Přejít na obsah

Rath vrací do ordinací pacienty s maličkostmi, tvrdí ministerstvo zdravotnictví

zpět
21.4.2009

Pokud se Davidu Rathovi opravdu poadří prosadit zrušení zdravotnických poplatků, nažene zpátky do ordinací lékařů i lidi s drobnými potížemi a vyčerpá tím peníze na léčbu těžkých nemocí, soudí náměstek odstupující ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr...

Následek zrušení zdravotnických poplatků? Bude méně peněz na těžké pacienty, říká expert ministerstva.

Šnajdr tak reagoval na informaci, kterou jako první zveřejnil on-line server iHNed.cz. David Rath totiž získal dostatečnou podporu pro další kolo omezení poplatků u lékaře. Kromě poslanců ČSSD a KSČM jsou pro jejich omezení u důchodců a invalidů i bývalé poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová, lidovec Ludvík Hovorka a Evžen Snítilý (zvolený za ČSSD, ale v klíčových hlasováních pomáhal vládní koalici).

Šnajdr prognózuje, že kvůli úbytku peněz vybraných od pacientů ve formě poplatků nebudou mít specializovaná centra za co léčit finančně velmi náročné choroby či provádět drahé operace a zákroky.

„Musíme si jasně říci, zda chceme falešnou paralenovou solidaritu, nebo pro vážně a těžce nemocné špičkovou moderní péči bez omezení a včas. Bez peněz to nikdo neumí, kdyby to David Rath dokázal, získal by Nobelovu cenu z ekonomie zdravotnictví. Nevšiml jsem si, že by se okolní evropské země jezdily k němu učit,“ poznamenal podle agentury ČTK Šnajdr.

Zdravotní pojišťovny budou mít letos kvůli krizi jedenáctimiliardový propad ve výběru pojistného. Po zrušení většiny poplatků by se zvětšil o dalších několik miliard.

Šnajdr si myslí, že výsledek by byl okamžitý. Od 1. dubna, kdy přestaly platit děti v ambulancích, skokově stouply návštěvy dětí, které si chodí pro falešné omluvenky, upozornil náměstek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Rath vrací do ordinací pacienty s maličkostmi,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath vrací do ordinací pacienty s maličkostmi,…

Komentáře

dalších 78 komentářů
nmy Re:Re:Ad  | 28. 04. 2009 15:08

A to, považte, těm chudákům není líto obálky, dopisního papíru a známky za 10 Kč, aby napsali soudruhům z KSČSSD srdceryvný dopis. Předpokládám, že mailem to poslat nemohou, nemaje počítače, této buržoazní dekadentní hračky.

A.Hladký Re:Re:Re:Re:Re:efekt  | 23. 04. 2009 00:59

Ok. Ale v pokladenském systému taky nebude platit „Jestli je to banalita ,či nikoli rozhodne lékař“ , ale „rozhodne pacient a jeho spořivost či peněženka“. Tak jako doposud, ale nepůjde o předem známých pevných 30Kč, ale pravděpodobně o % z částky, kterou pacient většinou nedokáže ani odhadnout, plus možnost neproplacení některého výkonu pro zbytnost – ten odstrašující účinek bude zřejmě daleko větší.

Kony Re:Re:Re:Re:efekt  | 22. 04. 2009 23:03

Ale vždyť tady se nemluví o tom,že zaplatí za tu extrakci 400 kač. a nebude mít týden co jest.V další fázi je tam pojištění,kde platí,jak bylo již nyní a i dříve uvedeno,co říká S.Hall.V čem se tam hledá zádrhel?Kdo bude chtít,nechá si třísku vytáhnout doktorem za cenu známou.Kdo ne ,vytlačí ji slivovicí za cenu známou.Buďte ubezpečen,že pojišťovnictví je tak lukrativní,že sektor komerčního připojištění bude přesycen.A koneckonců to funguje i jinde.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné