Rath slibuje zlepšení, lékaři mu nevěří

Mezi lékaři se šíří panika. Kvůli razantním krokům ministra zdravotnictví Davida Ratha musí od začátku roku rapidně šetřit, aby předepsané pomůcky pro pacienty nakonec neplatili ze svého…

„Mezi lékaři se šíří panika kvůli úhradové vyhlášce, která omezuje jejich výdaje na léčení pacienta,“tvrdí šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Jejich nejistota, jak nákladnou péči si k pacientům můžou dovolit, aby je za překročení Rathem stanovené hranice nepostihly sankce, se už projevuje na kvalitě péče.

„Teď dochází k tomu, že lékaři omezují péči kvůli obavám ze sankcí. A to je samozřejmě špatně. Ale problém je v úhradové vyhlášce,“popisuje Kubek. A proto s ministrem o úhradové vyhlášce vyjednává.

„Úhradová vyhláška je příliš tvrdá. Nedává lékařům šanci nic vysvětlit, ani se obhájit. A často je nákladná péče prostě nutná,“vysvětluje Kubek. „Požadujeme zmírnění vyhlášky. Mělo by vzniknout pásmo tzv. riskkoridoru. To by odpouštělo překročení hranice, když nebude větší než 10 procent. Změnu chceme už od dubna tohoto roku,“navrhuje Kubek.

Rath současné problémy zdravotnictví vysvětluje miliardovým dluhem VZP a s ním spojenou nutností šetřit. Pokud se ale hospodaření VZP v blízké době zlepší, vysvitne naděje i pro lékaře.

„Za mého působení se situace VZP zlepšuje. Pokud to tak bude pokračovat, od poloviny roku by se mohlo uvolnit více financí než dosud,“slibuje Rath. „Mohlo by dojít i ke změně úhradové vyhlášky. Zrušit ji je nesmysl, ale nová vyhláška by mohla platit od července,“tvrdí Rath.

Lékařská komora by si ale představovala rychlejší vývoj událostí. Situace je podle ní příliš napjatá, než aby bylo dobré čekat ještě pět měsíců. „Nejsem spokojený. Změnu až v červenci nepovažuji za dobrou,“komentuje ministrova slova Kubek. Dnes se předsedové okresních sdružení ČLK rozhodnou, jak budou postupovat dál.

Vysočina

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bohumír Šimek

Šetřit se musí. Ale ne likvidovat primární péči a ambulantní péči vůbec! Na lécích lze šetřit bezbolestně zcela jinak!

Rath slibuje zlepšení, lékaři mu nevěří
Ohodnoťte tento článek!