Rath s Emmerovou jdou proti pojišťovnám

– Nejen s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou, ale také s prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem válčí zdravotní pojišťovny o to, jak a kam naposílat více než 150 miliard korun určených na léčení pacientů…

Praha

Rath tvrdí, že pojišťovny nechtějí rozdělit všechny peníze a tak přímo ohrožují poskytování péče. To by podle něj mohlo vést k tomu, že nemocnice začnou odkládat operace a budou odmítat pacienty, kteří nejsou z jejich spádové oblasti.

„Pacienti dostanou podstatně méně péče, bude se na nich šetřit. Za to mohou poděkovat především pojišťovnám,“ tvrdí Rath.

Jeho slova rozčílila zástupce pojišťoven natolik, že například největší Všeobecná zdravotní pojišťovna včera svolala mimořádnou tiskovou konferenci.

Vyhláška s více výklady

Pojišťovnám vadí, že prezident lékařské komory stojí jednoznačně na straně ministryně Emmerové, která novou úhradovou vyhláškou nařídila pojišťovnám, kolik ambulancím a nemocnicím platit.

Zástupci zdravotních pojišťoven tvrdí, že některé paragrafy vyhlášky mají až tři právní výklady. Navíc je prý část ustanovení nesmyslná – například pravidla pro bonusy a penále.

„Když bude třeba lékař tři měsíce nemocný a nebude poskytovat žádnou péči, tak přirozeně v porovnání s loňským rokem ušetří, předepíše méně léků. Jenže v tom případě bychom mu měli podle vyhlášky vyplatit až stotisícové bonusy,“ vysvětluje Petr Pokorný, který na VZP řídí oblast ambulancí.

Naopak lékařům, ke kterým by pacienti nemocného kolegy přišli, by podle Pokorného naopak hrozilo, že by dostali od zdravotní pojišťoven sankce za překročení povolených limitů.

Vyhrocenost situace mezi pojišťovnami na jedné straně a Emmerovou s Rathem na druhé lze dokázat i na včerejším vyjádření mluvčího VZP Jiřího Suttnera, který jindy pečlivě volí slova.

Na slova Ratha, že pojišťovny vyberou dost peněz, které si ale chtějí nechat a proto se bouří proti úhradové vyhlášce, reagoval: „Velký guru na lékařské komoře asi už ví, že ty peníze skutečně vybereme…“

„Rádce“ Rath

Rath se proto chce sejít nejpozději příští týden s ministryní Emmerovou a premiérem Stanislavem Grossem.

Emmerová přitom právě na Rathovy rady často dá. Když včera HN vysvětlovala, kde podle ní největší pojišťovna nejvíce plýtvá, jako příklad uvedla program pro nemocné děti Mořský koník.

Proti němu přitom již několik let protestuje právě Rathova Česká lékařská komora. „Mám zprávy, že prostředky z fondu prevence se v tomto případě vynakládají nadbytečně. Zájezdy se dají pořídit levněji. A mám zprávy, že tam jezdí i zdravé děti,“ opakovala nedávná Rathova prohlášení Emmerová.

Hrozí státní zdravotnictví?

Nyní Rath tvrdí, že by situaci ve zdravotnictví vyřešila buď pětimiliardová injekce nebo rázný zásah vlády do hospodaření pojišťoven. A právě k tomu se nyní schyluje.

Emmerová už požádala pojišťovny, aby jí poslaly údaje o tom, jak dodržují úhradovou vyhlášku.

To je podle zástupců pojišťoven příprava na to, aby nad nimi ministryně mohla vyhlásit nucenou správu.

Nucený správce by pak podle Suttnera mohl dělat politiku přesně podle Emmerové: „Nedá se vyloučit, že by pak naplňoval přání ministerstva.“

Nucená správa by podle VZP mohla být prvním krokem k zestátňování českého zdravotnictví.

Aktuální spor mezi Emmerovou a VZP navíc opět odložil projednání pojistného plánu na letošní rok.

Původně měl být na vládě již minulou středu. „Nechala jsem ho ale odsunout o čtyři týdny, protože je potřeba jednat s pojišťovnami právě o mé úhradové vyhlášce,“ řekla včera HN Emmerová.

Vláda ministryni alespoň nařídila, aby se z dnešního jednání poslanecké sněmovny pokusila stáhnout pojistný plán VZP na rok 2004.

Ten by se schvaloval – jak HN tento týden upozornily – s více než jednoročním zpožděním.

„Připadá mi dost trapné rozebírat až nyní plán na rok 2004, který už skončil,“ přiznala včera Emmerová.

Hospodářské noviny,

Ohodnoťte tento článek!