Přejít na obsah

Rath začíná čistit, odvolá šéfy nemocnic

zpět
21.10.2008

Před měsícem jedl David Rath v kolínské restauraci Monet ruský boršč a jen tak mezi řečí k spolustolovníkům prohodil: "Zastavíme se v nemocnici a podíváme se, zda si už ředitel Rubáš balí kufry." Pár dní po krajských volbách je jasné, že si při tom rozhodně nedělal legraci. Ve Středočeském kraji se dají čekat výrazné personální změny...

V příštích týdnech skončí ředitelé kladenské, kolínské, benešovské a příbramské nemocnice

Jako první přijdou na řadu právě nemocnice.

Šéf kolínské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Luděk Rubáš totiž zdaleka nebude sám, koho Rath během pár týdnů odvolá. Kromě něj chce budoucí hejtman propustit i ředitele benešovské nemocnice Miroslava Petríka, šéfa příbramské nemocnice Romana Bočka a odejít bude muset i ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš.

„Všichni čtyři jako ředitelé manažersky naprosto selhali. Zprivatizovali lukrativní oddělení, jako jsou dialýzy nebo magnetické rezonance, a připravili tak nemocnice o obrovské peníze. Navíc ředitelé příbramské a kladenské nemocnice souhlasili s nesmyslně předraženými investicemi do místních nemocnic,“ řekl HN David Rath.

Jediný z pěti šéfů krajských nemocnic, který má aspoň teoretickou šanci se „zachránit“, je ředitel krajské nemocnice v Mladé Boleslavi Ladislav Řípa. „Pokud se zde po naší důkladné kontrole ukáže, že je tam vše v pořádku, tak tam ředitele ponecháme,“ dodal Rath.

Odvolaní ředitelé berou Rathovo rozhodnutí docela s klidem. „Respektuji právo vlastníka na jakékoli personální změny. Ale chci říct, že za pět let udělala nemocnice obrovský krok dopředu, zbavila se dluhů, založila spoustu nových oborů, zmodernizovala se a celou dobu hospodaří ziskově,“ říká šéf kolínské nemocnice Rubáš.

Privatizaci lukrativních oddělení stejně jako další šéfové nemocnic hájí. „Soukromý vlastník uměl dialýzu provozovat mnohem lépe než my. O žádné peníze jsme tím nepřišli,“ namítá Rubáš.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noviny iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Petra Benešová, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Rath začíná čistit, odvolá šéfy nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath začíná čistit, odvolá šéfy nemocnic

Komentáře

dalších 20 komentářů
Dr.T Re:Re:podpora Ratha  | 22. 10. 2008 14:57

Vy jste mi ale veselá kopa. To mělo být jako po těch modrých reformách lépe?

lek.v zahr. No prinejhorsim  | 22. 10. 2008 14:46

muze jit Rubas delat taxikare, nebo prodavat parky, jak kdysi s Klaunem doporucovali nespokojenym lekarum.

Martin Vedral Re:podpora Ratha  | 22. 10. 2008 09:01

Odporem k reformám (jakýmkoliv) si lékaři vykopali hrob. Stávající stav je neudržitelný, aby vydržel co nejdéle, musí být přijmy zdravotníků co nejnižší. A to teď bude program VŠECH partají. Tato generace politiků se již navždy bude bát dotknout se stavajícího špatného systému. Lékaři tím, že se k reformám postavili zády, zato však podpořili Slibotechnu KSČSSD, rozhodli o zakonzervování svých stávajících odměn na léta dopředu. K tomu všem odborářům v LOK a ČLK blahopřeji. Skvělý výsledek... Mladým si pak dovolím poradit, aby ihned po ukončení fakulty odešli kamkoliv a i v zahraničí graduovali. U nás totiž nebudou peníze ani na vzdělávání. Musíme přeci zaplatit každý Paralen a každou návštěvu u lékaře i se sebevětším pšoukem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné