Rath se distancoval od Klimovičové

Ministr zdravotnictví David Rath se distancoval od své dlouholeté spolupracovnice a později poradkyně Evy Klimovičové, která je podezřela z korupce. Ta je vydavatelkou časopisu České lékařské komory…

(ČLK).

„Podezření, jež padá na doktorku Klimovičovou, považuji za závažné. Do objasnění pravdivosti informací ukončuje ministerstvo zdravotnictví s Klimovičovou spolupráci v její pozici poradkyně ministra zdravotnictví,“ uvedl Rath v prohlášení.

Skandál rozvířil Českou televizí odvysílaný záznam, natočený skrytou kamerou, který Klimovičovou zachytil při jednání s pracovníkem farmaceutické firmy. Měla mu na ní slíbit schůzku s tehdejším šéfem ČLK Rathem, když bude firma investovat do reklamy v časopise ČLK Tempus Medicorum.

Podle ČT se to mělo stát právě v době, kdy se rozhodovalo, které léky budou hrazeny z veřejného pojištění. A Rath byl členem této komise.

Klimovičová: Záznam je upraven sestřihem

„Pokud by byla pravda, že Klimovičová operovala při svých obchodních jednáních jménem prezidenta ČLK, pak tak činila bez souhlasu a vědomí Ratha, který to považuje za zneužití svého jména ve prospěch soukromé firmy,“ uvádí se dále v prohlášení.

Za skandální Rath považuje i fakt, že by bylo možné, aby někteří zástupci nadnárodních farmaceutických společností měli snahu vázat nákup reklamní plochy v časopise ČLK na nějaké služby členů ČLK, které by byly v rozporu s jejich profesní etikou.

Své stanovisko zaslala Právu také Klimovičová. Mimo jiné v něm uvádí: „Pakliže jsem na nahrávce zachycená já, jde zcela jistě o sestříhání poměrně dlouhého rozhovoru, který jsem vedla v rámci jednání oinzerci v časopisech a tiskovinách. Slova a věty jsou řazeny tak, že neodpovídají původnímu rozhovoru.“

Podle Klimovičové je celá záležitost zmanipulovaná vůči její osobě. Dodala, že nahrávku ještě neměla možnost zhlédnout. Má ale vážné podezření, že „za celou záležitostí stojí i lidé pracující pro farmaceutickou společnost“.

Výzva Topolánkovi

Rath v závěru svého včerejšího prohlášení vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka, aby „i on už konečně reagoval a přehodnotil svůj přístup mrtvého brouka k chování pánů Ouzkého, Cabrnocha a Julínka“.

U nich jsou podle ministra písemné důkazy, že firma, kde působí či působili, má velmi nadstandardní obchodní smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), uzavřené bez řádných výběrových řízení. Nad VZP přitom měli jako gesční politici dohlížet.

Václav Pergl, Právo

REAKCE čTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Petr M.

Paní doktorka Klimovičová je majitelkou firmy,která vydává časopis Tempus. Díky inzerci firem ,členy ČLK ten časopis nestojí ani korunu/za vedení Dr.Svobody se na časopis z členských příspěvků vydávaly nemalé částky-cca 2mil./.Mezi ČLK ,která není veřejnoprávní organizací a soukromou firmou Dr.Klimovičové ,je řádná obchodní smlouva.Jestli něco Dr.klimovičová domlouvala s firmou Pfizer a chtěla tím získat výhody pro svou firmu,jde opravdu mimo ministra.VZP také inzerovala za peníze pojištěnců v Mladé frontě a také čelí podezření z korupce.Budeme teď Mladou Frontu podezřívat,že nadržuje odpůrcům mistra Ratha a bývalé ředitelce Musílkové?A proč nikdo nevyšetřuje Pfizer za nekalé praktiky?

Helibert Svoboda

Takhle to dopadne s celou republikou, až bude po volbách vládnout KSČSSD. Doporučuji vycestovat než se uzavřou hranice a už se do tohohle absurdistánu nevracet! Protiprávnost kroků toho ratha jsou evidentní, možná korupce již v dřívějších funkcích pravděpodobná, a přesto vládne. Chraň nás Pán Bůh, aby tam byl i po volbách!

Martin Vedral

Záznam s Klimovičovou byl údajně podroben technické analýze, která vyloučila takové manipulace, které popisuje Klimovičová.

martin sedláček

Jen tak na okraj-pojďme se všichni udat. Všichni víme jak v medidíně bují korupce a co dokáží firmy, jak funguje stavební lobby, jak probíhají konkurzy. Až vás příště někdo pozve na večeři/některé na lyže-už je tady zima, ale jezdilo se i na ledovce/ nebo bude dávat tužku, pozor na skrytou kameru! Již jsem někde zaslechl i bludy typu, že díky vysokým úplatkům firem není tolik na léky a to mne rozesmálo. Tak-že rychle na policii a udejte všechny, nezapomeňte však na SEBE!

Petr Čelman

Ten videozáznam je jednoznačně sestříhaný a při této kvalitě by ho mohl namluvit vpodstatě kdokoliv – to bych zvládl s PC 10 let starým, aniž by kdokoliv mohl cokoliv poznat. Je příliš účelový. Nevěřil bych mu ani za nic.
Rath se distancoval od Klimovičové
Ohodnoťte tento článek!