Rath si přijel zkontrolovat zdravotní péči v Nemocnici Kladno

Velké pozdvižení způsobil včera ráno v kladenské nemocnici ministr zdravotnictví David Rath. Neohlášeně se přijel přesvědčit, zda lékaři s novým rokem neomezili péči pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), čímž minulý pátek pohrozil středočeský hejtman Petr Bendl…

Kladno – Oblastní nemocnice v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově budou od 1. ledna poskytovat klientům VZP pouze akutní péči, na plánované operace nebo vyšetření mohou zapomenout. Toto prohlásil v pátek hejtman Bendl. ¨

Důvodem mělo být to, že s počátkem tohoto roku přestaly čtyřem velkým středočeským zdravotnickým zařízením platit smlouvy s VZP.

Ministr Rath to ještě tentýž den odmítl s tím, že smlouvy budou prodlouženy na základě dodatků do té doby, než budou podepsány nové. Včera se v kladenské nemocnici přesvědčil o tom, že zde k žádnému omezení péče skutečně nedošlo.

V doprovodu nuceného správce VZP Antonína Pečenky navštívil jednotku intenzivní péče, úrazovou ambulanci a krátce se setkal s ředitelem zařízení Otakarem Marešem. Před přítomnými novináři ho ujistil, že budou dodatky smluv podepsány nejpozději do 12. ledna.

„My nemůžeme dát na to, co kdo říká nebo o čem informují média. Naším úkolem je poskytovat zdravotní péči a tuto povinnost plníme. To se týká i plánovaných operací, které se budou provádět podle plánu,“ reagoval Mareš na to, proč nedošlo na hejtmanova slova.

Připustil však, že by k omezení péče dojít mohlo, kdyby zástupci VZP návrhy dodatků pozměnili nebo nepodepsali.“Nezbývá mi než věřit, že k podpisu dojde,“ dodal Mareš.

Z vypuknutí chaosu kolem zdravotní péče obvinil ministr hejtmana Bendla. Kvůli jeho výrokům dokonce uvažuje, že na něj podá trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Bendl to včera na tiskové konferenci označil za nesmysl.¨

„Ředitelé nemocnic na můj pokyn nevyhodili žádné pojištěnce VZP. Ve středu zasedne rada kraje, která bude hledat finanční rezervy na jejich provoz,“ uvedl hejtman. Žádná z nemocnic zatím nebyla informována o termínu, v němž by se mělo uskutečnit výběrové řízení pro prodloužení smluv s VZP.

Rath v pátek řekl, že se tak stane na přelomu ledna a února. Kdo má z tahanic kolem zdravotní péče největší obavy, jsou samotní klienti VZP.

„Přitom, co se teď děje, jsem rád, že už mám operaci za sebou. Připadá mi to jako pěkný předvolební cirkus,“ uvedl včera muž postávající v chodbě kladenské nemocnice.

ONDŘEJ ŠPALEK, Kladenský deník

Rath si přijel zkontrolovat zdravotní péči v Nemocnici Kladno
Ohodnoťte tento článek!