Rath už hledá nového ředitele VZP

„Měl by to být člověk, který má za sebou úspěšnou činnost v řídící funkci velkého zdravotnického zařízení nebo pojišťovny či jiného podniku,“ řekl v neděli Rath. Dodal, že se rozhlíží nejen mezi pracovníky Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale i řediteli fakultních nemocnic a řediteli jiných zdravotních pojišťoven…

Smlouvy na nákup některých léků bez výběrového řízení

Ministr zdravotnictví David Rath už se rozhlíží, kdo by mohl být novým ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) poté, co Jiřina Musílková 1. ledna z této funkce odejde.

„Měl by to být člověk, který má za sebou úspěšnou činnost v řídící funkci velkého zdravotnického zařízení nebo pojišťovny či jiného podniku,“ řekl v neděli Rath.

Dodal, že se rozhlíží nejen mezi pracovníky Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale i řediteli fakultních nemocnic a řediteli jiných zdravotních pojišťoven.

„Budu požadovat, aby budoucí ředitel předložil podrobný profesní životopis s doložením výsledků své práce, dále aby měl vizi, jak stabilizovat VZP do jednoho roku tak, aby neměla dluhy, a konečně, aby měl strategickou vizi do budoucna, co s touto VZP udělá, aby byla úspěšnou pojišťovnou,“ řekl Rath.

Ředitele VZP bude v konečné fázi vybírat Poslanecká sněmovna. Rath už ale má několik možných kandidátů. Mezi nimi je například Oldřich Šubrt, ředitel pražské Nemocnice Na Homolce, dále Josef Čekal, ředitel pražské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny a také Antonín Pečenka, současný nucený správce ve VZP. Rath dodal, že kandidátů ale je víc a jejich okruh se ještě zvětší.

Právu se podařilo zjistit některé podrobnosti z kontroly, která probíhá ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Mimo jiné například mělo jít o podivné transakce s auty. VZP prodala svoje auta jisté firmě a zpětně si měla tato auta pronajmout za ne zcela výhodných podmínek. Navíc zřejmě ve firmě, která auta pak pronajímala VZP, figuroval i jeden člen správní rady VZP.

Velmi podivně se rovněž uzavíraly smlouvy o hrazení zdravotní péče v lůžkových zařízeních, což dělá přes polovinu 108miliardového základního fondu péče. Některé nemocnice měly vůči druhým velice lukrativní smlouvy, a to na základě výjimek, které udělovala ředitelka Musílková. Ministerstvo i nucený správce si vyžádalo seznam těchto výjimek, ale zatím ho neobdrželo.

Stejně tak podivné jsou smlouvy na nákup některých léků. Byly bez výběrového řízení a kontrola například zjistila případ dvou lékáren v Praze a v Brně. Ta v Brně měla na určité produkty marži 0,3 procenta, zatímco ta v Brně 6,5 procenta. A tak to šlo několik let. Kontrola se ptá, proč takové rozdíly na jakém základě, když šlo o stejné produkty.

Nesrovnalostí v činnosti VZP je skutečně velmi mnoho. Podle šéfa kontroly ministerstva zdravotnictví Vladimíra Drymla mnozí členové správní rady v mnoha případech nechránili veřejný zájem a zájem samotné VZP při uzavírání některých obchodních vztahů.

Dryml k tomu pouze dodal, že VZP ani její správní rada zřejmě nikdy nepočítali s tím, že jakákoliv ministerská kontrola by šla do hloubky a navíc, že by ministr zbavil šéfa kontroly mlčenlivosti, tak jako to nyní udělal ministr David Rath. Dryml řekl Právu v neděli, že kontrola ještě zdaleka není uzavřena, a tak o některých detailech zatím nemůže mluvit.

Václav Pergl, Právo

Alena Nová

Dobrý den. Ještě jednoho kandidáta na funkci ředitele VZP ČR ministr Rath uvádí. Je jím nejmenší krajský ředitel (dle rozlohy kraje a počtu lidí) v K.Varech. Nyní působí v týmu nuceného správce Pečenky. Ještě před rokem byl okr.ředitelem v Ústí nad Labem a měl (a to velmi dlouho) katastrofální výsledky v počtu pojištěnců VZP nejen v kraji, ale v celé ČR. Důkazy viz Portál VZP (např. Ročenka 2003).

A byl i propagátorem projektu IZIP. A nyní je IZIP ze strany nuceného správce prezentován málem jako kriminální záležitost. Domnívám se, že by nebylo od věci, zeptat se pana Christopha na prudkou změnu původního názoru, který uvedl ve vašem listu na tomto místě: http://www.Zdravi.Euro.cz/detail.htm?id=30241

Rath už hledá nového ředitele VZP
Ohodnoťte tento článek!