Přejít na obsah

Rath: Středočeské nemocnice mohou upravit systém placení poplatků

zpět
5.1.2010
david rath
zvětšitdavid rathZdroj: cssd.cz

david rath | Zdroj: cssd.cz

 

V případě, že ministerstvo vnitra zahájí kvůli regulačním poplatkům se Středočeským krajem správní řízení, nemocnice mohou dosavadní metodiku mírně upravit. Zdravotníci by se pacientů už neptali, zda si přejí, aby za ně poplatek uhradil kraj.

Dotazovali by se nově na to, zda má poplatek zaplatit příslušná krajská nemocnice. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD).

„Nevylučuji, že ke konci správního řízení můžeme provést tuto kosmetickou změnu systému, která ale z pohledu právního je asi velmi zásadní,“ poznamenal hejtman.

Podle ministerstva kraje při úhradách poplatků porušují zákon. Úřad nyní čeká na vyjádření všech krajů a až poté rozhodne, zda a s kterými případně zahájí správní řízení.

„Zatím jsme ministerstvu poslali své námitky,“ řekl Rath, který tvrdí, že systém ve středních Čechách je v souladu se zákony. Pokud bude s krajem zahájeno správní řízení, stačí podle Ratha jen upravit metodiku.

Pacient tak nadále nebude muset jako například v Plzeňském kraji poplatky v krajských nemocnicích platit a až zpětně žádat kraj o finanční dar, což je podle ministerstva v pořádku.

Změní se jen formulace dotazu zdravotníků. „Pro pacienta se nic nezmění, změní se pouze několik slov ve větě, kterou by každý pacient měl být oslovován,“ uvedl Rath.

„Vyjasňujeme si právní stanoviska. Je to takový boj právníků a jejich argumentů. Uvidíme, jak to dopadne. Pokud by ministerstvo nakonec trvalo na tom, že musíme ten systém změnit, tak jsme připraveni přejít na jiný systém, než je ten plzeňský a karlovarský, na systém, kde by pacient nepoznal vůbec žádnou změnu,“ shrnul hejtman.


Komentovat článek: Rath: Středočeské nemocnice mohou upravit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath: Středočeské nemocnice mohou upravit…

Komentáře

dalších 6 komentářů
ekonom.cholerik hejtman je ...  | 6. 01. 2010 16:32

Tak tohle může vymyslet jen dokonalý vypatlanec. Zákon 48/1997 Sb. je naprosto jasný. Pacient je povinen poplatek platit, a nemocnice od něj poplatek vybrat. Pokud by pan hejtman takto rozhodl, pak by to znamenalo, že nemocnice na jedné straně vykáže poplatek jako daňově účinný příjem, ale na druhé straně poskytně dar, který bude pochopitelně podle zákona o daních z příjmů daňově neúčinný, takže z pohledu daní je to dopad do základu daně z příjmu, a to ne zrovnba malý. Jestli si tohle kterýkoliv z ředitelů nemocnice ve středních Čechách vezme "na vlastní triko", pak je zralý na trestní oznámení a soud. Jak je vidět, hejtman kraje nejen že naprosto pohrdá zákony, ale je totální ekonomický nedouk a podvodník.

E.T. Kraj bez Ratha-Čechy bez Ratha  | 6. 01. 2010 08:23

http://www.krajbezratha.cz/podepisuji-petici-proti-rathovi

znalý stavu to je jeden z nich  | 5. 01. 2010 16:05

Jako doktor kázal ,jako politik slibuje nemožné.A dobře ví!!!Právě takoví před volbama špitály nezavřou,to by oranžádu poškodilo,chudák pacient.Pak obrátí a na soukromej špitál kontrolu, jestli je dost doktorů a zavřít.Systémově nic neřeší.A socani mu naslouchají jako modle.Horor.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné