Rath: Středočeské nemocnice mohou upravit systém placení poplatků

david rath

V případě, že ministerstvo vnitra zahájí kvůli regulačním poplatkům se Středočeským krajem správní řízení, nemocnice mohou dosavadní metodiku mírně upravit. Zdravotníci by se pacientů už neptali, zda si přejí, aby za ně poplatek uhradil kraj.

Dotazovali by se nově na to, zda má poplatek zaplatit příslušná krajská nemocnice. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD).

„Nevylučuji, že ke konci správního řízení můžeme provést tuto kosmetickou změnu systému, která ale z pohledu právního je asi velmi zásadní,“ poznamenal hejtman.

Podle ministerstva kraje při úhradách poplatků porušují zákon. Úřad nyní čeká na vyjádření všech krajů a až poté rozhodne, zda a s kterými případně zahájí správní řízení.

„Zatím jsme ministerstvu poslali své námitky,“ řekl Rath, který tvrdí, že systém ve středních Čechách je v souladu se zákony. Pokud bude s krajem zahájeno správní řízení, stačí podle Ratha jen upravit metodiku.

Pacient tak nadále nebude muset jako například v Plzeňském kraji poplatky v krajských nemocnicích platit a až zpětně žádat kraj o finanční dar, což je podle ministerstva v pořádku.

Změní se jen formulace dotazu zdravotníků. „Pro pacienta se nic nezmění, změní se pouze několik slov ve větě, kterou by každý pacient měl být oslovován,“ uvedl Rath.

„Vyjasňujeme si právní stanoviska. Je to takový boj právníků a jejich argumentů. Uvidíme, jak to dopadne. Pokud by ministerstvo nakonec trvalo na tom, že musíme ten systém změnit, tak jsme připraveni přejít na jiný systém, než je ten plzeňský a karlovarský, na systém, kde by pacient nepoznal vůbec žádnou změnu,“ shrnul hejtman.

Ohodnoťte tento článek!