Rath viní svého nástupce v ministerském křesle, že ohrozil dostupnost stomatologie

Titulní obrázek

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) včera obvinil svého nástupce Tomáše Julínka (ODS), že se snaží ve prospěch privátních zubařů zrušit nepřetržité stomatologické ambulance ve fakultních nemocnicích, které Rath zavedl od letošního 1. září.
Julínkův záměr podle Ratha vyplývá ze zápisu z porady na ministerstvu z 22. září…

PRAHA – kdy Julínek nesouhlasil s 600tisícovou dotací pro pražskou Nemocnici Na Homolce na vybavení zubařské ambulance.

Podle exministra tak nový ministr nezodpovědně vystupuje proti zájmům nás všech pacientů, ti totiž službu, která se snažila částečně napravit stav rozpadlé stomatologické ambulantní péče, podle Ratha hojně využívali. Julínek Rathův příkaz k ustavení ambulancí zrušil, Rath včera Julínka vyzval, aby to nedělal. „Často se říká: Strom poznáte po ovoci, a ne po tabulce, kterou tam někdo pěkně přitluče,“ poznamenal Rath.

Podle Julínkova mluvčího Tomáše Cikrta přišel Rath za novináři pouze s „nafouknutou bublinou“. Cikrt ČTK řekl, že Julínek se opravdu chystá povinnost zrušit, bude jen na nemocnicích, zda ambulance provozovat budou, či ne. „Dostupnost péče se tím ale nezmění,“ tvrdil Cikrt s tím, že Julínek nechce zbytečně investovat milióny do vybavení zubních ambulancí v nemocnicích specializovaných na něco jiného.

Nemocnice Na Homolce nedostane podle Cirkta dotaci, kterou přislíbil ještě Rath, protože se jedná o nejbohatší nemocnici. Dostupnost zubní péče ovlivňuje podle mluvčího zejména věková struktura zubařů, což povinnost nepřetržitých ambulancí prý nezmění.

Právo

Rath viní svého nástupce v ministerském křesle, že ohrozil dostupnost stomatologie
Ohodnoťte tento článek!