Rath varoval kraje, aby neprivatizovaly nemocnice

Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath vyzval ve čtvrtek kraje, aby neprivatizovaly nemocnice, protože na tento krok by nejvíc doplatili pacienti. Péče o ně by mohla být horší a nekompletní…

„Důrazně varuji politickou reprezentaci krajů, zejména ODS, před plošnou privatizací sítě krajských nemocnic. Jde o neověřený experiment, který snese srovnání s experimentem kupónové a divoké privatizace průmyslu 90. let,“ sdělil Rath.

Dodal, že ho k tomu vede překotná privatizace většiny zdravotnických zařízení Středočeského kraje.

„Budí vážné podezření, že není motivována pouze naivní a nereálnou představou, že dojde ke zlepšení péče a kraj se zbaví problémů, ale že skutečným motivem může být osobní prospěch několika jednotlivců ve vedení kraje,“ prohlásil Rath.

Obává se, že nemocnice budou prodány hluboko pod cenou. „Některé nemocnice mohou být vytunelovány,“ řekl Rath.

Ten soudí, že „obchodní společnosti jsou vytvářeny za účelem tvorby zisku a zisk lze také vytvářet na úkor kvality zdravotní péče, tedy na úkor zdraví a životů pacientů“.

Zhoršení péče v obchodních společnostech, na které kraje převádějí nemocnice, doložil Rath na kanadskoamerické studii.

„Prokázala, že v nemocnicích-obchodních společnostech je šance pacientů na přežití menší než v nemocnicích neziskových,“ řekl Rath a dodal, že o výsledcích této studie jsou krajští politici informováni a „přes tyto jednoznačné výsledky se rozhodli hazardovat se životy obyvatel“.

Podle Ratha v Kanadě tyto výsledky vedly politiky k tomu, že proces přeměny nemocnic na obchodní společnosti přerušili.

ČLK prosazuje zákon o veřejných neziskových nemocnicích, kterým se nyní zabývá Poslanecká sněmovna. Podle něj by měla vzniknout jedna veřejná nemocnice zhruba na 100 tisíc obyvatel. Ty ostatní by pak bylo možné zprivatizovat. Pacient by ale měl zaručeno, že bude vždy komplexně ošetřen.

Václav Pergl, Právo

Dan Stejskal

Rath varuje Kraje aby nic neprivatizovali jen proto, že mu s toho nic nekápne. Kdyby měl kapitál jako jiní investoři a ne zaměstnanecký plat,tak si taky rád zaprivatizuje. Je to pokrytec.

prim. MUDr Vratislav Kraus

Prezident ČLK na rozdíl od pana Stejskala ví, o čem mluví, když varuje před divokou privatizací nemocnic vedením Krajů a srovnává ji s podobně zpackanou privatizací na počátku 9O let za vlády ODS. Tehdy přišla řada podivných privatizátorů k velkým majetkům na úkor ostatních občanů. Nyní už není co privatizovat – zbyly nemocnice a ty se dají využít na ledacos. Kraje /opět vedené ODS reprezentacemi /tak mají možnost „přihrávat“ tento majetek /můžete si domýšlet komu asi-ale rozhodně to nejsou investoři,spíše bych řekl spekulanti/.A na úkor mezd zdravotníků tato zařízení oddluží! Obviňování MUDr Ratha z pokrytectví v tomto případě se mi jeví jako úsměvný blbismus.


Rath varoval kraje, aby neprivatizovaly nemocnice
Ohodnoťte tento článek!