Přejít na obsah

Rath: Výtky ombudsmana k léčebnám jsou oprávněné

zpět
15.8.2006

Výtky ombudsmana Otakara Motejla ke stavu léčeben dlouhodobě nemocných považuje odstupující ministr zdravotnictví David Rath za oprávněné. Ombudsman poslal Rathovi v minulém týdnu dopis, v němž požaduje citlivější přístup k pacientům těchto léčeben. Jeho pracovníci jich navštívili 77 v celé ČR...

Zjistili, že je porušována intimita pacientů a chybějí pravidla k manipulaci s jejich důchody.

„S výtkami souhlasím. Problém je ale v penězích. Věci, které lze zařídit s menšími náklady, uděláme brzy, avšak nemůžeme vzít peníze z akutní medicíny a dát je léčebnám,“ prohlásil v pondělí Rath.

Podle ministra to není jednoduchá situace. „Ušetřili jsme peníze v lécích a část z nich je možné použít k finančnímu posílení uvedených lůžkových zařízení. Minimálně ve státních léčebnách se tím budeme vážně zabývat,“ slíbil Rath.

Většina léčeben dlouhodobě nemocných - až 80 procent - je ale ve správě krajů. „Tam je ministerstvo bezmocné. Záleží na tom, jak se k léčebnám ten který kraj postaví. Je potřeba, aby i hejtmani léčebnám věnovali patřičnou pozornost,“ zdůraznil Rath. Hejtmany vyzývá, aby prověřili situaci v léčebnách a snažili se o nápravu. Podle doporučení ombudsmana by jeden pokoj v léčebně měli sdílet ideálně dva a nanejvýš čtyři pacienti. Ne tedy jako dosud šest i více lidí. U pokojů by měly být toalety.

Dobré by také bylo, kdyby s pacientem, jehož zdravotní stav se zhoršuje, mohli v léčebně krátkodobě pobývat příbuzní.

Motejl rovněž žádá, aby se větší péče věnovala informovanosti pacientů o jejich zdravotním stavu. Soukromí pacientů při výměnách plen a převlékání se má zajistit závěsy či mobilními stěnami. Léčebny by měly zaměstnávat psychology, kteří se budou pacientům věnovat. A odebírání občanských průkazů i manipulace s důchody těch, kteří v léčebnách leží, musí dostat jasná pravidla.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Rath: Výtky ombudsmana k léčebnám jsou oprávněné

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Rath: Výtky ombudsmana k léčebnám jsou oprávněné

Komentáře

1 komentář
Jiří Wicherek Pri vsi ucte k panu ombudsmanovi  | 17. 08. 2006 18:16

Pri vsi ucte k panu ombudsmanovi mam intenzivni dojem, ze asi zije v jine zemi. Opravdu nevim jak chce za ceske prostredky poridit komfort napr. svycarskeho zdravotnictvi. Zkusil si pan ombudsman alespon orientacne porovnat prostredky vynakladane na vybudování a provoz zarizeni dle jeho predstav s prostredky, ktere maji k dispozici lecebny u nas? Ano, o penize jde, bohuzel, az v prvni rade... Na nadseni, moralku, etiku...."jede" nase zdravotnictvi uz prilis dlouho.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné