Rath: Šetřit musejí všichni; praktikům a léčebnám se to nelíbí

Milan Kudyn ze Sdružení praktických dětských lékařů řekl, že praktici vyvěsí v ordinacích plakáty s upozorněním, že po 1. lednu nebudou psát recepty na léky, které jsou také volně prodejné. Podle ředitelky Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslavy Kunové nemají praktici k nespokojenosti důvod…

Pojišťovny vydají na péči o tři procenta více než letos, výdaje na léky budou na úrovni 98 procent letošních.

PRAHA – Šetřit peníze zdravotního pojištění budou muset v příštím roce všichni, řekl po středečním jednání s lékaři, nemocnicemi a pojišťovnami ministr zdravotnictví David Rath.

Pojišťovny vydají na péči o tři procenta více než letos, výdaje na léky budou na úrovni 98 procent letošních. Vzhledem k pětiprocentnímu zlevnění léků pacienti dostanou léků o tři procenta více, upřesnil ministr.

Zdravotnictví je zatíženo čtrnáctimiliardovým dluhem, Rath si dal za cíl zastavit jeho další růst a postupně ho začít snižovat. S pojišťovnami a poskytovateli péče dnes jednal o znění dodatků ke smlouvám, kterými se stanoví ceny péče na první pololetí 2006. Pojišťovny předají své návrhy ministrovi do konce týdne.

„Vyjasnili jsme si některé pasáže, například že mamografický screening není zahrnut do limitů, takže pacientky toto preventivní vyšetření dostanou bez omezení,“ přiblížil ministr.

Zatímco nemocnice byly s návrhy dodatků spokojeny, praktičtí lékaři varovali, že nebudou moci psát svým pacientům potřebné léky. Podle ministra je to od nich nekolegiální, stejný princip regulací totiž mají všichni.

Pacienti by podle něj omezení pocítit neměli. „Pacienti nemusejí mít vůbec žádné obavy, mají šanci dostat léků víc než v letošním roce,“ ujistil.

Milan Kudyn ze Sdružení praktických dětských lékařů řekl, že praktici vyvěsí v ordinacích plakáty s upozorněním, že po 1. lednu nebudou psát recepty na léky, které jsou také volně prodejné.

„Musíme to udělat, abychom se vešli do limitu a mohli psát chronickým pacientům léky vázané na recept, jako jsou antibiotika nebo léky na alergii,“ vysvětlil.

Podle ředitelky Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslavy Kunové nemají praktici k nespokojenosti důvod. Podle ní systém nemůže jít nad ekonomické možnosti, problém vejít se do limitů budou mít všichni. „Není to od praktiků seriózní, když tvrdí, že mají mimořádně špatné podmínky,“ řekla Kunová.

Asociace českých a moravských nemocnic na jednání nepřišla na protest proti chybám, které podle ní ve vyhlášce jsou. Asociace (velkých) nemocnic a léčebny v ní sdružené, konkrétně psychiatrické a plicní, přišly a byly spokojeny.

Ředitelka Zaměstnanecké pojišťovny Škoda Darina Ulmanová řekla, že návrhy dodatků předají pojišťovny ministrovi do konce roku. Tyto návrhy musejí ještě schválit správní rady pojišťoven.

ČTK

Rath: Šetřit musejí všichni; praktikům a léčebnám se to nelíbí
Ohodnoťte tento článek!