Rath: Středočeské nemocnice peníze dostanou

Ministr zdravotnictví David Rath včera na téměř hodinové schůzce premiéra Jiřího Paroubka se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem slíbil uhradit provoz čtyř akciových nemocnic ve Středočeském kraji…

které nemají od ledna uzavřené smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

„Definitivní smlouvy budou mít zpětnou splatnost k 1. lednu,“ vysvětlil po jednání Rath novinářům.

Na dotaz Práva, zda předpokládá, že ve vypsaném výběrovém řízení na poskytovatele zdravotní péče ve středních Čechách uspějí všechny čtyři nemocnice v kraji – v Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně a v Benešově -odpověděl: „Myslím si, že všechny mají vysokou šanci.“

Doplnil, že zařízení poskytují zdravotní péči na vysokém standardu. Změnit by se podle něj mírně mohla jen škála nabízených služeb.

Je podle něj velmi pravděpodobné, že nové smlouvy s VZP nemocnice uzavřou v polovině února pro poskytování služeb, které plnily dosud.

Premiér slíbil, že výběrové řízení proběhne průhledně. „Vše bude na internetu,“ uvedl. Podle něj nejde plně vyslyšet Bendlův požadavek o účasti široké veřejnosti.

„Výběrová řízení nejdou udělat na stadiónu pro dva tisíce lidí,“ řekl na tiskové konferenci, které se Bendl nezúčastnil. Přislíbil, že každý z ředitelů nemocnice si bude s sebou moci na jednání vzít dalšího odborníka, například svého náměstka.

Rath jako druhou šanci řešení napjaté situace mezi jeho resortem a Středočeským krajem navrhl, aby zdravotní zařízení s VZP uzavřela provizorní smlouvy s termínem do března.

Další řešení sporu mezi oběma stranami se budou hledat v pátek na schůzce premiéra a ministra zdravotnictví se všemi hejtmany. Paroubek chce hejtmanům rozdat znění zákona o neziskových zdravotních zařízeních.

Pomocí něj chce ministr vytvořit síť základních veřejných nemocnic. V tom mu překáží, jak uvádí, právě rozhodnutí některých krajů včetně Středočeského nemocnice ve své správě privatizovat.

„Dokážu si ale představit, že by v budoucnosti v Česku mohly nemocnice jako obchodní společnosti fungovat. Šlo by o 20 až 30 procent. Zbytek by zůstal ve veřejném neziskovém sektoru,“ vysvětlil Rath.

Včerejšího setkání na Úřadu vlády ČR se účastnil i pražský primátor Pavel Bém (ODS). Zdůraznil, že zdravotnictví ve středních Čechách a Praze jsou spojité nádoby.

„Už teď využívá dvacet procent Středočechů zdravotní péči na území hlavního města Prahy,“ řekl Bém.

Lenka Hloušková, Právo

Ohodnoťte tento článek!