Rath: Zdraví není kilo mouky a vydělávat i na těžce nemocných je naprosto scestné

Titulní obrázek

„Julínkova reforma zdravotnictví je spíše reforma majetkových poměrů ve zdravotnictví. Je to jako po Bílé hoře, když se měnily majetky, nebo po Únoru 1948. Doposud bylo veřejné zdravotnictví, tzn., že všechny naše zdravotní pojišťovny a většina hlavních nemocnic byly veřejné a teď přišel Julínek a chce všechno zprivatizovat, a to za poměrně nejasných okolností.Z toho mám opravdu velký strach,“ říká v rozhovoru Práva stínový ministr David Rath…

Váš následovník ve funkci ministra zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS provádí revoluci ve zdravotnictví. Co vy na to?

Je to velmi nebezpečné.

Proč?

Julínkova reforma zdravotnictví je spíše reforma majetkových poměrů ve zdravotnictví. Je to jako po Bílé hoře, když se měnily majetky, nebo po Únoru 1948. Doposud bylo veřejné zdravotnictví, tzn., že všechny naše zdravotní pojišťovny a většina hlavních nemocnic byly veřejné a teď přišel Julínek a chce všechno zprivatizovat, a to za poměrně nejasných okolností. Z toho mám opravdu velký strach. Dnes, když vyberete zdravotní daň, rozdělí se na léčbu lidí. Po Julínkově reformě skončí na kontech soukromých pojišťoven a ty si z balíku vezmou peníze.

Byly poplatky, které platíme u lékařů, nutné?

Tak jak je tahle vláda, potažmo premiér Topolánek a ministr Julínek, zavedla, jsou zbytečné. Nikde v západní Evropě nenajdete poplatky, aby je platili bez rozdílu všichni, to znamená děti, sociálně slabí, starobní důchodci, pacienti s chronickými nemocemi, například s cukrovkou nebo onkologičtí pacienti. To je asociální. Navíc poplatky nic neřeší.

Julínek si pochvaluje, jak poklesly návštěvy pacientů u lékaře.

Většina těch lidí nejde k lékaři, protože má vážné ekonomické problémy, nemůže si to dovolit a zanedbává tak svůj zdravotní stav. Projevuje se to například tím, že klesá spotřeba léků na vysoký krevní tlak, a ten, když se neléčí, je velmi nebezpečný. Možná ušetříme návštěvy lékařů, ale za pár týdnů, měsíců, nejpozději za dva roky zaplatíme statisíce za zanedbání léčby chronických a velmi nebezpečných onemocnění.

Lidé sice reptají, ale platí. Co navrhujete?

Lidem nic jiného nezbývá. Julínek a Topolánek zákony nastavili tak, že kdyby někdo nezaplatil, může skončit až v rukou exekutora. To lidé riskovat nechtějí, a proto platí. Nerozhodují se svobodně, ale před hlavní nabité pušky. ČSSD si myslí, že poplatky je třeba zrušit jako celek, a když ne, tak začít diskusi, zda do budoucna nenechat třeba jen příspěvek na stravu v nemocnici. Ten funguje v řadě zemí západní Evropy, ale platí se jenom 28 dní v roce a dost. Platili by ho navíc jen lidé, kteří jedí, ne pacienti v bezvědomí, malé děti atd.

A proč lidovci a zelení dříve pro poplatky zdvihli ruku a teď změnili názor?

Změnili názor. Já jsem někdy kritizován, že jsem upravil své názory v posledních deseti letech. Člověk není stroj a získává nové zkušenosti. A tak změna názoru možná je. U lidovců mi to ale připadá v tak krátkém časovém úseku, kdy ještě před pár měsíci zvedli pro poplatky ruku, divné. Chtějí se před podzimními volbami prezentovat před lidmi v lepším světle, shodit ze sebe odpovědnost za schválení Julínkovy reformy a poplatků.

Julínek předložil tři návrhy reformních zákonů k diskusi. Četl jste je?

Jsem z nich dost rozpačitý. Julínek a Topolánek tvrdí, že jde o nekonfliktní zákony. Ale i ony mají v sobě potenciál problémů. Například záchranná služba má přijet k pacientovi do 20 minut, ale teď je to 15.

Promiňte, ale v návrhu je 5 až 20 minut a to je rozdíl.

Ano, ale dnes těch 15 minut záchranka dodržuje, pokud je to technicky možné a nenapadnou třeba dva metry sněhu. Pět minut prodloužení může být pro pacienta i osudových. Bylo by to zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Pokud v této podobě návrhy vláda pošle do Poslanecké sněmovny, pak bude nutné je předělat do stravitelnější podoby.

