Rath zmírní vyhlášku, bude-li se hospodaření VZP dál lepšovat

Ministr zdravotnictví David Rath je ochoten zmírnit úhradovou vyhlášku, podle níž jsou lékaři placeni za péči o pacienty. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ho požádal, aby ji zrušil nebo alespoň zmírnil. Rath řekl novinářům, že když se hospodaření VZP bude dál zlepšovat, se zmírněním regulací počítá…

PRAHA –

„Jsem připraven učinit úpravy úhradové vyhlášky tak, aby reflektovala zlepšenou ekonomickou situaci ve VZP,“ prohlásil. Rozdíl mezi Rathem a Kubkem byl však v termínu, k němuž by se to mělo stát. Kubek žádal, aby to bylo od dubna; Rath soudí, že to půjde až od července. Pokud se ale bude finanční situace VZP „skokově“ zlepšovat, je ochoten o tom uvažovat.

Příznivý vývoj ukazují podle Ratha už první čísla o hospodaření VZP za leden. Podle něj díky vyhlášce rostou náklady na léky pomaleji. Situaci zlepšila i dřívější platba státu za jeho pojištěnce a odkup pohledávek. VZP platí za péči za 34 dnů,

tedy 14 dnů po lhůtě splatnosti. Loni v říjnu, kdy lékaři demonstrovali před ministerstvem zdravotnictví, jim VZP platila s až padesátidenním zpožděním.

Pokud sněmovna schválí další navýšení plateb státu, jež už schválil Senát, dostane VZP letos navíc dalších pět miliard. Nyní stát platí za jednoho pojištěnce 560 korun měsíčně, po navýšení to bude zhruba 630. VZP ročně hospodaří se 120 miliardami, propad by do konce roku měl klesnout na devět miliard. „Zlepšené výsledky VZP chceme přenést do ordinací lékařů,“ potvrdil Rath.

Rath s Kubkem se shodli, že pacienti ani lékaři nemají důvod k panice, péče bude zajištěna. Totéž soudí vědecká rada ČLK.

Soukromí lékaři varují, že kvůli regulacím vyhlášky musejí odmítat pacienty a nemohou jim psát drahé léky. Podle obou vyvolávají některá lékařská sdružení paniku kvůli vyhlášce z politických důvodů. Na protest pořádají 24. února na

Staroměstském náměstí lékaři demonstraci. Rath považuje za paradoxní, že ji organizují i zubaři, kteří podle vyhlášky placeni nejsou. Ceny si dohodli sami s pojišťovnami.

Rath připomněl, že regulace vycházejí z dohody lékařů a pojišťoven s premiérem Jiřím Paroubkem z loňského října. Podle ní pojišťovny zaplatí v prvním pololetí o tři procenta péče více než loni a uhradí 98 procent léků. Při pětiprocentním poklesu cen léků dostanou pacienti o tři procenta léků více.

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby Rath ve čtvrtek jen učinil krok k tomu, aby mohl vycouvat ze sporu se soukromými lékaři „bez ztráty kytičky“. Kubek ho podle Chudoby požádal jen o to, co již druhý měsíc požadují soukromí lékaři.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Pospisil Jan MUDr

Nevím, kde berete informace o platbách pojišťoven. Před týdnem mi přišla platba za 11/05 a je půlka února, což není zpoždění 34 dní. Platba za prosinec 05 přijde možná v březnu. Takto to chodí už 2 roky a nezměnilo se nic.

uživatel nepodepsán

Souhlasím s MUDr. Pospíšilem. Rath lže – dle mého účtu v bance splatnost

je splatnost t.č. posunuta nejméně o 4 týdny, tedy celkem na 48 dnů. Nemám

ještě zaplaceno za prosinec 2005 – splatno 22.1.


Ohodnoťte tento článek!