Rath si chce stěžovat na zdravotní pojišťovny u premiéra

Průměrný plat zaměstnanců zdravotních pojišťoven činí 18 tisíc korun. Lékař se všemi službami má v průměru 27 tisíc, ale manažeři pojišťoven mají podle našich informací 50 až 100 tisíc korun…

Prezident České lékařské komory David Rath včera kritizoval vysoké náklady zdravotních pojišťoven.

Praha – Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath si chce u premiéra Miloše Zemana stěžovat na zdravotní pojišťovny. Podle Ratha nevydávají všechny peníze vybrané od občanů na zdravotní péči, ale ukládají je na svých účtech.

„Tržby zdravotních pojišťoven loni v prvním pololetí stouply o 9,4 procenta, výdaje na zdravotní péči jen o 5,5 procenta,“ řekl včera Rath novinářům.

Schůzka se Zemanem je předběžně dohodnuta na druhou polovinu února a zúčastní se jí rovněž ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, uvedl Rath.

Již dříve přirovnal zdravotní pojišťovny k tlustým pijavicím, nyní jim dokonce ordinuje redukční dietu. Mimo jiné chce snížit provozní náklady zdravotních pojišťoven a donutit je, aby z fondu prevence hradily skutečně jen preventivní programy, například očkování proti klíšťové encefalitidě, nikoli třeba vstupenky do bazénů, takzvané plavenky.

„To by pak mohly hradit i jiné věci, například posilovny, nebo ekologické zemědělství,“ podotkl Rath k argumentům pojišťoven, že plavenky a pobyty u moře jsou dobré pro zdraví pojištěnců.

Rath rovněž uvedl, že si zdravotní pojišťovny budují honosná sídla a jejich zaměstnanci mají vysoké platy. Zdravotní pojišťovny si podle něj zřejmě myslí, že peníze jsou vybírány na jejich životní úroveň.

„Zatímco průměrný plat v zemi je kolem 14 000, průměrný plat zaměstnanců zdravotních pojišťoven činí 18 000 korun. Lékař se všemi službami má v průměru 27 000, ale manažeři pojišťoven mají podle našich informací 50 tisíc až 100 000 korun,“ dodal Rath.

Petra Mášová, Plzeňský deník, 7.2.2002

Ohodnoťte tento článek!