Rath: Zrušená Krajská nemocnice ušetřila 77 milionů korun

David Rath

Zrušená příspěvková organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, která zastřešovala zdravotnická zařízení v kraji, vydělala za dva roky svého provozu 77 milionů korun. Na tiskové konferenci po jednání krajské rady to řekl hejtman David Rath (ČSSD). Šéfka kontrolního výboru zastupitelstva Dagmar Nohýnková (ODS) v reakci uvedla, že jde o pouhé účetní operace, které měly zakrýt, že oblastní nemocnice na spolupráci s centrální organizací prodělaly.

Kraj organizaci zřídil v roce 2009, aby koordinovala činnost nemocnic a jejich hospodaření. Její vedení centralizovalo nákupy zboží a služeb, čímž se vytvořily milionové úspory na místech, kde dříve nemocnice samy zbytečně utratily statisíce korun měsíčně, řekl Rath. Podle hejtmana tak byl smysl zřízení příspěvkové organizace zcela naplněn. „Ekonomická bilance této organizace je jednoznačně velmi pozitivní,“ uvedl Rath.

Hejtman na konci srpna oznámil, že Krajská nemocnice Středočeského kraje byla zrušena. O jejím osudu rozhodl Nejvyšší soud. Organizace dva roky fungovala a čekala na zápis do rejstříku, soud to ale odmítl učinit, údajně z formálních důvodů. Příspěvková organizace podle něj okamžitě přestala vyvíjet činnost a její úlohu nyní plní kladenská nemocnice. Dnes také řekl, že součástí prověrky hospodaření Krajské nemocnice byla i právní analýza stavu, z níž vyplynulo, že organizace byla zřízena podle zákona.

Fungování organizace zastřešující jednotlivé krajské nemocnice dlouhodobě kritizovali občanští demokraté. Podle nich stála kraj ročně 20 milionů korun a nic nevykonávala. Požadují k jejímu hospodaření mimořádné jednání krajského zastupitelstva. Podle Nohýnkové (ODS) není výsledek ničím doložen. „Já si myslím, že je to hlavně hraní si s písmeny a se slovy. Pakliže čísla nejsou doložena průkazným účetnictvím, lze o nich těžko debatovat. Opět to tedy potvrzuje moje přesvědčení, že svolání zastupitelstva je nutné,“ řekla Nohýnková Českému rozhlasu – Region.

Bývalý hejtman a krajský zastupitel ODS Petr Bendl řekl, že pokud Krajská nemocnice Středočeského kraje, která zastřešovala zdravotnická zařízení v kraji, vydělala za dva roky svého provozu 77 milionů korun, bylo to na úkor ostatních krajských nemocnic. „Sama totiž žádnou zdravotní péči neposkytuje, ani na to nemá povolení,“ řekl Bendl. Doplnil, že ale nezná přesná čísla hospodaření, protože se ODS již čtvrt roku snaží neúspěšně od Ratha tyto údaje získat. Podle Bendla má opozice na přesný položkový rozpočet nárok, neboť se jedná o příspěvkovou organizaci kraje. „Rath nám nechce říct podrobnosti o fungování a proto chceme svolat mimořádné zastupitelstvo,“ doplnil Bendl.

Za dobu svého fungování podle Ratha obdržela Krajská nemocnice od jednotlivých nemocnic ve středních Čechách na provoz celkem 18,5 milionu korun. Za stejnou dobu svou činností uspořila 96 milionů korun, uvedl. Celková úspora tedy činila přes 77 milionů korun. Ušetřené peníze podle Ratha zůstaly převážně v nemocnicích, jimž organizace pomohla ušetřit prostředky v rozpočtech. Zhruba půlmilion korun, který zbyl po zrušené Krajské nemocnici, poplyne do rozpočtu kraje.

Příspěvková organizace zajistila opravu vyúčtování zdravotní péče krajskými nemocnicemi v roce 2009 vůči všem zdravotním pojišťovnám. Ušetřila tak zdravotnickým zařízením 32,8 milionu korun. Dalších 4,5 milionu korun ročně se organizaci podařilo nemocnicím ušetřit tím, že vyjednala snížení marží čtyř velkodistributorů léčiv, uvedl Rath.

Vyjednání centrálního pojištění pro všech pět nemocnic v kraji ušetřilo jejich rozpočtům dohromady 11 milionů korun ročně. Sjednocení a snížení cen energie přineslo roční úsporu 8,3 milionu korun. Další miliony podle Ratha ušetřil outsourcing úklidu, praní prádla, stravování či právních služeb.

S výsledky dvouletého hospodaření příspěvkové organizace se dnes seznámili členové krajské rady. Na jednání navíc dostali přehled platů všech devíti zaměstnanců nyní již zrušené organizace. Rada konstatovala, že mzdy nebyly přehnané, řekl novinářům Rath.

Šéf středočeské ODS Petr Bendl se v minulosti pozastavil i nad tím, že v organizaci pracovali lidé z Hostivice, kteří mají blízko k hejtmanovi, například hostivický radní za ČSSD Patrik Tomšů. Rath naopak tvrdil, že řídicí instituce je užitečná a ušetřily se díky ní desítky milionů korun.

Rath: Zrušená Krajská nemocnice ušetřila 77 milionů korun
Ohodnoťte tento článek!