Rath se přel o osudu jesenické nemocnice s jejím ředitelem

Slovní přestřelka a vzrušená atmosféra doprovázela pondělní návštěvu ministra zdravotnictví Davida Ratha v jesenické nemocnici. Během diskuse padala také slova o lži, zastrašování lidí či socialistickém kapitalismu. Jesenická nemocnice je jednou ze zdravotnických zařízení, která se nedostala na seznam…

zařízení, s nimiž budou zdravotní pojišťovny ze zákona povinny uzavřít smlouvy. Přeměnu nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení její vedení odmítá.

Ratha společně s jeho sociálnědemokratickými kolegy vítal v Jeseníku na zdi nemocnice billboard s nápisem Pojďte s námi bránit naši nemocnici a zaparkované volební auto ODS. Ředitel nemocnice Jan Jedlička, jenž má s Rathem dlouholeté spory, které skončily až u soudu, vítal ministra v modrém triku ODS a s modrou šipkou na klopě saka.

„Když se mluví o obraně nemocnice, jdu se pana majitele zeptat, proč takhle děsí občany Jeseníku a dezinformuje lidi, a proč se snaží ohlupovat, že někdo nemocnici chce rušit, a on ji tedy brání. Jediný, kdo ji může zrušit, je pouze její majitel,“ řekl dnes novinářům po příjezdu Rath.

Diskuse obou protivníků se vedla místy zvýšeným tónem. Nemocnici si ministr prohlédnout příliš ani nestihl; kvůli názorovým střetům se zastavovaly oba stranické hloučky po pár metrech.

Podle ministra není důvod, proč by měla být jesenická nemocnice zrušena. „V této situaci se pro nemocnici nic nemění. Buď si vyberete cestu neziskové nemocnice, dostanete dotace a předložíte na stůl účetní knihy, anebo budete i nadále fungovat jako dosud. Osobně však nesouhlasím s tím, aby někdo podnikal ze státních dotací. Je to socialistický kapitalismus,“ podotkl Rath.

Podle ředitele jesenické nemocnice jde však pouze o demagogii. „Tento zákon nás nutí k tomu zřídit dozorčí radu, která bude určovat, co budeme léčit. A my jako majitelé budeme poté ručit za případné ztráty,“ podotkl Jedlička.

Vzrušená diskuse na chodbách jesenické nemocnice vzbudila pozornost i u pacientů a jesenických obyvatel. „Jsem tady spokojený. Něco jsem o zavírání nemocnice slyšel, to by bylo špatné,“ řekl třiasedmdesátiletý Zdeněk Kreiner. Naopak druhý muž se rozhořčoval: „Samozřejmě jsem pro neziskovou nemocnici, není důvod se na zdravotnictví obohacovat,“ řekl.

Kromě jesenické nemocnice zamířil dnes ministr zdravotnictví také do nemocnice v Šumperku a Fakultní nemocnice v Olomouci. Kromě jesenické nemocnice se na seznam ministerstva nedostala rovněž soukromá šumperská nemocnice a nemocnice v Hranicích na Přerovsku.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Zdrahalová zdena

Podporuji jednoznačně soukromé vlastnictní, majetek a volnou tvorbu cen. Přímé platby za zdravotní péči ať ambulantní či lůžkovou jsou tím jediným řešením. Je jedno zda se jedná o drobnost či život zachraňující výkon.Dobrovolné pojištění může krýt riziko, jinak je možno si vzít úvěr u banky. Opravdu musí skončit doba doplácení na vyžírky a jim podobné. Panu řediteli v Jeseníku fandím a přeji mu brzké zavedení přímých plateb ve zdravotnictví. Je třeba skončit s nekonečným mýtem o poslání, poskytování zdravotních služeb je byznys a dobrý.

Rath se přel o osudu jesenické nemocnice s jejím ředitelem
Ohodnoťte tento článek!