Rath: VZP může letos hospodaření skončit s přebytkem dvě miliardy

Letošní hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by mohlo skončit dvoumiliardovým přebytkem. Počítá s tím nová verze zdravotně pojistného plánu, který by měla na svém nejbližším zasedání schvalovat vláda. Novinářům to v úterý řekl ministr zdravotnictví David Rath…

Praha – S jakými příjmy a výdaji může letos největší zdravotní pojišťovna v Česku počítat, ale neupřesnil. Čísla podle svých slov zveřejní poté, co kabinet záměr hospodaření VZP schválí.

„Nejde o nějakou chiméru (přebytek). Je to plněno. Z prvních čtyř měsíců tohoto roku z ekonomických analýz vyplývá, že ten zdravotně pojistný plán je tak, jak je napsán, i plněn,“ uvedl Rath. Podle něj se zatím za dobu existence VZP nestalo, aby skončila rok s přebytkem. Pojišťovna vznikla v roce 1993, od roku 2004 byla v deficitu, dodal ministr. Podle něj bude možné kladného výsledku dosáhnout ale jen tehdy, pokud VZP bude dál hospodařit tak jako v posledním půlroce a respektovat úhradové vyhlášky.

Ministr dnes po půl roce nucenou správu nad VZP ukončil. Vyhlásil ji mimo jiné kvůli rostoucímu dluhu, který loni překročil 12 miliard korun. Poté, co stát začal platit vyšší pojistné za děti, důchodce či nezaměstnané a vložil do VZP několik miliard korun, klesl schodek na zhruba pět miliard korun.

Podle Ratha se podařilo ve vnitřních zdrojích pojišťovny najít tři čtvrtě miliardy korun a přesunout je do fondu zdravotní péče. Nový plán počítá s ukončením projektu internetových zdravotních knížek IZIP, do něhož VZP vložila zatím asi 300 milionů korun. Podle ministra byl pro VZP nevýhodný, je příliš drahý a navíc si pojišťovna nezajistila na program výhradní právo. „Na konci, když to skončí, tak tomu, kdo to zaplatil, nepatří ani špendlík,“ podotkl Rath. Na programu dokládal již dříve napojení VZP na ODS. Ve společnosti IZIP totiž figurovali členové této strany.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Antimonopolní úřad udělil minulý týden VZP kvůli knížkám IZIP dvě pokuty za celkem 800 milionů korun. Podle něj pojišťovna znemožnila konkurenční boj, když zakázku přidělila rovnou společnosti IZIP. Bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková uvedla, že projekt byl unikátní a v té době ho nikdo nenabízel. Program za dobu své existence sklidil několik domácích i zahraničních ocenění. Podle německého odborníka na internetové zdravotnictví, který projekt pro Evropskou komisi posuzuje, je v porovnání s podobnými zahraničními programy cena českého projektu směšná.

Podle ministra se letos zhruba na polovinu sníží i částka na dětské ozdravné pobyty. Připadne na ně asi 80 milionů korun. Děti s astmatem by napříště neměly jezdit k moři, ale do ozdravoven v Česku. VZP zastaví letos i investice 260 milionů korun do výstavby „nových paláců“, uvedl Rath. Peníze měly být použity na pobočky v okresech.

Původní zdravotně pojistný plán schválila správní rada pojišťovny již loni. Ministr Rath do něj ale letos prosazoval dodatky, které správní a dozorčí rada nepotvrdily. Podle nového zákona nyní orgány VZP volí sněmovna.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jan

Nechápu, jak může minist Rath říkat, že je hospodaření VZP z 80% vyřešeno. Čím asi? Tím, že předsunul platby z příštího období? Tím jen zadlužil systém v budoucnu. Samozřejmě, že on jako ministr zdravotnictví v příští vládě by musel řešit i ostatní zdravotní pojišťovny, případně je rušit, protože bez přílivu pojištěnců z oborových pojišťoven zpět k VZP by se ukázalo, že jeho stabilizace VZP byla ve skutečnosti destabilizací a on jako manažer selhal. Zrušením (předcházela by nucená správa) ostatních pojišťoven by systém nedostatku peněz ve zdravotnictví stejně nebyl vyřešen. Rathovi by to ale na další volební období stačilo.

Rath: VZP může letos hospodaření skončit s přebytkem dvě miliardy
Ohodnoťte tento článek!