnictví David Rath považuje privatizaci středočeských nemocnic za neprůhlednou. Možná jí podle něj provázely úplatky. Opětovně společně s Richardem Dolejšem vyzvali hejtmana Petra Bendla, aby prodej nemocnic zastavil…

S tím ale Bendl nepočítá a tvrdí, že privatizace je transparentní.

Krajští zastupitelé budou o prodeji deseti menších nemocnic právnickým subjektům, které vybrala odborná komise, rozhodovat ve středu 9. května. Ve stejný den se podle Dolejše mají před úřadem sejít i nespokojení Středočeši, kteří zde chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s privatizací.

„Tato privatizace skutečně zavání korupcí, protože nemocnice mají být přiřčeny společnostem, které jsou velmi pochybné, některé dokonce vznikly den před podáním přihlášky, navíc je mají získat zájemci, kteří nabídli poloviční sumu, než je odhadovaná účetní hodnota nemocnic,“ řekl Rath.

„Proces privatizace byl naopak naprosto průhledný a měl jasně stanovené podmínky, o vybraných zájemcích nerozhodovali jen zástupci kraje, ale i ředitelé oblastních nemocnic, odborníci z řad pojišťoven nebo odboráři,“ řekl ČTK Bendl.

Podle něj nebyla hlavním kritériem pro posuzování komisí cena. „Ta tvořila v rozhodování jen třicet procent, stejnou váhu měla garance zachování rozsahu a kvality péče,“ dodal. Komise braly v potaz i výši investice do dalšího rozvoje nemocnice, garanci zachování pracovních míst pro personál a to, zda projekt nového vlastníka neodporuje středočeské koncepci zdravotnictví.

Podle Ratha by ale měly být nemocnice bezúplatně převedeny na města, která o jejich provozování projevila zájem. Pokud by přece jen kraj trval na prodeji soukromým společnostem, měly by být nemocnice prodávány postupně, a to nejvyšší nabídce, která přijde, minimálně za částku odhadované účetní hodnoty a s garancí zdravotní péče minimálně na deset let. Navíc by kraj měl mít předkupní právo na koupi nemocnice v případě, že by nový vlastník chtěl nemocnici hned po koupi prodat.

Výše nabídek vybraných zájemců se zdá sociálním demokratům velmi nízká a kraj obviňují, že daňové poplatníky případným prodejem okrade o více než půl miliardy korun. „Nemocnice měly být prodány minimálně za jejich současnou účetní hodnotu, která je 1,2 miliardy korun, kraj je přitom chce prodat za necelých 500 milionů,“ upozornil Dolejš s tím, že může doložit konkrétní případ zájemce, který v případě Ústavu onkologie a pneumologie Na Pleši nabídl 114 milionů korun, přičemž kraj vybral zájemce, který nabídl jen 45 milionů korun a může ihned po koupi zařízení prodat.

Podle Bendla je však složité určit tržní cenu zdravotnického zařízení, která se s účetní hodnotou budov nedá srovnávat. Kupci se totiž musí zavázat, že do zařízení budou v budoucnu investovat a zachovají v něm zdravotní péči minimálně po dobu pěti let, zařízení, která mají uzavřené smlouvy se státem dokonce po dobu deseti let.

Zastupitelé za ČSSD podle Dolejše na mimořádném zasedání zastupitelstva prodej nemocnic rozhodně nepodpoří. Jelikož však mají vládnoucí koaliční strany v zastupitelstvu většinu, nemají moc šancí na to, aby plány kraje zhatili. „Budeme proto navrhovat zrušení prodeje a bezúplatný převod nemocnic na města,“ řekl Dolejš.

Prodej deseti zdravotnických zařízení za 466 milionů korun, které v současnosti spadají pod pět velkých nemocnic, akciových společností kraje, konkrétním zájemcům schválili začátkem dubna radní. Pokud jej zastupitelé schválí, musí noví majitelé zaplatit peníze akciovým společnostem do 90 dnů, nemocnice či léčebna s veškerým vybavením na ně bude převedena až poté, co sumu uhradí.

ČTK

Rath: Privatizace středočeských nemocnic zavání korupcí
Ohodnoťte tento článek!