Rath: Zdravotnictví stabilizujeme do letošního května

Ministr zdravotnictví a volební lídr pražské ČSSD David Rath vytyčil začátek května jako termín, kdy má skončit stabilizace českého zdravotnictví. Učinil tak po reakcích premiéra Jiřího Paroubka a úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky na pokles preferencí nejsilnější vládní strany, kteří za hlavní problém označili právě zdravotnictví…

„Předpokládám, že v horizontu několika týdnů, maximálně jednoho až dvou měsíců, čili do voleb určitě, bude zdravotnictví finančně stabilizováno tak, jak nebylo stabilizováno posledních 15 let,“ odpověděl Rath na otázku Práva. Ministr si myslí, že stabilizace by měla být znát dva měsíce před volbami. Ty se uskuteční 2.-3. června.

Dnes požádá o 1,6 miliardy

Rath právě dnes požádá vládu o peníze pro nemocnice, jež řídí stát. Rath řekl, že se Sobotkou se dohodl, že každý dá z peněz svého resortu po 803 miliónech, což je celkem 1,606 miliardy. Mělo by to pokrýt dluhy zhruba 35 nemocnic a ústavů.

„Bylo by to oddlužení všech přímo řízených organizací,“ potvrdil ministr.

Podle Ratha je třeba dotáhnout zákon o neziskových nemocnicích, oddlužení nemocnic a získat prostředky na státní pojištěnce. Očekává, že ustanou protesty praktických lékařů poté, co se od dubna bude díky většímu množství financí změkčovat úhradová vyhláška.

Protesty zubařů kvůli limitům považuje Rath za neopodstatněné, protože si je domluvila stomatologická komora. „Z jejich strany je to vysloveně podpásovka,“ poznamenal ministr, který neuznává ani protest lékárníků kvůli nižším ziskům. „V horizontu čtyř týdnů ubude objektivních důvodů, proč je někdo řekněme nespokojen,“ doplnil Rath.

Ministr si myslí, že léčba zdravotnictví, které se s vážnými problémy potýkalo řadu let, „byla poměrně rychlá“. A to přes několik vypjatých měsíců. „Předpokládám, že teď už před námi zdaleka tolik kontroverzních úkonů není,“ ujistil ministr.

Rath připouští, že ČSSD – kritizovaná opozicí i vládními partnery – není před volbami v záviděníhodné pozici. „O úspěchy se podělí všechny a neúspěchy se svádí na soc. demokracii,“ uvedl.

Ministr je přesvědčen, že bez reformy zdravotnictví by ČSSD volby drtivě prohrála a že právě to může být příčinou výpadů politických konkurentů ČSSD. „Problémy ve VZP, v nemocnicích, v úhradách by začaly na veřejnost vybublávat pár týdnů před volbami, takto se řeší měsíce před nimi,“ míní Rath, podle něhož by potíže explodovaly s mnohem větší silou.

Pokud se týká voleb v Praze, kde podle průzkumu SC&C pro Českou televizi zaostává nejsilnější vládní strana s 22 % preferencí o 15 procentních bodů za nejsilnější opoziční stranou, Rath věří v lepší výsledek. „Myslím si, že pokud ten výsledek bude kolem 25 až 30 %, tak to lze brát jako velmi solidní,“ shrnul ministr a dodal, že Praha je dlouhodobě „baštou ODS“.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr Desil

Stále mi nebylo jasné, co to znamená, když se Dave prezentuje jako krizový manažer. Po třech měsících jeho působení v čele rezortu je to již zřejmé. Činnost krizového manažera v jeho podání znamená vytváření krizových situací v rezortu s přeneseným dopadem i do oblasti politických preferencí voličů.

Vypadá to, že Dave ve skrytu své duše zůstal věren své původní „mateřské“ straně (ODS) a jako správný konfident pro ni i nadále pracuje, jak to umí jen On. )

Naneštěstí se v poslední době v problematice rathizace (plán A) a derathizace (plán B) začíná orientovat i Bob a vypadá to, že se rozeběhnul plán B. Naštěstí Dave zatím nenásledoval Boba a nevstoupil do další nové strany. Takže o to by to mohlo být snazší, i když na druhé straně mít Dava po ruce jako hromosvod pro případ volebního neúspěchu (navíc stále jako nestraníka) je také dobrý způsob jak aplikovat akci čisté ruce.

Fink

Nevím proč, ale napadla mne paralela s dobou (ne)dávno minulou. A to taková, že soudruzi pracující se zavázali splnit x-tou pětiletku ne za tři roky, jak očekával ÚV strany, ale ještě o rok dříve. K čemu to vedlo? Nic nefungovalo, vše se zavazovalo. I zde to zavání takovým závazkem.

Volební preference si přivlastňují zelení, modří, černí, červení, technokraticky správná řešení nejsou správně politicky vnímána. Koncepci nemáme, krize se nám vine pod rukama jak had, pořád ji nemůžeme „dělnicky“ uchopit a zakroutit jí krkem, personalizované zlo jsme vyhodili, kverulanty jsme pro věk propustili, v ČLK se tvoří frakce … Nemáme radost. Musíme se trochu upozadit, ale ne moc. Nikdo nám nerozumí a přitom to myslíme vážně a správně.


Ohodnoťte tento článek!