Julínek ale stáhnul tři nejproblematičtější návrhy a to o transformaci zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a fakultních nemocnic. Co o tom soudíte?

Stáhnul je před podzimními volbami a možná na příkaz premiéra Topolánka. Hodně podzimní volby rozhodnou. Když vyhraje ODS, tak tyto zákony realizovány budou a z fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven budou akciovky. Když zvítězí ČSSD, pak tyto zákony už nebudou zrealizovány nikdy. A zhroutí se vláda Mirka Topolánka. Topolánek a Julínek a další půjdou od válu a bude konec všem těmto nápadům.

Co by se stalo v případě, že zdravotní pojišťovny by byly akciovkami? Ministr tvrdí, že si budou více konkurovat a pacient si může vybrat z pojistného plánu.

První nebezpečí je, že by je někdo mohl vytunelovat anebo jim postupně pouštět žilou. Zisk by dosahoval z našeho povinného pojistného. To je nepřijatelné. A konkurence pojišťoven? Ptám se: v čem? Dovedete si představit, že by si konkurovaly v tom, jak platí třeba léčbu rakoviny plic? Některá by platila tu nejmodernější, jiná horší a další skoro žádnou. Že by profesor Pavel Pafko přišel na operační sál, kde má operovat rakovinu plic, podíval se, u jaké pojišťovny je pojištěnec, a třeba by zjistil, že je u té, která, když to přeženu, hradí jen přikládání křenové placky na plíce. Tak by zase pacienta nechali z operačního sálu odvézt a zavolali bábu kořenářku, aby mu na prsa dala křenovou placku. Nikde ve světě nic takového neexistuje.

Co navrhujete vy?

Máme představu veřejnoprávního zdravotnictví, které by bylo pilířem a jistotou pro každého člověka. Byly by veřejnoprávní zdravotní pojišťovny, v ideální variantě dokonce jen jedna, která by poskytovala povinné pojištění na život zachraňující a nezbytnou péči, a pak by bylo komerční připojištění a v rámci něho by mohly být komerční pojišťovny. Na péči odložitelnou, kde se člověk může rozmyslet, zda ji potřebuje nebo ne, by se u nich mohl připojistit. Samozřejmě že nejde v tomto případě o léčbu rakoviny, infarktu a dalších. Dále by byla základní síť veřejných nemocnic, kde pacient by byl bezplatně ošetřen v celém spektru lékařských oborů. Zhruba jedna na okres. Představu máme přesně popsanou. Julínek mě často zesměšňuje tím, že jsou to dvě nebo tři stránky. Ano, jsou to teze. Pokud máte dobré myšlenky, tak jedna věta vydá za tisíc stran prázdného textu.

Mluvíme o zdravotnictví, kde je podle vás jeho hlavní zakopaný pes? Teče do něj 220 miliard ročně, a přitom pacienti si stále stěžují na špatné chování některých lékařů a jejich přezíravost.

V posledních dvou letech se zdravotnictví zhoršuje. Je to skluzavka. Důsledek fráze, že vše vyřeší trh. A puštění příliš privátních aktivit do nemocniční péče. K čemu to vede? Soukromý vlastník šetří, utíkají mu sestry, lékaři, kvalita nemocnice jde dolů. Pacienti to nejprve poznají na chování personálu, protože je přepracovaný a frustrovaný z nedostatku peněz. K pacientům se ne vždy chovají dobře. To je důsledek slov Julínka a Topolánka o trhu ve zdravotnictví. Mají pocit, že se musí vydělat i na těžce nemocných. Je to naprosto scestné. Zdraví není kilo mouky.

Bude někdy vztah pacientlékař partnerský, jak to chce Julínek, anebo zůstane takový, že lékař bude mít vždy navrch?

Přál bych si, aby se partnerský vztah posílil, ale lékař bude mít vždy navrch. Studoval, má informace, zkušenosti. I já jako lékař musím věřit svému kolegovi, když onemocním v jiné oblasti, než ve které jsem specialista. A můj vztah k tomuto lékaři nikdy nemůže být partnerský.

Ale chování některých lékařů k pacientům je přezíravé, nevhodné.

Ano, do značné míry by mělo být lepší. Za posledních sedm let se již zlepšilo, ale v posledním roce se bohužel zase zhoršuje. Většina lékařů a sester pracuje v atmosféře, kdy nevědí jestli nemocnici zavřou nebo ne, jestli je vyhodí z práce nebo ne, a to se odráží v chování k pacientům. Jsou to také jen lidi. Je to důsledek Julínkova chaosu.

