Rath: V akciovkách dostanou sestry méně

Pokud se nemocnice přetransformují na akciovou společnost, doplatí na to zdravotní sestry. Tvrdí to ministr David Rath. Rozdíl mezi platy sester ve státních a soukromých nemocnicích bude až sedm tisíc korun. “ Rozdíly v platech sester u státních a soukromých nemocnic jsou mimořádně propastné,“ uvedl…

Brno – Rath v Brně na zasedání České asociace sester.

Stínový ministr zdravotnictví a senátor Tomáš Julínek s tím ale nesouhlasí. Údaje o rozdílech ve mzdách sester však k dispozici nemá. “ Nebudu si proto jako pan ministr vymýšlet čísla,“ tvrdil po skončení zasedání Julínek. Ani podle sester však nejsou mzdové rozdíly ve státních a soukromých nemocnicích nijak výrazné. Vše závisí na dluhu a hospodaření konkrétní nemocnice.

Kvůli platovým rozdílům mezi středním zdravotnickým personálem a lékaři je podle ministra Ratha důležitý zákon o neziskových nemocnicích.

“ Pokud chceme udržet kvalitu zdravotnického personálu, musíme uhájit princip zákona o neziskových nemocnicích,“ konstatoval David Rath.

Zákon zavádí takzvané tarifní tabulky, které určují platy jednotlivých skupin pracovníků.

Rovnost

Sajdl

I lékaři berou v krajských akciovkách méně řádově o několik tisíc Kč. Sestry jsou na tom bohužel ještě hůře. To je vlastní zkušenost i snadno zjistitelný údaj veřejně dostupný na stránkách UZIS. Pokud nemá o tomhle pan Julínek aspirující na ministra ani tušení je to opravdu výborná ukázka jeho kompetentnosti. Je nulová.

Kobza

Souhlasím s názorem p.Sajdla. Mám osobní zkušenost.Sotva se nem. stala a.s. byl okamžitě plat snížen. Krom toho se vedení vzniklých a.s. nijak netají s tím, že jedním z důvodů jejich vzniku je právě snížení platů zaměstnancům. Čili p. Julínek je nejen nekompetentní, ale ještě slepý a hluchý…..

Bohumír Šimek

Nemocnice ziskové či neziskové? Dojde-li ke snížení platů, musí mít nemocnice audit a předvést svoje hospodaření. A najde-li se tunel, nutno po zásluze odměnit! (Ne jako za Klause, sedm melounů padáka na odchonout!) Jinak budeme dosypávat do zdravotnictí trvale miliardy korun!

Dan Konečný

Panu Sajdlovi a Kobzovi. Organizace může dávat svým zaměstnancům jenom takové platy na jakém si vydělá a nebo může propuštět. Pokud státní nemocnice zvyšuje platy bez ohledu na hospodářský výsledek a „řeší“ to tím, že si bere nikdy nekončící miliardové dotace z peněz daňových poplatníků (ve své podstatě nepovolená diskriminační státní podpora, protože jiné subjekty nemohou čerpat další prostředky než ty, které dostanou od zdravotních pojišťoven), tak je to větší ekonomický i morální průšvih než když akciová společnost vyplácí jen platy (menší) na které si vydělá.

Je to těžké to pochopit? Myslím, že nikoliv. Takhle to funguje všude – jen někteří lékaři se tváří, že tomu nerozumí, neboť účelově zaměňují příčiny a následky (někteří lékaři tvrdí, že problém jsou nízké platy a typ vlastnictví, tak to ale není!). Pokud by stát nastavil pro všechny stejné spravedlivé podmínky, tak si můžete vsadit na to, že za jinak stejných podmínek si soukromý vlastník (ve svém vlastním zájmu) zaplatí kvalitní lidi lépe než státní erár. Tak je to totiž ve všech profesích …
Ohodnoťte tento článek!