Rath si ve čtvrtek na tripartitě velkou chválu za svá opatření nezískal

Ministr David Rath si ve čtvrtek na tripartitě velkou chválu za svá opatření ke zlepšení zdravotnictví nevysloužil. Představitelé zaměstnavatelů a zaměstnanců ho kritizovali za jeho vyhlášku o úhradách péče či za nekoncepční řízení. Žádali také to, aby své záměry se sociálními partnery projednával předem…

PRAHA – jak bylo dřív zvykem. Novinářům to po skončení jednání řekli jeho účastníci.

Na jednotném stanovisku, zda jsou Rathovy kroky přínosné či ne, se ale tripartita dnes neshodla. „Samozřejmě stanoviska se různí podle zájmů nebo pohledů jednotlivých partnerů. Nemůžeme na to mít jednotné stanovisko,“ řekl novinářům místopředseda vlády a ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD).

Nejkritičtější jsou k Rathovu postupu zaměstnavatelé. „Tady to vyzní všechno, jako že věci se napravují a dávají do pořádku. Skutečnost je taková, že my dneska napravujeme v řadě případů škody a chyby, které byly způsobeny – řekněme – chaotickým chováním pana ministra,“ uvedl prezident Svatu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl.

Podle něj některá Rathova opatření míří proti sobě, jsou na hraně etiky a nejsou dokonce v souladu se zákony. Ministr prý plní kroky, které se týkají zlepšení příjmů zdravotnictví. Stát odvedl pojistné za důchodce, děti či studenty dříve. Nápravu na straně výdajů ale ministr nepodniká, uvedl Míl.

Představitele zaměstnanců a zaměstnavatelů pobouřil hlavně Rathův záměr, že by ve správních radách zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven již neměli zasedat jejich zástupci. Návrh zákona schválila sněmovna, Senát jí ho vrátil s pozměňovacím návrhem. Členy rad by podle něj neměla volit sněmovna podle stranického klíče, odbory a firmy by v nich dál měly své zástupce. Rath na tripartitě řekl, že změnu normy podporuje.

„To je pro nás podstatný závazek. Doufám, že bude naplněn,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Stranou dnes nezůstala ani úhradová vyhláška. Zaměstnavatelé žádají její zmírnění. Regulace jsou podle Míla prováděny špatně. Odbory zase požadují po ministerstvu garance, že lékaři budou služby poskytovat. Někteří z nich kvůli omezením a limitům, které vyhláška stanovuje, již pacienty začali odmítat.

Rath si svými rozhodnutími na svou stranu nezískal vždy ani zdravotníky. Mnohé si proti sobě popudil loňským vyhlášením nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Lékárníci v lednu protestovali proti snížení marže na léky.

Největší nevoli nyní budí právě úhradová vyhláška. Představitelé lékařských sdružení, stomatologické a lékárnické komory a asociace 160 menších nemocnic kvůli ní a dalším ministrovým rozhodnutím svolali na 24. února do Prahy demonstraci.

ČTK

Rath si ve čtvrtek na tripartitě velkou chválu za svá opatření nezískal
Ohodnoťte tento článek!