A co poplatek za položku na receptu 30 korun v lékárně, když ještě platíme doplatky za léky?

To je absolutní nesmysl. Navíc doplatky za léky od letošního ledna stouply několikanásobně. Dříve pacienti dopláceli 20, 30 korun, dnes 60 a víc za stejný lék. To je důsledek Julínkovy reformy. A Topolánek ve své smlouvě s voliči sliboval, že doplatky za léky klesnou. Pravý opak je pravda.

A jak byste situaci léků řešil vy?

Jako první bych zrušil poplatek 30 korun za položku na receptu. Zůstává ale k diskusi, zda nezavést poplatek za celý recept, třeba pět nebo deset korun, jak to udělali na Slovensku. Já bych ale nezavedl ani ten. Lékový systém je pak třeba upravit tak, aby doplatky nerostly.

Jste výborný řečník, který neváhá tvrdě a nevybíravě napadnout své politické rivaly. V běžném životě jste prý ale i milý. Máte snad dvě tváře?

V běžném životě se strašně málo setkávám s brutalitou ODS. V politickém životě se nebojím jít do ostrých střetů, někdy i tvrdých. Ale v 90 procentech je to vztaženo na to, co dělají politici z ODS. A na ně je potřeba takto reagovat. Já ODS vnímám jako obrovské ohrožení demokracie a současně i stranu, která útočí na životní úroveň většiny českých občanů. Je to strana zbohatlíků, lidí, kterým chybí soucit s ostatními lidmi, kteří nejsou řekněme tak drsní a brutální jako politici ODS. A jim je třeba se stavět jejich zbraněmi. Jít proti nim, jak si zaslouží. V běžném životě se lidé chovají slušně a já se slušně chovám k lidem, kteří se ke mě slušně chovají.

Hrubost v politice je dnes bohužel běžná. Proč?

Tvrdé, arogantní chování podle mne zavedla do české politiky ODS. Aroganci do politiky přinesl už Václav Klaus. Topolánek ji jenom obohatil o buranství, vnesl do ní rozměr čtvrté cenové skupiny po deseti pivech a třech panácích, tedy těch nejsprostších slov, které čas od času chrlí na kohokoli, kdo se mu postaví do cesty. To je samozřejmě špatně. Předpokládám, že s odchodem Topolánka z politiky se politická scéna posune trochu výš.

Nebylo by ale lepší vrátit se ke slušnosti a hrubost odložit?

Když Mirek Topolánek vyplázne jazyk, nebo zdvihne prostředníček, má zajištěnu titulní stranu novin. Asi si myslí, že je to dobře.

Ale vy také často používáte tvrdá slova?

Nikdy ale vulgární výraz nebo obscénní gesto, což je běžné pro Mirka Topolánka. Já používám sarkasmus, ironii, ale to není vulgarita.

Byl byste pro návrat ke slušnosti v politice?

Určitě jsem pro, aby ze slovníku politiků zmizely vulgární výrazy, kterými teď ODS, ale i bohužel předseda Strany zelených Martin Bursík šermují. To je zvěřinec. Někdy mám pocit, že v Poslanecké sněmovně je to jako na farmě, protože se tam vyjmenovávají obyvatelé různých částí farmy, a to těmi nejlidovějšími výrazy. Tahle ubohost nejsprostších nadávek by v politice být neměla. Ale mrzelo by mě, kdyby zmizely bonmoty, vtipy, ironie, sarkasmus. To k politice patří.

V podzimních volbách budete usilovat o post hejtmana Středočeského kraje. Tam je ale zabydlen Petr Bendl z ODS. Myslíte si, že ho porazíte?

To záleží na voličích. Ti budou rozhodovat. Topolánek je ve vládnutí v poločase a lidé mají jedinečnou šanci říci, co si o vládě myslí. Petr Bendl je místopředseda ODS a nese odpovědnost za vše, co se v republice děje. Tedy za poplatky u lékařů, zdražování, pochybné privatizace, zametání kauzy Čunek pod koberec atd. Pokud lidé dají Topolánkovi mandát, pak se nemohou divit, že taková politika, jaká je tu dnes, bude pokračovat. A na úrovni kraje bude Bendl dál pomáhat. Nebo lidé řeknou, že se jim to nelíbí a chtějí změnu. Pak je možné jít jiným směrem. Začne to tím, že třeba na kraji nebude sedět Bendl, ale Rath a pak třeba velmi rychle, podle mého soudu, dojde k předčasným volbám a je možná změna i na pozici předsedy vlády.

