Rath se po Paroubkově kritice zklidní

Ministr zdravotnictví David Rath reagoval na kritická slova, které na jeho hlavu vůbec poprvé vyslovil premiér Jiří Paroubek. Podle předsedy vlády přispěly k poklesu obliby ČSSD některá nepopulární opatření ve zdravotnictví a také Rathova „politická necitlivost“. Rath řekl, že při prosazování svých záměrů ubere na razanci…

PRAHA – Ministr Rath také uvedl, že premiérova slova nechápe jako kritiku, nýbrž jako pobídku přejít od krizového mangementu k běžnému politickému vyjednávání.

Rath prohlásil, že premiérův postoj respektuje a připomněl, že ho Paroubek do vlády povolal jako krizového manažera, který měl za úkol zabránit tomu, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna vykazovala na konci roku dluh 14 miliard. Podle Ratha je nyní VZP v mínusu o sedm miliard, proto nastal čas „chovat se o něco více diplomaticky, ale sledovat dál stejný cíl“.

Rath poprvé terčem Paroubkovy kritiky

Paroubek pro středeční Právo poprvé vyslovil kritická slova na adresu ministra zdravotnictví [celý článek]. Ministrem vypracovanou úhradovou vyhlášku, podle které dostávají lékaři zaplaceno od pojišťoven, označil za „technokraticky správnou, ale politicky necitlivou“.

Vyhláška se nelíbí lékařům, zubařům, lékárníkům, malým nemocnicím i některým pacientům. Za její zrušení a odvolání Ratha uspořádali 24. února na Staroměstském náměstí demonstraci. Paroubek tehdy Ratha podpořil a odmítl ho odvolat. Teď ale Ratha vyzývá, aby ve vyhlášce provedl změny.

Rath ujistil, že se změnami ve vyhlášce počítá. Vzhledem ke klesajícímu dluhu VZP a miliardám, které do zdravotnictví přidala vláda, už není podle něj nutné výdaje tak přísně škrtit.

Novinky.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr Desil

Možná již je vhodná doba, aby pan ministr Rath místo blábolů předložil na stůl fakta a sdělil voličům, jak se konkrétně (myšleno vyčíslením v miliardách Kč) na zlepšení hospodářských výsledků VZP podílelo její nové vedení.

Jistě bude zajímavé porovnat podíl nového vedení VZP na „zásadním zlepšení“ hospodaření VZP s objemem prostředků, které byly nesystémově, navíc „dosypány“ do systému veřejného zdravotního pojištění. Jistě by stačila jednoduchá tabulka se dvěma sloupci (fin.objem úspor VZP a fin.objem „dosypaných“ peněz) a dvěma řádky (aktivity vedení VZP a aktivity MZ, resp MF ČR). Poté by možná nebylo na škodu, aby nám pan ministr zdravotnictví sdělil, které z kroků tak výrazně zlepšujících hospodářský výsledek VZP nebylo možné učinit bez nucené správy VZP.

MUDr Schnapka

a nejen to – VZP je jistě velmi důležitou kapitolou ve všech sporech.Ale kromě slibů a planých řečí o své „jasné koncepsi,kterou jen stačí položit na stůl“ pan ministhrat jaksi neukázal aniˇono příslovečné Ň.

Kdepak tedy je ta koncepce zdravotnictví,kterou se – ještě coby neministr (ale všech možných židlí se zuby nehty držící dr Rath)-tolik chlubil-říkal tehdy tuším něco v tomto smyslu :„Ano koncepce je hotova,jen ji položit na stůl..“ Tak tedy : Na kterém stole zůstala ,pane ministře??

občan

Pana doktora Ratha si velmi vážím, protože je to jediný člověk, který dokáže udělat ve zdravotnictví aspoň trochu pořádek. Že jsou jeho kroky nepopulární? Není divu, když všichni jeho předchůdci nechali zdravotnictví rozkrást a špatným hospodařením spojeným s korupcí dostat do absolutní krize, musel to někdo začít řešit.

Zdravotnik

Vynucený krok není dobrý krok! Rath je prvním ministrem, který se Augiášův chlív zvaný naše zdravotnictví, chystal pořádně vymést. Stydět se on nemusí, stud by měl být na straně médiíí, které zcela jednoznačně a otevřeně razí cestu Modré šanci. A pokud jde o ty, kteří to nechápou, je to marný, je to marný!

Karel

USTUPOVAT ODS JE ŠÍLENOST!!! Lidi, uvědomujete si, že zde pod mediálním a politickým tlakem ustupuje MINISTR! Co bude po volbách pokud vyhraje ODS s obyčejnými, pracujícími, sociálně slabšími a starými lidmi??? To si vážně chcete zase utahovat opasky, aby se vyvolení podle norem ODS obohacovali??? JÁ NE!!!

Mgr. Petr Máca

Je mi líto všech „občanů“, kteří uvěřili slovům ministra Ratha a za jeho zmatečnými kroky vidí jen „vymetání Augiášova chlíva“. Jako podnikatel ve zdravotnictví vidím, že mi technicky chybé vyhlášky odčerpaly z rozpočtu za první kvartál několik set tisíc Kč, již nyní se mi nedostává na mzdy a na materiál (v mém případě se jedná o protizákonný postup a zvažuji právní kroky).

