Rath se Sobotkou projednají se zástupci lékáren klesající marži

Ministři zdravotnictví David Rath a financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes sejdou se zástupci lékáren, aby s nimi projednali zavedení klesající marže. Tato obchodní přirážka je u nejlevnějších léků vyšší, s cenou se pak snižuje. Opatření požaduje i Česká lékárnická komora…

Podle ní může zlepšit situaci menších lékáren, které prodávají hlavně lacinější přípravky.

Vláda na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha snížila marži od ledna z 32 na 29 procent. O přirážku se dělí lékárníci spolu s distributory. Podle lékárnické komory tento krok existenčně ohrožuje asi čtvrtinu z 2200 lékáren. Zatím se jí nahlásilo 260 provozoven s vážnými problémy. Dvanáct již zavřelo, 14 propouštělo zaměstnance a 25 omezilo provozní dobu.

Komora dříve navrhovala, aby například na léky do 20 korun byla marže 50 procent. U preparátů nad 5000 korun by se přirážka rovnala třem procentům. Pro ministerstvo byl tento návrh nepřijatelný. Ministr Rath považuje za rozumný kompromis klesající rozpětí od 33 do šesti procent.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr R. Palouš

Konečně něco konstruktivního v jednáních, která mají smysl a budou přijatelná nejen pro proti strany, ale i pro pacienty v možnostech českého zdravotnictví.

Že se vyskytují klamavé a polašné zprávy o likvidaci až 500 lékáren či výdejen léků však není v souladu se skutečným stavem, kdy za měsíce leden a únor vzniklo 20 nových lékáren.

Podle sdělení L. Chudoby jich 13 zaniklo. Takže přírůstek je 7, což znamená stálý nárůst. Argumenty o snižování počtu zaměstnanců, možných obtížích a pod. jsou

zavádějící.

Je to problém každého podnikatele a nelze chtít po státu , aby mu garantoval jeho úspěšnost. Pokud např. přijmou lékaři výzvu lékárníků k omezení zbytečně předepisovaných léků (cca 5 mld Kč), bude to znamenat pokles ročního obratu o 10%! Zvýšení cen za elektřinu, plyn a vodné má také dopady, ale v celé společnosti. Kdo a jak bude řešit dále se snižující zisky? Odpověď si jistě najde každý sám.

Ohodnoťte tento článek!