Rath zrušil výběrová řízení na smlouvy pro středočeské nemocnice

Ministr zdravotnictví David Rath zrušil výběrová řízení na smlouvy pro středočeské nemocnice. Před dvěma dny skončila Středočechům možnost přihlásit se do řízení, v němž usilují o smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Rath ČTK řekl, že výběrová řízení byla odložena na červen…

PRAHA – Dnes odeslalo ministerstvo uchazečům dopis, v němž je o tom informuje.

„Důvodem je možnost kolize výsledků nyní plánovaných výběrových řízení se zákonem o nestátních zdravotnických zařízeních,“ uvádí se v dopise. Zákon nyní bude projednávat Senát.

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) Rathův krok napadl jako „projev arogance a opovrhování všemi lidmi ve středočeských zdravotnických zařízeních“. „Je to zároveň porušení veřejného slibu premiéra České republiky, který na začátku ledna sliboval, že výběrová řízení proběhnou a že se po nich situace stabilizuje,“ zdůraznil. Rath zase uvádí, že naopak díky zrušení výběrových řízení zůstane občanům středních Čech péče v nemocnicích zachována.

Sněmovna minulý týden přijala zákon o neziskových nemocnicích, který předpokládá, že ve Středočeském kraji bude 16 nemocnic. Do výběrového řízení se přihlásilo jen pět nemocnic vlastněných krajem. Jejich součástí je 11 menších nemocnic, samostatně se do řízení nepřihlásily. Z toho by podle Ratha vyplývalo, že jenom pět krajských nemocnic by dostalo dále smlouvu s pojišťovnou, zbylým 11 hrozil zánik. „My si nepřejeme, aby ty nemocnice zanikly,“ zdůraznil ministr.

„Odůvodnění je falešné v tom, že všechny tyto argumenty platily v době, kdy byly termíny řízení vypsány,“ uvedl Bendl. O převodu malých nemocnic do majetku velkých oblastních ví ministerstvo už sedm měsíců, dodal.

Na ministra se prý obrátili zaměstnanci nymburské nemocnice, jejichž zařízení spadá pod kolínskou nemocnici. Obávali se, že když se do výběrového řízení přihlásil Kolín, dostane smlouvu jen Kolín a nymburské zařízení zanikne.

„Měli z toho velké obavy, já je sdílím, proto jsme řekli, že vyčkáme na dobu platnosti zákona o neziskových nemocnicích, kde tyto malé nemocnice budou vyjmenovány a budou mít právo na další existenci a smlouvu s pojišťovnou,“ dodal ministr.

Hejtman Bendl naopak soudí, že Rathovo rozhodnutí dopadne na zaměstnance nemocnic a pacienty nepříznivě. „Je to další špatné rozhodnutí Rathova ministerstva. Prodlužuje nejistotu řady našich zdravotnických zařízení a znovu destabilizuje zdravotní péči v kraji,“ řekl ČTK.

Bendlovi dávají za pravdu i ředitelé oblastních nemocnic s poukazem na to, že ministerstvo už podruhé odvolalo řízení těsně před vypsaným termínem. „Je to deklarace nekompetentnosti ministerstva zdravotnictví,“ prohlásil ředitel mladoboleslavské nemocnice Raduan Nwelati. Ředitel nemocnice v Kladně Otakar Mareš soudí, že situaci zkomplikovalo velké politikum, jimž je ohlášená demonstrace zdravotníků. „Ministerstvo se jí jistě bojí. Jestliže teď výběrová řízení odvolá a bude počítat s tím, že uklidní zdravotníky, tak to je představa opravdu lichá,“ prohlásil.

K Rathovu rozhodnutí přispělo i to, že ho ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Josef Čekal uvedl, že dosavadní smlouvy zůstávají v platnosti do června. Smlouvy, které by nyní byly uzavřeny nově, budou platit také jen do června. „Přijde nám nesmyslné dělat teď výběrové řízení a v červnu nové, také proto to bylo nyní odloženo,“ dodal ministr.

ČTK, Českénoviny.cz

Ohodnoťte tento článek!