Co považujete v kraji za hlavní problém?

Bendl nechal zrušit v kraji desítky lékařských pohotovostí, téměř neexistuje zubní pohotovost, privatizoval drtivou většinu nemocnic. A to za ceny, které kraj poškodily. Proti účetním hodnotám kraj přišel skoro o tři čtvrtě miliardy. Proto je třeba všechny zbývající nemocnice, které jsou připraveny k privatizaci, tedy Kladno, Mladá Boleslav, Benešov, Kolín, Příbram, transformovat na neziskové organizace. Dále zajistit lidem lékařskou službu první pomoci včetně zubní pohotovosti. Vyjednávat se soukromými majiteli nemocnic, jestli nemocnici nechtějí odprodat zpět kraji nebo za jakých podmínek by byli ochotni je transformovat na neziskové organizace. Současně s tím se obrátit na orgány policie a celou podivnou privatizaci nemocnic pečlivě prošetřit. Mám pocit, že mohlo dojít k rozkrádání státního majetku.

V čem by byl hejtman Rath lepší než hejtman Bendl?

Mám pocit, že hejtman Bendl za těch osm let vládnutí v kraji moc neudělal. Kromě toho, že privatizoval zdravotnictví. Silnice jsou stejně děravé a rozbité, možná i víc než před osmi lety, životní prostředí se nijak zvlášť nezlepšilo, veřejná doprava žádné zázraky. A to je třeba změnit. Zdá se mi, že poslední dobou hejtman tam jen tak sedí. Hraje na kytaru, začal hrát jako ochotník v muzikálu atd. Je vidět, na co spotřebovává svou energii. Já jako politik nemám čas se učit roli do muzikálu. Objíždět s kytarou kraj. Pořádat slavnosti v historických krojích atd. Je to od něho zvláštní mix zbohatlického způsobu života. Hejtman přece musí být první, který se stará o všechny potřeby občanů kraje. Ať jde o zdravotnictví, školství, veřejnou dopravu, životní prostředí, ale i třeba o radar v Brdech. Kde jsme slyšeli, že by hejtman Bendl nějakým způsobem reagoval? Vždyť se radar středních Čech přímo dotýká. A co dělá on? Buď mlčí, nebo podotýká, že je to dobře.

A vy jste proti radaru?

V té podobě, v jaké má být v Čechách, tak jsem proti. Přece není možné postavit na území ČR základnu cizí armády, v tomto případě USA, a nezeptat se lidí na názor. Pokud to bude trochu možné a stal bych se hejtmanem, usiloval bych o referendum alespoň v kraji, kde bychom se zeptali, zda lidé ho chtějí, nebo ne.

A zveřejníte také své podrobné majetkové poměry, jako to udělal hejtman Bendl?

Dávno už jsem to udělal. Mám povinnost dávat majetkové přiznání a to je k dispozici v Senátu. Každý si ho může najít. Bendl sice zveřejnil majetkové poměry i manželky, ale mlčí k tomu, kolik si vydělal na svůj první dům v Kladně. Z primátorského platu v Kladně asi ne. To je zvláštní kauza. Pokud vím, tak dům stavěla firma, která se podílela na veřejných zakázkách v Kladně. A radnice jí šla na ruku. To by měl hejtman Bendl vysvětlit.

Jste lékař internista, vysokoškolský učitel, zbude vám při politice ještě čas na léčení a studenty?

Alespoň trochu ano. Budu si chtít udržet kontakt s lékařskou praxí i s praxí učitele na vysoké škole.

Co děláte, když tak říkajíc nic neděláte?

Myslíte-li relaxaci, pak jezdím na kole, občas na koni, občas hraji golf a hodně se snažím věnovat svým dvěma synům.

A říká vám něco zdravý životní styl?

Bude mi 43 let a sem tam mě něco zabolí. Jsou to drobnosti, kterým nevěnuji pozornost, ale už vím, že mám tělo. Snažím se proto všude chodit pěšky a denně ujít tak 5 až 8 kilometrů. Samozřejmě když to jde. Pokud se týče jídla, jsem gurmán. A musím se brzdit. Kdybych to neudělal, tak mám nějakých 130 kilo. Takže s jídlem neustále bojuji. Snažím se jíst ryby, ovoce a zeleninu. Ale to tvoří můj jídelníček tak ze 30, možná 40 procent. Když vidím dobře propečenou klobásu, čerstvou jitrnici, tak prostě neodolám.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!