Rath začíná čistit, odvolá šéfy nemocnic

Titulní obrázek

Před měsícem jedl David Rath v kolínské restauraci Monet ruský boršč a jen tak mezi řečí k spolustolovníkům prohodil: „Zastavíme se v nemocnici a podíváme se, zda si už ředitel Rubáš balí kufry.“ Pár dní po krajských volbách je jasné, že si při tom rozhodně nedělal legraci. Ve Středočeském kraji se dají čekat výrazné personální změny…

V příštích týdnech skončí ředitelé kladenské, kolínské, benešovské a příbramské nemocnice

Jako první přijdou na řadu právě nemocnice.

Šéf kolínské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Luděk Rubáš totiž zdaleka nebude sám, koho Rath během pár týdnů odvolá. Kromě něj chce budoucí hejtman propustit i ředitele benešovské nemocnice Miroslava Petríka, šéfa příbramské nemocnice Romana Bočka a odejít bude muset i ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš.

„Všichni čtyři jako ředitelé manažersky naprosto selhali. Zprivatizovali lukrativní oddělení, jako jsou dialýzy nebo magnetické rezonance, a připravili tak nemocnice o obrovské peníze. Navíc ředitelé příbramské a kladenské nemocnice souhlasili s nesmyslně předraženými investicemi do místních nemocnic,“ řekl HN David Rath.

Jediný z pěti šéfů krajských nemocnic, který má aspoň teoretickou šanci se „zachránit“, je ředitel krajské nemocnice v Mladé Boleslavi Ladislav Řípa. „Pokud se zde po naší důkladné kontrole ukáže, že je tam vše v pořádku, tak tam ředitele ponecháme,“ dodal Rath.

Odvolaní ředitelé berou Rathovo rozhodnutí docela s klidem. „Respektuji právo vlastníka na jakékoli personální změny. Ale chci říct, že za pět let udělala nemocnice obrovský krok dopředu, zbavila se dluhů, založila spoustu nových oborů, zmodernizovala se a celou dobu hospodaří ziskově,“ říká šéf kolínské nemocnice Rubáš.

Privatizaci lukrativních oddělení stejně jako další šéfové nemocnic hájí. „Soukromý vlastník uměl dialýzu provozovat mnohem lépe než my. O žádné peníze jsme tím nepřišli,“ namítá Rubáš.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noviny iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Petra Benešová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!