Jako zdravotník vidím, že ministr čistě lobuje za lékařské odbory a ignoruje všechny ostatní zdravotníky – sestry, laboranty etc. A jako potenciální pacient vidím, že mi jeho kroky znepřístupňují zdravotní péči.

Jeho neustále omýlaných „103%“ je z naše pohledu čistokrevná lež. Zkuste prosím někdy sledovat jeho vystoupení a zkuste spočítat, kolikrát zmíní toho nejdůležitějšího ve zdravotnictví: pacienta.

Pokud prosadí ještě své další vyhlášky, může nastat vlna zavírání privátních ambulancí. My již celý březen pracujeme zadarmo a v dalším kvartálu už bychom museli provoz zavřít, na další „dotace“ socialistické vládě už bychom skutečně neměli.

MUDr Schnapka

Pro všechny pány(dámy) se jmény „Občan, Zdravotník, Karel“ a podobné – kteří se nedovedou ani podepsat vlastním jménem-bych vřele doporučoval,aby nepolitizovali.

Řekněte mi laskavě konkrétně CO KONCEPČNÍHO pan ministr Rath udělal?? Kam se poděla dlouho slibovaná (a již přece dávno sepsaná) koncepce zdravotnictví ?? A co dobrého – krom mlžení a absolutní neschopnosti(nechuti..atd) na jasně položenou otázku jasně odpovědět – pan doktor dokázal za tu dobu,co je ve funkci ministra udělat??

Prosím konkrétní fakta,nikoli politickou demagogii – prozatím mi může být ukradena jak ODS,tak ČSSD,tak Zelení,stejně jako třeba Fialoví… Tak PROSÍM : FAKTA!!

Martin Vedral

Je příznačné, že zastánci rathovských „pořádků“ se stydí i zo to, jak se

jmenují.

Chramostová

Jsem přímo zděšena tím, co dr. Rath zamýšlí. To copak opravdu nikdo z našich politiků nevidí, co se ve zdravotnictví děje? Myslím si, že státem řízené nemocnice budou obrovské černé díry , kde bude neskutečná spotřeba financí. To budou dle dr. Ratha ty úspory? Myslím, že by měl konečně předložit koncepci a jasně a otevřeně říci zdravotníkům, kteří pracují v soukromé sféře, že s námi dále není počítáno. Myslíte si, že k tomu situace, ve které se nacházíme, nespěje? Bohužel mám pocit, že k tomuto dojít může.

Marie Lerchová, MUDr.

ad „občan“, „zdravotník“, „Karel“ a také redakceZdraví.Euro.cz: „Vážení, jsteli takoví chlapáci schopní mít svůj názor, mohli byste mít i odvahu k podpisu celým jménem (pod tyto bláboly). Ad redakceZdraví.Euro.cz – jaký smysl má zveřejňování anonymů-resp. příspěvků bez podpisu celým jménem ?

MUDr.Zdeňka Radotínská

ad MUDr.Schnapka

Pane kolego,diskuse s občanemKarlemzdravotníkem je zcela kontraproduktivní.Svou odeesfobií a patologickou závistivostí jen prosazují svou touhu po blahobytném socialistickém zdravotnictví a nejen po něm:recept za korunu a chleba za 3,90Kčs.Po takových lidech nemůžete chtít odpověď na tak jednuduchou otázku,jako je ta Vaše:kde je Ráthova koncepce zdravotnictví?Já to vím,Vy to víte a mnoho dalších.Nechci být vulgární,proto odpověď vynechám.

Ivo Procházka

ad dr Schnapka: pane kolego, šetřete psychické síly a klávesnici svého počítače. Přece si doopravdy nemyslíte, že Vámi oslovení (divil bych se, kdyby jich bylo víc než jeden) by byli schopni Vám na Vaše dotazy racionálně odpovědět…

Ke článku jen jednu faktickou poznámku, kterou píši už asi po stopadesáté. Pokud se dr. Ráth pasuje do role krizového manažéra, pak v kontextu zásahů do ekonomiky lůžkové péče, tedy velmi zhruba poloviny finanční spotřeby rozpočtu zdravotnictví, se jedná o evidentní blábol.

Priority krizového managementu stojí na zvýšené produktivitě a minimalizaci nákladů. Direktivní zvýšení platů s absencí diferenciace za současného snížení poskytovaného objemu zdravotní péče, byť při potenciálním tříprocentním nárůstu úhrad, je konání diametrálně odlišné. Resp. zcela opačné!

PharmDr. Petr Rejsek, Cheb/Aš

Prostě nevěřím člověku (dr. Rath), jehož běžným „pracovním nástrojem“ je překrucování skutečností, lež etc., že přinese českému zdravotnictví něco pozitivního. Zatím vidím jen opak (…, ale možná mě zaslepila ODS). A jak už píše dr. Schnapka – proč se všichni ti „Občané, Zdravotníci a Karlové“ nejsou schopni ke svým výšplechtům přihlásit ani pod vlastním jménem?

Ohodnoťte tento článek!