Rath trvá na převzetí nemocnic, většina krajů si je chce nechat

Středočeské nemocnice by mohl už za měsíc převzít od kraje stát. Ministr zdravotnictví David Rath poslal dopis středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi (ODS) a vyzval ho k mimořádnému svolání zastupitelstva. Pokud převod schválí, mohly by nemocnice brzy opět patřit státu…

Praha – Stejně prý může stát převzít nemocnice i od ostatních krajů, řekl Rath. Většina hejtmanů možnost vrácení nemocnic státu odmítá, několik krajů by ale za splnění určitých podmínek nemocnice státu vrátilo.

„Není potřeba novelizovat zákon. Stačí, když krajské zastupitelstvo převod schválí, a my převezmeme nemocnice se všemi závazky. Proto jsem pana Bendla vyzval, aby zastupitelstvo bezodkladně svolal,“ uvedl Rath.

Bendl převod projedná s krajskou radou, chce znát i názor ředitelů středočeských nemocnic. „Ministr Rath to řekl v afektu a bez promyšlení,“ uvedl. O případném svolání mimořádného zastupitelstva bude hejtman s krajskou radou jednat ve středu. K převzetí nemocnic státem se vyjádří i Asociace středočeských nemocnic.

Ve většině krajů se až na čtyři výjimky domnívají, že návrh Ratha je nesystémový. „Není dost dobře možné, aby sněmovna odsouhlasila převod nemocnic na kraje, změnila se řada zákonů, my do tohoto majetku dali obrovské peníze a najednou si někdo vymyslí, že si ten majetek vezme zpátky,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Josef Janeček ale řekl, že pokud by stát nemocnice převzal a financoval je, může si je vzít hned.

Ve středních Čechách by případnému převodu nebránili krajští zastupitelé z řad ODS ani ČSSD. „Kraj dostal majetek, ale nemůže o něm rozhodovat, byl bych pro, ať si ho stát vezme zpět. Nemocnice ale už stát měl a na kraje je převedl velmi zadlužené,“ uvedl středočeský zastupitel Jozef Ďurčanský (ODS). Podle zastupitele Richarda Dolejše (ČSSD) by byly nemocnice v rukou státu výhodnější pro lidi. Podle krajského zastupitele Iva Rubíka (ODS) je ale současný stav lepší, než kdyby nemocnice spravoval stát.

Převzetí nemocnic nabídl ministr Rath Středočeskému kraji na čtvrtečním setkání s hejtmanem Bendlem v berounské nemocnici. Chce tak prý zabránit privatizaci zdravotnických zařízení, kterou podle něj připravuje Bendl. Před třemi lety přitom silně zadlužené nemocnice převedl stát na kraje.

Představitelé sedmi krajů nyní považují návrh ministra za unáhledný a chtějí si nemocnice nechat. Zlínský krajský radní Bronislav Fuksa (ODS) se domnívá, že Rath změnu nemůže stihnout, Plzeňský kraj o své nemocnice rozhodně stojí. Na jižní Moravě považují nápad za protiústavní a hloupý. Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS) vnímá ministrův návrh jako nekoncepční výstřel před volbami, karlovarský hejtman Josef Pavel ho označil za nesmyslný, stejně jako náměstek olomouckého hejtmana Ladislav Kavřík.

Některé kraje by nemocnice státu vrátily, ale jen za určitých podmínek. Kromě pardubického by nemocnice vrátil i ústecký hejtman Jiří Šulc. Požadoval by ale zpět peníze, které do nich kraj vložil. Převodu na stát by se nebránil ani kraj Vysočina. „Pokud by chtěl z pěti nemocnic dvě zrušit, velmi bychom váhali,“ řekl hejtman Miloš Vystrčil. Liberecký kraj by vrácení nemocnic uvítal. I zde by ale chtěli zpět investované peníze, navíc by od státu požadovali, aby je zbavil odpovědnosti za péči o zdraví pacientů.

ČTK

Rath trvá na převzetí nemocnic, většina krajů si je chce nechat
Ohodnoťte tento článek!