Rath: Žádné nemocnici zánik nehrozí

Žádné nemocnici ze schváleného zákona o neziskových ústavních zařízeních nehrozí zánik. Řekl to v pondělí ministr zdravotnictví David Rath. Dodal, že pacient má dál právo na svobodnou volbu zdravotnického zařízení. Může však v něm být odmítnut, a to tehdy, jestliže má nemocnice plnou kapacitu…

Zákon garantuje existenci, prohlubuje veřejnou kontrolu a znemožňuje privatizaci

Žádné nemocnici ze schváleného zákona o neziskových ústavních zařízeních nehrozí zánik. Řekl to v pondělí ministr zdravotnictví David Rath.

„Zákon se stal terčem dezinformací, je kolem něj šířena řada nepravd. Nejenže nehrozí žádné nemocnici zánik, ale garantovaná síť neziskových nemocnic musí pacienta ze spádové oblasti přijmout, což dosud nemusela,“ řekl Rath.

Všechny se mohou přihlásit

Dodal, že pacient má dál právo na svobodnou volbu zdravotnického zařízení. Může však v něm být odmítnut, a to tehdy, jestliže má nemocnice plnou kapacitu. V takovém případě zákon pacientovi garantuje, že ho přijme nemocnice v jeho bydlišti.

Ministr sdělil, že kterákoli nemocnice, která není v seznamu, se do něj může kdykoli přihlásit a bude mít automaticky nárok na smlouvu se zdravotní pojišťovnou, jako mají všechny nemocnice, které v seznamu jsou. Tento zákon totiž:

* neruší žádné nemocnice, naopak jim garantuje další existenci, prohlubuje nad nimi veřejnou kontrolu a znemožňuje privatizaci,

* nemocnice, které nejsou uvedeny v základním seznamu (je v něm 146 nemocnic), se mohou do něj kdykoli přihlásit a ministerstvo zdravotnictví je do seznamu musí zařadit,

* nemocnice mohou bez problémů existovat dál i v případě, kdy nechtějí být neziskovými. Ze zákona mohou mít smlouvy na jakoukoli zdravotní péči s pojišťovnami, tak jako dosud. „Je naprostou lží tvrdit, že díky tomuto zákonu mohou zaniknout nemocnice, třeba na severu Olomouckého kraje či v Praze Nemocnice na Františku nebo Nemocnice pod Petřínem,“ řekl Rath. „Je pouze na jejich majitelích, jakou formu zvolí.“

Chce podat trestní oznámení na MfD

Ministr na včerejším brífinku novinářům oznámil, že zvažuje právní kroky proti sobotní MfD za titulky Desítkám nemocnic hrozí, že zaniknou, Vybrat si nemocnici? To již nepůjde a Rath vyškrtl dvě nemocnice.

„Tyto titulky popisují jiný zákon, úplně jiné věci, které s tímto zákonem (o neziskových nemocnicích) nemají nic společného a nezakládají se na pravdě. Obracím se na MfD se žádostí o omluvu a uvedení informací na pravou míru. Pokud tak neučiní, budeme muset podat trestní oznámení na příslušné redaktory za pomluvu, za šíření poplašné zprávy a současně žalovat ten deník. Tady už si myslím, že nejde o určitou novinářskou zkratku, jde o vědomou manipulaci,“ prohlásil Rath.

Podle Ratha nemocnice, které nejsou v seznamu, mají asi rok a půl na to, aby se rozhodly, zda do něho vstoupí, nebo ne, a zda tak automaticky budou mít nárok na smlouvu s VZP.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Pokud do seznamu nevstoupí, mohou mít běžně prodlouženy smlouvy s pojišťovnami jako dosud, nebo usilovat ve výběrovém řízení o smlouvu s pojišťovnou. Když neuspějí, od ledna 2008 by se jim proplácela pouze akutní péče (tvoří 70 procent veškeré péče) a zbývající péči, tedy plánovanou, by si pacienti hradili ze své peněženky. Rath se ale domnívá, že takových nemocnic bude co nejméně, když si platí zdravotní pojištění, budou chtít mít i z něho plně hrazenu zdravotní péči.

Ministr také připustil, že když se ukáže, že nějaká nemocnice je nadbytečná, co se týče třeba akutní péče, „tak po dohodě těchto subjektů (ministerstvo, komora, odborníci, kraj, pojišťovny) ta nemocnice může dostat neziskový režim například jen jako léčebna dlouhodobě nemocných nebo jako rehabilitační ústav“.

Zákon o neziskových nemocnicích, který poslanci schválili v pátek a přehlasovali tak veto Senátu, dostane nyní k podpisu prezident republiky. Od jeho doručení má na to patnáct dní.

Pokud ho bude vetovat a vrátí Sněmovně, pak poslanci mohou prezidentovo veto přehlasovat v závěru května na poslední schůzi Sněmovny. Zákon o neziskových nemocnicích by pak platil okamžitě dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Právo

Rath: Žádné nemocnici zánik nehrozí
Ohodnoťte tento článek!