Rath: Studentkám a sociálně slabým ženám antikoncepci zdarma

Titulní obrázek

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) si myslí, že nepracující studentky a sociálně slabé ženy by měly mít nárok na některé antikoncepční prostředky zdarma. Řekl, že chce o věci v ČSSD diskutovat a přesvědčit sociální demokraty o tom, aby návrh podpořili…

Rath tím prý reaguje na informace Mladé fronty Dnes (MfD), podle níž chtějí někteří lidovci v rámci jednání o reformě zdravotnictví rozpoutat diskusi, která by v důsledku vedla k zákazu či výraznému omezení potratů.

Stínový ministr zdravotnictví uvedl, že s postojem křesťanských demokratů nesouhlasí. Vyzval ministra Tomáše Julínka a ODS, aby nevyměňovali podporu lidoveckým snahám o legislativní omezení potratů za příslib hlasů KDU-ČSL pro privatizaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic.

Rath uvedl, že i on by si přál snížení počtu interrupcí, nikoli ale cestou „tmářských zákazů“. Řešení vidí ve státem podporované osvětě a právě i v poskytování antikoncepce některým ženám zdarma. Bezplatné antikoncepční prostředky by podle něj měly být osvobozeny i od poplatků u lékaře a v lékárně.

Poslanec odhadl, že zdravotní pojišťovny by uskutečnění jeho plánu stálo 50 až 100 milionů korun ročně. Ve srovnání s tím, kolik peněz podle něj vyplýtvají na různé zbytečné projekty, by prý byla tato finanční zátěž „zcela bezvýznamná“.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod nechtěl Rathův návrh podrobněji komentovat, dokud se s ním podrobněji neseznámí. Rath chce ale o své iniciativě teprve diskutovat v klubu ČSSD, takže žádná konkrétní novela ještě na stole není.

Pokud jde o právní úpravu interrupcí, o té by se za několik měsíců mohlo hovořit v rámci projednávání návrhu zákona o specifických zdravotních službách. Jde o jednu z několika norem, které mají tvořit legislativní páteř Julínkovy reformy zdravotnictví. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt dnes ČTK řekl, že je třeba nahradit „stařičký zákon o péči o zdraví lidu“. Základní podmínky interrupce by ale podle něj měly být v novém zákoně o specifických zdravotních službách stejné jako dosud.

„To znamená možnost ukončení těhotenství do 12 týdnů, ze zdravotních důvodů i déle. To vše platí,“ řekl. Jedinou změnou by tak podle záměrů ministerstva mělo být to, že interrupci by v tuzemsku mohly podstoupit i cizinky s přechodným pobytem.

Podle Cikrta je logické, že pro KDU-ČSL jsou potraty téma. Ministerstvo je prý připraveno na diskusi. Varoval ale před příliš velkým legislativním omezením interrupcí. „Budou ilegální potraty a další komplikace, které nebudou pod kontrolou,“ míní.

Podle statistik se počet interrupcí v Česku postupně snižuje. V letech 2006 a 2007 se pohyboval kolem 25.400 případů ročně. Země vykazuje vůbec nejnižší míru potratů z postkomunistických zemí, ve kterých jsou interrupce dovoleny. V roce 2004 sněmovna zamítla návrh několika lidoveckých poslanců a Petra Plevy z ODS, který počítal s téměř úplným zákazem. Před několika dny otevřel téma potratů místopředseda KDU-ČSL David Macek, který vyzval prezidenta Václava Klause, aby interrupce odsoudil.

ČTK

Rath: Studentkám a sociálně slabým ženám antikoncepci zdarma
Ohodnoťte tento článek!