Ratha jsou plné čekárny. Chválí se za krajské peníze

david rath

V neděli dopoledne je v kladenské nemocnici klid. Po chodbách se netrousí desítky lidí, v čekárnách mlčí také LCD obrazovky. Z těch však v týdnu od rána do večera promlouvá v pravidelných intervalech sociální demokrat a středočeský hejtman David Rath.

Billboardy a inzerce v tisku mu jsou totiž málo. A tak si jím řízený Středočeský kraj zaplatil vysílání ve svých nemocnicích.

Pacienti a zaměstnanci několik týdnů před volbami sledují, jak hejtman předává ceny policistům a školákům, gratuluje sbormistrovi po koncertě a politicky agituje. To vše samozřejmě nikoli pod hlavičkou ČSSD, za kterou exministr zdravotnictví kandiduje do sněmovny.

„Nesmíme tam pouštět nic jiného. Kolegové z jiných oddělení, kde mají často dětské pacienty, chtěli přehrávat pohádky. Ani to neprošlo,“ líčí pod podmínkou anonymity jeden z kladenských doktorů.

Podle ředitelky Kateřiny Pancové platila kladenská nemocnice za čtrnáct LCD televizí, kde video s Rathem vysílají, 240 tisíc, dvě stě tisíc dal kraj.

Podobné to je i v dalších nemocnicích zřízených krajem – v Kolíně, Benešově a Mladé Boleslavi. Za veřejné peníze si tak Rath pořídil osobní kampaň, již denně vidí tisíce lidí.

„Jak jste přišel na to, že jde o nějakou kampaň? Jde o informační pořady o činnosti našich nemocnic a krajské zdravotnické politice,“ brání se Rath.

Vysílání prý nemá žádnou spojitost s volbami, protože běží už „zhruba od počátku roku a bude pokračovat trvale“. Jenže podle sdělení mluvčích krajských nemocnic se DVD s tímto programem objevila nejdříve v průběhu února, někde až v březnu, tedy nějakých 90 dní před volbami.

Hejtman na videu například prezentuje jeden ze stěžejních bodů zdravotnického programu ČSSD – převedení nemocnic na veřejné neziskové organizace.

„Opakovaně jsme podali žádost na ministerstvo, bohužel ministerstvo je řízeno ODS, která stále má v plánu privatizovat ty nemocnice a blokuje nám ten zápis, byť je to v rozporu se zákonem o veřejných neziskových nemocnicích,“ stěžuje si Rath ve vysílání. Ve stejném rozhovoru také vyjadřuje naději, že po volbách se situace změní, v dalším rozhovoru obsáhle a bez oponentury popisuje výhody převedení nemocnic na neziskovky.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNEd.cz nebo ZDE.

Ratha jsou plné čekárny. Chválí se za krajské peníze
Ohodnoťte tento článek!