Rath vyzval Julínka, ať se omluví občanům a odstoupí

Senátor Tomáš Julínek, který jako stínový ministr vypracoval pro ODS reformu zdravotnictví, by se měl podle ministra Davida Ratha omluvit občanům za to, že jim lhal. Julínek to odmítl, prý se nemá za co omlouvat. V předvolebních debatách popíral, že jeho sdružení Reforma zdravotnictví platily farmaceutické firmy…

Dnes jména zveřejnil. Rath na něj v červnu podal kvůli nejasnému sponzoringu trestní oznámení a vyzval ho, ať jména přispěvatelů zveřejní.

„Vyzývám ho, aby se za lež omluvil. Lež ho diskvalifikuje i z pozice případného ministra zdravotnictví, protože lhal všem občanům,“ řekl dnes Rath ČTK. Dodal, že Julínek by měl rezignovat i na funkce ve vedení ODS a senátorského klubu této strany.

„Nemám se za co omlouvat, na rozdíl od ministra Ratha se chovám čestně a transparentně,“ řekl ČTK Julínek s odkazem na údajné spojení Rathova klubu Da Vinci se sponzory, mezi nimiž byly i farmaceutické firmy jako Boehringer Ingelheim. Klub pořádá školení pro lékaře.

Místopředseda senátního klubu ODS Jiří Šneberger ČTK řekl, že výroky ministra Ratha považuje za irelevantní. „Pan Julínek své sponzory uveřejnil. V zásadě na tom nevidím nic dramatického, nevidím v aktivitách Tomáše Julínka žádný problém. Pan Rath mi ale přijde jako zloděj, který křičí chyťte zloděje,“ řekl.

Rath uvedl, že Julínek opakovaně v televizních debatách popíral sponzoring od farmaceutických společností. Svoji knihu přitom označoval za návrh reformy ODS. „Teď přiznal skutečnou podstatu, že aktivitu platily z převážné většiny výrobci léků,“ řekl.

Rath považuje za úsměvné vysvětlení firem, že chtěly pomoci reformě zdravotnictví a podpořit diskusi o alternativních zdravotnických systémech, nechtěly za to jakékoli protislužby. Rath podotkl, že v reformě je léková politika klíčová. Za léky vydá Česko 56 miliard korun ročně, náklady na ně odebírají 28 procent zdravotního pojištění.

„Farmaceutické firmy můžeme podezírat z lecčeho, ale určitě ne z naivity a stupidity. Když investují své peníze do tvorby reformy, asi jen duševně méněcenný jedinec si může myslet, že v té reformě budou platit ze svých peněz přípravu nějakých razantních kroků, které by vedly ke snížení nákladů na léky, a tím jejich zisků,“ prohlásil Rath.

Rath položil otázku, zda koncepci, kterou potencionální ministr zdravotnictví předkládá, lze brát jako objektivní plán k ozdravení českého zdravotnictví, anebo je to plán farmaceutických firem, jak zvýšit své zisky a podíl na penězích veřejného zdravotního pojištění ze současné třetiny třeba na polovinu.

Julínek zveřejnil jména sponzorů na internetu. Jsou mezi nimi firmy jako Novartis, AstraZeneca, Sanofi-Synthelabo či česká Zentiva. Sdružení od nich získalo na činnost zhruba 1,4 milionu korun.

Kromě toho získalo zhruba milion korun na upořádání zdravotnického kongresu International Health Summit, mezi sponzory kongresu byly AstraZeneca Czech Republic, Eli Lilly and Co, Merck Sharp&Dohme, Novartis, Sanofi-Synthelabo, Schring, Wyeth Whitehall Czech, Zentiva a nefarmaceutické společnosti Cisco Systems, ICZ a Medicover.

Rath vystoupil v červnu s obviněním Julínka jen dva dny poté, co se objevila v médiích informace, že ministra vyšetřuje protikorupční policie. Z časopisu Tempus Medicorum, jemuž šéfoval Rath, když stál v čele České lékařské komory (ČLK), se podle policie ztratilo 13,7 milionu korun. Policie Ratha podezírá ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Bednarik

Kdyby se měl pan Lékař Rath omluvit za všechny lži, které kdy pronesl, nic jiného by do konce života nedělal.

V. Braha

Souhlasím s panem Bednarikem. Člověku zůstává stát rozum nad tím, kde Lékař? Rath = lhářů král bere tu drzost a nestydatost vyzývat někoho aby se omluvil za lež. Přitom pan Julinek nelhal, to jen Rath vše překroutí podle toho, jak se mu to hodí do karet. Lež je v životě Ratha zcela legální prostředek k tomu, jak se dostat ke korytu a udržet se u něj.

Tesař

Doporučuji všem čtenářům nahlédnout na www.nasrath.kvalitne.cz Shrnuto:člověk,pro kterého jsou zjevně životní prioritou peníze, kritizuje ostatní.Vcelku je jedno, jestli je tak amorální, nebo vyšinutý,nejspíše oboje.

Rath vyzval Julínka, ať se omluví občanům a odstoupí
Ohodnoťte tento článek!